Ամերիկյան բանկերի վճարումները հիփոթեքային ճգնաժամի մեղադրանքների հետ կապված կարգավորման շրջանակներում, կարող են հասնել 107 մլրդ դոլարի: Այդ մասին գրում է The Wall Street Journal-ը՝ SNL Financial և Bernstein Research հետազոտական ընկերությունների վրա հղումով:
Այդ գումարի մեջ է մտնում 66 մլրդ դոլարը, որը ԱՄՆ վեց խոշորագույն բանկերը համաձայնվել են վճարել 2010 թվականից: Ամենից շատ՝ 43,9 մլրդ դոլար է վճարել Bank of America-ն, Wells Fargo-ն համաձայնվել է վճարել 9,2 մլրդ դոլար, JP Morgan-ը՝ 7,8 մլրդ դոլար: Եվս 4,3 մլրդ դոլար կվճարի Citigroup-ը, 921 միլիոն՝ Goldman Sachs, 330 մլն՝ Morgan Stanley-ն: JP Morgan վերջերս համաձայնվեց 13 մլրդ դոլար վճարել հիփոթեքային ճգնաժամի հետ կապված հերթական մեղադրանքների դիմաց: Ըստ Bernstein Research բանկի տվյալների, բանկը ստիպված կլինի վճարել ևս 8-16 մլրդ դոլար, Bank of America-ն՝ 10 մլրդ, Citigroup բանկը՝ 2 մլրդ դոլար:
Օգոստոսին Bloomberg-ը հետազոտություն հրապարակեց խոշորագույն բանկերի ծախսերի մասին, կապված հիփոթեքային ճգնաժամին առնչվող հայցերի կարգավորման ու վնասները հատուցելու հետ: Ըստ գործակալության, 2008-2013 թվականներին այդ նպատակով բանկերը ծախսել են 103 մլրդ դոլար: Այդ գումարից 56 մլրդ գնացել է դատական ծախսերը հատուցելուն, իսկ մնացածը՝ ներդրողների հատուցմանը, հայտնում է Lenta.ru-ն:
ԱՄՆ բանկերին մեղադրում են ներդրողներին մոլորության մեջ գցելու համար՝ հիփոթեքային վարկերի ապահովմամբ պարտատոմսերի վաճառքում: Հիմնականում մեղադրանքները վերաբերում են այն հանգամանքին, որ ֆինանսական կազմակերպությունների մենեջերները գիտեին թղթերի ցածր որակի մասին, սակայն ներկայացնում էին դրանք որպես բարձր կարգի ակտիվներ: Հետագայում, երբ ԱՄՆ-ում զանգվածային չվճարումներ տեղի ունեցան հիփոթեքային վարկերի դիմաց, պարտատոմսերը արժեզրկվեցին և, ինչպես գտնում են իշխանությունները, դա դարձավ 2008 թվականի ֆինանսական ճգնաժամի պատճառներից մեկը:
2008 թ. համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամին նախորդեց ԱՄՆ հիփոթեքային ճգնաժամը, որի առաջին նախանշաններն ի հայտ եկան 2006 թ. տների վաճառքների նվազման տեսքով, իսկ 2007 թ. գարնանը վերաճեցին բարձր ռիսկայնության հիփոթեքային վարկերի ճգնաժամին: Բավականին շուտով վարկավորման հետ կապված խնդիրներ ունեցան նաև հուսալի վարկառուները: 2007 թ. գարնանը ճգնաժամը վերաճեց ֆինանսականի և զգացվեց ոչ միայն ԱՄՆ-ում: Խոշոր բանկեր սնանկացան: Հատկապես արժանի է հիշատակման Lehman Brothers-ի սնանկացումը 2008 թվականի սեպտեմբերի 15-ին: 2008 թվականի ճգնաժամն արդեն համաշխարհային բնույթ էր կրում՝ նվազեցին արտադրության ծավալները, նվազեց պահանջարկը, աճեց գործազրկությունը:

29 Октябрь 2013 - 08:01 AMT
Выплаты американских банков в рамках урегулирования обвинений, связанных с ипотечным кризисом, могут достигнуть 107 миллиардов долларов. Об этом пишет The Wall Street Journal со ссылкой на данные исследовательских компаний SNL Financial и Bernstein Research. В эту сумму включены 66 миллиардов долларов, которые шесть крупнейших банков США согласились заплатить с 2010 года. Больше всего — 43,9 миллиарда долларов — выплатил Bank of America, Wells Fargo согласился заплатить 9,2 миллиарда долларов, JP Morgan — 7,8 миллиарда долларов. Еще 4,3 миллиарда долларов приходится на Citigroup, 921 миллион — на Goldman Sachs, 330 миллионов — на Morgan Stanley. JP Morgan недавно согласился выплатить 13 миллиардов долларов по очередным обвинениям, связанным с ипотечным кризисом. По данным Bernstein Research, банку придется выплатить еще 8-16 миллиардов долларов. Дополнительные выплаты Bank of America компания оценивает в десять миллиардов, банка Citigroup — в два миллиарда долларов. В августе этого года Bloomberg опубликовал исследование о затратах крупнейших банков на покрытие ущербов и урегулирование исков, связанных с ипотечным кризисом. По данным агентства, в 2008-2013 годах на эти цели банки потратили 103 миллиарда долларов. 56 миллиардов из этой суммы составили судебные издержки, а остальное — компенсации инвесторам, передает Lenta.ru.
Американские банки обвиняют во введении инвесторов в заблуждение при продаже облигаций, обеспеченных ипотечными кредитами. В основном суть обвинений сводится к тому, что менеджеры финорганизаций знали о низком качестве бумаг, но выдавали их за высококлассные активы. Впоследствии, когда в США начался массовый отказ от выплат по ипотечным кредитам, облигации обесценились и, как считают власти, это стало одной из причин финансового кризиса 2008 года.
Мировой финансовый кризис (иногда называют «великая рецессия») — финансово-экономический кризис, проявившийся в сентябре – октябре 2008 года в виде значительного ухудшения основных экономических показателей в большинстве развитых стран, и последовавшая в конце того же года глобальная рецессия. Предшественником финансового кризиса 2008 года послужил ипотечный кризис в США, первые признаки которого проявились в 2006 году в форме снижения числа продаж домов, а к весне 2007 года переросли в кризис высокорисковых ипотечных кредитов. Довольно быстро проблемы с кредитованием ощутили и надежные заемщики. Летом 2007 года кризис из ипотечного начал перерастать в финансовый и затрагивать не только США. Начались банкротства крупных банков, спасение банков со стороны национальных правительств. Особо выделяют банкротство Lehman Brothers 15 сентября 2008 года. Котировки на фондовых рынках резко снизились в течение 2008 года и в начале 2009 года. Для компаний существенно сократились возможности получения капиталов при размещении ценных бумаг. В 2008 году кризис приобрел мировой характер и начал проявляться в повсеместном снижении объёмов производства, снижении спроса и цен на сырье, росте безработицы.