Համաշխարհային բանկի և Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) Doing Business-2014 ամենամյա վարկանիշում Հայաստանը բարելավել է ցուցանիշը` զբաղեցնելով 37–րդ տեղը նախորդ տարվա 40-րդ տեղի փոխարեն։ Հայաստանը գտնվում է Բելգիայի (36–րդ տեղ) և Ֆրանսիայի (38) միջև` առաջ անցնելով Կիպրոսից, Լեհաստանից, Իսպանիայից, Լյուքսեմբուրգից և Իտալիայից։
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Կարինե Մինասյանը այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ բացատրեց դա նրանով, որ կառավարության որոշումները թերի են կատարվել, իսկ վարկանիշում ընդգրկվել են նոր երկրներ:
Նրա խոսքով, 37-րդ տեղը պայմանավորված է նաև հանգամանքով, որ նվազել են «շինարարության թույլտվություն ստանալու»՝ 76 հորիզոնական, «հարկահանության»՝ 103, «էլեկտրամատակարարման համակարգին միանալու»՝ 109 տեղ և «միջազգային առևտրի» ցուցանիշները՝ 117 հորիզոնական։ Նախարարի տեղակալն ընդգծեց, որ վարկանիշը կազմողները նշել են, որ Հայաստանը առաջընթաց է ցուցադրել է ձեռնարկությունների գրանցման (6–րդ տեղ) և սեփականության գրանցման (5–րդ տեղ) մասով, ինչպես նաև ներդրողների (22–րդ տեղ) պաշտպանության, վարկավորման գծով, անհրաժեշտ հարկային հաշվետվությունների թվի կրճատման գործընթացում։
Այնուամենայնիվ Համաշխարհային բանկի վարկանիշում բիզնես զարգացնելու պայմաններով Հայաստանն առաջատար է ԱՊՀ երկրների շարքում։ Մասնավորապես, Համագործակցության երկրների շարքում Ղազախստանը զբաղեցնում է 50–րդ տեղը, Բելառուսը` 63, Ղրղըզստանը` 68, Ադրբեջանը` 70, Մոլդովան` 78, Ռուսաստանը` 92, Ուկրաինան` 112, Տաջիկստանը` 143, Ուզբեկստանը` 146: Հետխորհրդային տարածքի երկրների շարքում լավագույն ցուցանիշները Վրաստանինն են (8–րդ տեղ), Լիտվայինը` (17–րդ տեղ), Էստոնիայինը (22), Լատվիայինը (24)։
Doing Business զեկույցի համաձայն որոշ երկրներ ավելի խորը բարեփոխումներ են իրականացրել: Նախորդ տարի Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի 19 երկրներ անց են կացրել շուրջ 65 բարեփոխում:
Doing Business 2014-ը՝ «Գործարարությամբ զբաղվել 2014. Պատկերացում փոքր ու միջին ձեռնարկությունների կանոնակարգիչ դաշտի մասին» զեկույցը ցույց է տալիս, որ իրավական ինստիտուտների ամրապնդմանն ու կանոնակարգիչ գործընթացների բարդության ու ծախսերի կրճատմանն ուղղված ջանքերն իրենց արդյունքն են տվել Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի գործարարների համար: Այժմ այս տարածաշրջանը գործարարության համար առավել նպաստավոր պայմանների ապահովման առումով երկրորդն է Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) բարձր եկամուտներ ունեցող տնտեսություններից հետո: Նախկինում երկրորդ տեղը զբաղեցնում էին Արևելյան Ասիայի ու Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսությունները:
Զեկույցը մատնանշում է, որ Եվրոպայում ու Կենտրոնական Ասիայում տնտեսությունների 92 տոկոսը բարելավել է բիզնես սկսելու գործընթացները, մի ցուցանիշ, որ ամենաբարձրն է բոլոր տարածաշրջանների շարքում: Այս ջանքերի շնորհիվ ներկայումս այն դարձել է բիզնեսի մուտքի համար ամենադյուրին տարածաշրջանը՝ առաջ անցնելով ՏՀԶԿ-ի բարձր եկամուտներ ունեցող տնտեսություններից: Ֆինանսական ճգնաժամին ի պատասխան՝ տարածաշրջանի տնտեսությունների 73 տոկոսը բարելավեց սնանկության ընթացակարգերը, իսկ 85 տոկոսը դյուրացրեց հարկերի վճարումը:
Հայաստանում դյուրինացվել է բիզնես սկսելու գործընթացը, մասնավորապես վերացվել են ընկերության գրանցման համար պահանջվող վճարումները: Բացի այդ, հեշտացել է հարկերի վճարումը, քանի որ սոցիալական ապահովագրության համար գործատուի և աշխատողի կողմից վճարվող հատկացումները և եկամտահարկը միավորվել են մեկ ընդհանուր եկամտային հարկի մեջ:
