Ըստ վիճակագրության ազգային մարմինների տվյալների վերլուծության, որն անց է կացրել «ԲելՊԱՆ» գործակալությունը, Հայաստանը չորրորդ տեղում է ԽՍՀՄ նախկին երկրների թվում գնաճով: Առաջին տեղում ընթացիկ տարվա հունվար-սեպտեմբերի տվյալներով Բելառուսն է: 9 ամսում ապրանքներն ու ծառայություններն այդ երկրում թանկացել են 10 տոկոսով:
Երկրորդ տեղում Ռուսաստանն է՝ 4,7 տոկոսով, երրորդը Ղազախստանն է՝ 3,3 տոկոս: Նրան հաջորդում են Հայաստանը՝ 3,2 տոկոս, Տաջիկստանը, Էստոնիան՝ 2,8-ական տոկոս, Մոլդովան՝ 2,3 տոկոս, Ղրղզստանը՝ 1,6 տոկոս, Լիտվան՝ 0,8 տոկոս, Ադրբեջանը՝ 0,3 տոկոս:
Գների անկում է արձանագրվել Լատվիայում՝ 0,4 տոկոս, Ուկրաինայում՝ 0,6 տոկոս, Վրաստանում՝ 1 տոկոս և Թուրքմենստանում՝ 1,7 տոկոս առաջին կիսամյակում: Ուզբեկստանի վերաբերյալ տվյալներ չկան, հայտնում է gazeta.ua-ն:
Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 0,2 տոկոսով 2012թ. նույն շրջանի համեմատ: Միաժամանակ, ինչպես հաղորդում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, 2013-ի սեպտեմբերին օգոստոսի համեմատ այս ցուցանիշն աճել է 10,3 տոկոսով: Միաժամանակ 2013-ի հունվար-սեպտեմբերին 2012-ի նույն շրջանի համեմատ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 3,2 տոկոսով:
Միաժամանակ, 2013-ի սեպտեմբերին 2012-ի նույն շրջանի համեմատ Հայաստանում սպառողական գներն աճել են 8,2 տոկոսով:

26 Октябрь 2013 - 11:14 AMT
Согласно анализ данных национальных органов статистики, проведенный агентством БелаПАН, Армения занимает четвертое место среди стран бывшего СССР по росту цен. Первое место по итогам января-сентября текущего года Беларусь. За девять месяцев в стране товары и услуги подорожали на 10%.
Вторую строчку заняла Россия — 4,7%, третью – Казахстан — 3,3%. Далее следуют Армения – 3,2%; Таджикистан, Эстония – по 2,8%; Молдова – 2,3%; Киргизия – 1,6%; Литва – 0,8% и Азербайджан – 0,3%.
Цены снизились в Латвии (0,4%), Украине (0,6%), Грузии (1%) и Туркменистане (1,7% – за I полугодие). Нет данных по Узбекистану. В самопровозглашенной Приднестровской Молдавской Республике цены в январе-сентябре повысились на 2,4%, передает gazeta.ua.
Как сообщает Национальная статистическая служба РА, показатель экономической активности в Армении в сентябре 2013 года увеличился по сравнению с аналогичным периодом 2012 года на 0,2%. При этом, как сообщает Национальная статистическая служба Армении, в сентябре по сравнению с августом 2013 года был зафиксирован рост показателя на 10,3%. Одновременно в январе-сентябре 2013 года показатель экономической активности в республике по сравнению с аналогичным периодом 2012 года увеличился на 3,2%.
В сентябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года потребительские цены в Армении выросли на 8,2%.