ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը և տիկին Ռիտա Սարգսյանն այսօր Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում ներկա են գտնվել «Երևան շոու-2013» ոսկերչական միջազգային ցուցահանդեսի բացման արարողությանը: Միջոցառումը տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության որոշմամբ ամրագրված մասնագիտական տոնին՝ Ոսկերչի ազգային օրվան հաջորդող օրը: Արդեն ավանդական դարձած ցուցահանդեսին այս տարի ևս մասնակցում են ոսկերչական իրերի և ժամացույցների արտադրության աշխարհահռչակ ընկերություններ, ոսկերիչներ, ոսկերչական զարդերի մատակարարներ ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ աշխարհի ավելի քան երկու տասնյակ երկրներից։ Ցուցահանդեսին մասնակցելու համար տարբեր երկրներից Հայաստան է ժամանել նաև շուրջ 140 գնորդ, ինչը, կազմակերպիչների հավաստմամբ, լավ հնարավորություն է ընձեռում տեղական ընկերություններին՝ սպառման նոր շուկաներ գտնելու համար:
Հայաստանը միակ երկիրն է աշխարհում, որտեղ Ոսկերչի օրը նշվում է որպես պետական տոն:
Ցուցահանդեսը նպատակ ունի ավելի ճանաչելի դարձնել հայ ոսկերիչներին աշխարհում: Ոսկերչական գործի շուրջ 120 վարպետներ են ժամանել ԱՊՀ երկրներից, Իտալիայից, Ֆրանսիայից, Հնդկաստանից, Թուրքիայից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից: Նրանք ներկայացրել են թանկարժեք և կիսաթանկարժեք մետաղներից, մարգարտից պատրաստված զարդեր, ժամացույցներ, ինչպես նաև բիժուտերիա: Ներկայացված են նաև ոսկերչական արտադրության սարքավորումներ ու գործիքներ: Ցուցանմուշները վկայում են այն մասին, որ հայ ոսկերիչները ձգտում են հետևել համաշխարհային նորաձևության միտումներին:
Այս տարի ցուցահանդեսի պատվավոր հյուրերն են ոսկերչության հայտնի համաշխարհային դեմքեր, մասնավորապես, Համաշխարհային ոսրկերչական կոնֆեդերացիայի (CIBJO) նախագահ Գաետանո Կավալիերին, ինչպես նաև Malca-Amit Global Limited հայտնի ընկերության ղեկավար Նայջել Փաքսմանը:
Ցուցահանդեսի շրջանակներում նախատեսված է անցկացնել «Ոսկերչական ճյուղի արդի վիճակը. խնդիրներ և հեռանկարներ» խորագրով համաժողովը, որի ընթացքում «Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության» (AJA) նախագահ Գագիկ Գևորգյանը կներկայացնի միության՝ Երևանում ոսկերչական ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման նախագիծը: Համաժողովում կներկայացվի նաև «Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության» նորաստեղծ հետազոտական Հայ ոսկերիչների հիմնադրամը:
Խորհրդաժողովում կներկայացվի նաև AJA նոր հետազոտական հիմնադրամը՝ ArmenianJewellersFoundation – AJF-ն:
Ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում գործում է 27 ոսկերչական ընկերություն, որտեղ աշխատում է շուրջ 230 մարդ:
Ոսկերչական իրերի արտադրության ծավալը Հայաստանում 2013 թ. հունվար–օգոստոսին կազմել է 11,8մլրդ դրամ' 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 14,6 տոկոսով, հայտնում է հանրապետության Ազգային վիճակագրական ծառայությունը: Միաժամանակ հաշվետու ժամանակահատվածում արտադրվել է 759,1 կգ ոսկերչական իրեր՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 703,9 կգ դիմաց (աճը՝ 7,8%). Ադամանդների արտադրության ծավալը Հայաստանում այս տարվա հունվար–օգոստոսին կազմել է 58 927 կարատ' 2012 թվականի հունվար–օգոստոսի համեմատ ավելանալով 49, 2 տոկոսով:
Միաժամանակ, թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի, թանկարժեք մետաղներից և դրանցից պատրաստած իրերի արտահանումն այս տարվա հունվար–օգոստոսին կազմել է 120,3 մլն դոլար: 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճը կազմել է 5,9 %:
