2013 թվականի երրորդ եռամսյակի արդյունքներով «ՀայՌուսգազարդը» զիջել է խոշորագույն հարկատուի է իր դիրքը 1000 խոշոր հարկատուների ցուցակում «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ին: Ըստ ցուցակի, որ հրապարկել է Հայաստանի Պետեկամուտների կոմիտեն, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը 9 ամսում պետբյուջե է վճարել 26,3 մլրդ դրամ՝ 2012 թ. հունվար-սեպտեմբերի 16,4 մլրդ դիմաց:
Ռուսական բնական գազի առաքումների ու իրացման ոլորտում մենաշնորհատեր «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն հաշվետու շրջանում ՀՀ պետբյուջե է վճարել շուրջ 25,3 մլրդ դրամ՝ 2012 թ. հունվար-սեպտեմբերի 22,6 մլրդ դրամի դիմաց:
Երրորդը «Ղ Տելեկոմ» ընկերությունն է (ապրանքանիշը` VivaCell-MTS), որը ավելի քան 22,3 մլրդ դրամ հարկ է վճարել 2013 թ. 9 ամսում՝ 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի 13,3 մլրդ դրամի փոխարեն: Նրան հաջորդում է «Ալեքս–Գրիգ» ընկերությունը, որը վճարել է 11,8 մլրդ դրամ: Եվ առաջատարների հնգյակը եզրափակում է «ԱրմենՏել» ընկերությունը (ապրանքանիշը` Beeline)՝ 11.5 մլրդ դրամով:
«Ֆլեշ» ընկերությունը 6-րդ տեղում է 8,5 մլրդ դրամով, նրան հաջորդում է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը 8,4 մլրդ դրամով, «Գեոպրոմայնինք Գոլդ» ընկերությունը 6,4 մլրդ դրամ, «Սի Փի Էս-օիլ քորփորեյշն»-ը՝ 5,6 մլրդ դրամով: Տասնյակը եզրափակում է «Ֆիլիպ Մորիս Արմենիա» ընկերությունը՝ 5,3 մլրդ դրամով:
5 առաջատար բանկերի թվում են «HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն, որը ընթացիկ տարվա 9 ամսում 3,6 մլրդ դրամ է փոխանցել պետբյուջե, որին հաջորդում են «ՎՏԲ Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն՝ 3,5 մլրդ դրամ, ACBA-ն՝ 3 մլրդ դրամով:

Zangezur Copper and Molybdenum Combine beat ArmRosgazprom CJSC to take the top spot in the list of Armenia’s 1000 largest taxpayers. In January-September 2013, the Combine replenished the state budget with AMD 26,3 billion against AMD 16,4 billion in the same period of 2012.
In the reporting period, ArmRosGazprom paid over AMD 25,3 billion in taxes against AMD 22,6 billion last year.
VivaCell-MTS mobile operator was listed 3rd with AMD 22,3 billion paid in taxes, followed by Alex Grig Co.Ltd. (AMD 11,8 billion) and ArmenTel (Beeline trademark) with AMD 11,5 billion.
Flash took the 6th spot with AMD 8,5 billion, followed by Electric Networks of Armenia, GeoProMining Gold (AMD 8,4 billion and AMD 6,4 billion respectively), with Philip Morris Armenia coming 10th with AMD 5,3 billion.
HSBC Bank Armenia took the leading spot among commercial banks with AMD 3, 6 billion followed by VTB Bank Armenia and ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK with AMD 3,5 billion and AMD 3 billion respectively.