2013 թվականի երրորդ եռամսյակի արդյունքներով «ՀայՌուսգազարդը» զիջել է խոշորագույն հարկատուի է իր դիրքը 1000 խոշոր հարկատուների ցուցակում «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ին: Ըստ ցուցակի, որ հրապարկել է Հայաստանի Պետեկամուտների կոմիտեն, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը 9 ամսում պետբյուջե է վճարել 26,3 մլրդ դրամ՝ 2012 թ. հունվար-սեպտեմբերի 16,4 մլրդ դիմաց:
Ռուսական բնական գազի առաքումների ու իրացման ոլորտում մենաշնորհատեր «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն հաշվետու շրջանում ՀՀ պետբյուջե է վճարել շուրջ 25,3 մլրդ դրամ՝ 2012 թ. հունվար-սեպտեմբերի 22,6 մլրդ դրամի դիմաց:
Երրորդը «Ղ Տելեկոմ» ընկերությունն է (ապրանքանիշը` VivaCell-MTS), որը ավելի քան 22,3 մլրդ դրամ հարկ է վճարել 2013 թ. 9 ամսում՝ 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի 13,3 մլրդ դրամի փոխարեն: Նրան հաջորդում է «Ալեքս–Գրիգ» ընկերությունը, որը վճարել է 11,8 մլրդ դրամ: Եվ առաջատարների հնգյակը եզրափակում է «ԱրմենՏել» ընկերությունը (ապրանքանիշը` Beeline)՝ 11.5 մլրդ դրամով:
«Ֆլեշ» ընկերությունը 6-րդ տեղում է 8,5 մլրդ դրամով, նրան հաջորդում է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը 8,4 մլրդ դրամով, «Գեոպրոմայնինք Գոլդ» ընկերությունը 6,4 մլրդ դրամ, «Սի Փի Էս-օիլ քորփորեյշն»-ը՝ 5,6 մլրդ դրամով: Տասնյակը եզրափակում է «Ֆիլիպ Մորիս Արմենիա» ընկերությունը՝ 5,3 մլրդ դրամով:
5 առաջատար բանկերի թվում են «HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն, որը ընթացիկ տարվա 9 ամսում 3,6 մլրդ դրամ է փոխանցել պետբյուջե, որին հաջորդում են «ՎՏԲ Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն՝ 3,5 մլրդ դրամ, ACBA-ն՝ 3 մլրդ դրամով:

ЗАО «АрмРосгазпром» по итогам третьего квартала 2013 года уступил свои позиции лидера в списке 1000 крупнейших налогоплательщиков Армении ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» (ЗММК). Согласно списку, опубликованному Комитетом по Госдоходам при правительстве Армении, ЗММК за 9 месяцев 2013 года выплатил в государственный бюджет более 26,3 млрд. драмов против порядка 16,4 млрд. драмов в январе-сентябре 2012 года.
Монополист в сфере поставок и реализации российского природного газа ЗАО «АрмРосгазпром» за отчетный период выплатил в госбюджет Армении более 25,3 млрд. драмов против показателя в 22,6 млрд. драмов за январь-сентябрь 2012 года.
На третьем месте в списке 1000 крупнейших налогоплательщиков Армении оказался оператор связи VivaCell-MTS, который выплатил в госбюджет за 9 месяцев 2013 года порядка 22,3 млрд. драмов против 13,3 млрд. драмов за аналогичный период 2012 года. Затем следует компания «Алекс Григ» -11,8 млрд. драмов, замыкает пятерку лидеров компания «Армения Телефон Компани» (торговая марка Beeline) – 11,5 млрд. драмов.
Компания «Флеш» заняла 6 позицию в списке крупнейших налогоплательщиков, уплатив в госбюджет 8,5 млрд драмов, «Элсети Армении» – 8,4 млрд драмов, «ГеоПроМайнинг Голд» – 6,4 млрд драмов, «Сифиэс ойл Корпорейшн» – 5,6 млрд драмов. Десятку замыкает «Филипп Морис Армения» – 5,3 млрд драмов.
Среди коммерческих банков Армении в списке лидирует «HSBC Банк Армения», который уплатил госбюджет за 9 месяцев текущего года 3, 6 млрд драмов, за ним следует «ВТБ Банк (Армения)» – 3,5 млрд драмов, тройку банковских лидеров замыкает ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK – 3 млрд драмов.