Հայ ոսկերիչների ասոցիացիան (AJA) հիմնադրվել է 1997թ.–ին։ AJA–ն Հայաստանի զարգացման և միջազգային առևտրային ասոցիացիաներից մեկն է։ AJA–ի նպատակն է համախմբել հայ ոսկերիչներին, որպեսզի զարգացնի երկրի ոսկերչական արդյունաբերությունը։ Ասոցիացիան տարածաշրջանային ներկայացուցիչներ ունի ԱՄՆ–ի արևմտյան և արևելյան ափերին, Եվրոպայում, Մերձավոր Արևելքում և Հայաստանում։

28 Октябрь 2013 - 12:27 AMT
Ювелирная выставка «Yerevan Show-2013»: армянские ювелиры стараются следовать мировым тенденциям моды
Президент Армении Серж Саргсян в сопровождении супруги Риты Саргсян принял участие в церемонии открытия III Международной ювелирной выставке «Yerevan Show-2013», организованной Всемирной ассоциацией армянских ювелиров (AJA). Выставка армянских ювелиров со всего света пройдет 28-30 октября в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна в Ереване. Глава государства ознакомился с работами армянских ювелиров, представленных на выставке, которая проходит на следующий день после профессионального праздника.
Армения является единственной страной, где День Ювелира, отмечаемый в последнее воскресенье октября, является государственным праздником.
Целью Международной ювелирной выставке «Yerevan Show-2013» является повышение популярности армянских ювелирных изделий во всем мире. Более 120-ти мастеров ювелирного дела из 23-х стран мира, в частности, из стран СНГ, Италии, Франции, Индии, Турции, США, Канады, представили ювелирные изделия из драгоценных и полудрагоценных камней, жемчужные и коралловые украшения, часы, бижутерия, а также оборудование и инструменты, используемые в ювелирном деле. Выставленные экземпляры свидетельствуют о том, что армянские ювелиры стараются следовать мировым тенденциям моды.
В этом году почетными гостями выставки являются видные деятели мировой ювелирной отрасли, в частности, президент Всемирной ювелирной конфедерации (CIBJO) Гаэтано Кавальери, а также глава всемирно известной компании Malca-Amit Global Limited Найджел Паксман.
Более того, в рамках выставки состоится конференция «Современное состояние ювелирной отрасли: проблемы и перспективы», в ходе которой президент AJA и председатель Гильдии ювелиров России Гагик Геворкян представит ещё один важный проект AJA – создание в Ереване свободной ювелирной экономической зоны. Реализация данного проекта превратит Армению в один из ведущих мировых центров ювелирной отрасли.
Во время конференции также будет презентован новый исследовательский Фонд AJA –Armenian Jewellers Foundation – AJF.
В Армении, по официальным данным, насчитывается 27 ювелирных компаний, в которых работает порядка 230 человек.
Объем производства ювелирных изделий в Армении в январе-августе 2013 года составил 11,8 млрд. драмов, увеличившись по сравнению с аналогичным периодом 2012 года на 14,6%. Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, за отчетный период было произведено 759,1 кг ювелирных изделий против 703,9 кг за тот же период прошлого года, рост на 7,8%. Объем производства бриллиантов в Армении за январь-август текущего года составил 58 927 карат, увеличившись на 49,2% по сравнению с январем-августом 2012 года.
При этом экспорт драгоценных и полудрагоценных камней, драгоценных металлов и изделий из них составил за январь-август текущего года $120,3 млн., рост на 5,9% по сравнению с аналогичным периодом 2012 годом.
Основанная в 1997 году Всемирная ассоциация армянских ювелиров (AJA) призвана объединить армянских ювелиров со всего мира для развития ювелирной промышленности. AJA имеет региональных представителей на западном и восточном побережьях США, в Европе, Ближнем Востоке и в Армении.