«2004թ. Եվրամիությանը (ԵՄ) միանալու հանգամանքը տարածաշրջանի երկրների համար լուրջ խթան էր, – ասել է Համաշխարհային բանկի խմբի Համընդհանուր ցուցիչների ու վերլուծության գրասենյակի տնօրեն Աուգուստո Լոպես-Կլարոսը, – Մեր զեկույցը ցույց է տալիս, որ ԵՄ անդամակցելուց հետո էլ այդ տնտեսություններում շարունակվել են տնտեսական ու ինստիտուցիոնալ համընդգրկուն ու հավակնոտ բարեփոխումները, որպեսզի ապահովվի մրցակցությունն առավել զարգացած բարձր եկամուտների տեր գործընկերների հետ: Բացի այդ, զեկույցն ուրախալի զարգացումներ է արձանագրում Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում: 2009թ.-ից բիզնեսի կանոնակարգիչ դաշտի բացթողումների ամենաշատ շտկումներ կատարած 20 տնտեսություններից 9-ը հենց այս տարածաշրջանում են, մասնավորապես՝ Հայաստանը, Վրաստանը, Կոսովոն, Ուկրաինան, Բելառուսը, Ռուսաստանի Դաշնությունը, Մակեդոնիան, Մոլդովան և Լեհաստանը»:
Ռուսաստանի Դաշնությունն անցյալ տարվա բարելավումներով, մասնավորապես՝ Doing Business-ի կողմից 5 ոլորտներում արձանագրված բարեփոխումներով, տեղ է գտել լավագույն տասնյակում: Բիզնեսի վարման դյուրինության վարկանշային սանդղակը առաջնորդում է Սինգապուրը, որի կողքին լավագույն տասնյակում տեղ են գրավել բիզնեսի hամար առավել դյուրին կանոնակարգիչ դաշտ ունեցող հետևյալ տնտեսությունները. Հոնկոնգ (հատուկ վարչական շրջան), Չինաստան, Նոր Զելանդիա, ԱՄՆ, Դանիա, Մալազիա, Կորեայի Հանրապետություն, Վրաստան, Նորվեգիա և Մեծ Բրիտանիա:
Բացի համընդհանուր վարկանշային սանդղակից Doing Business զեկույցով ամեն տարի պատրաստվում է նաև նախորդ տարվա համեմատ առավել շատ ցուցիչների մասով բարելավումներ արձանագրած երկրների վարկանշային սանդղակը: Այս տարի լավագույն տասնյակում տեղ են գտել (ըստ հերթականության) Ուկրաինան, Ռուանդան, Ռուսաստանի Դաշնությունը, Ֆիլիպինները, Կոսովոն, Ջիբութին, Կոտ Դիվուարը, Բուրունդին, Մակեդոնիան (նախկին Հարավսլավիայի հանրապետություն) և Գվատեմալան: Մարտահրավերները սակայն դեռ պահպանվում են. ամենամեծ դրական տեղաշարժ արձանագրած տասը տնտեսություններից հինգը, մասնավորապես՝ Բուրունդին, Կոտ Դիվուարը, Ջիբութին, Ֆիլիպինները և Ուկրաինան դեռևս բիզնես վարելու դյուրինության ցուցիչով գտնվում են համընդհանուր վարկանշային սանդղակի ստորին կեսում:
Համաշխարհային բանկի և Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի առաջատար Doing Business զեկույցը վերլուծում է այն կանոնակարգիչ դաշտը, որ կիրառվում է բիզնեսի շրջափուլում, մասնավորապես՝ մեկնարկ և գործունեության ծավալում, հարկերի վճարում, արտաքին առևտուր և սնանկության լուծում: Բիզնես վարելու դյուրինությունը գնահատվում է տասը ցուցիչների միջոցով, իսկ վերլուծությունն ընդգրկում է 189 տնտեսություն: Doing Business զեկուցը չի գնահատում ընկերությունների ու ներդրողների համար կարևորություն ներկայացնող գործարար միջավայրի բոլոր կողմերը: Օրինակ՝ զեկույցը չի գնահատում բյուջետային կառավարումը, մակրոտնտեսական կայունության հարցերը, աշխատուժի հմտությունների մակարդակը կամ ֆինանսական համակարգերի ամրությունը: Զեկույցի բացահայտումները քաղաքականութան շուրջ բանավեճերի թեմա են դառնում ամբողջ աշխարհում և հնարավորություն են տալիս ավելի ու ավելի շատ ուսումնասիրություններ կատարել տնտեսական արդյունքի վրա բիզնեսի կարգավորման ազդեցության մասին տարբեր երկրներում: Այս տարի հրապարակվում է Doing Business զեկուցի 11-րդ զեկույցը, որում դիտարկվել են 189 տնտեսություններ:

29 Октябрь 2013 - 10:30 AMT
Армения на 37 месте в рейтинге Doing Business “из-за недолжного выполнения решений правительства” (обновлено)
В ежегодном рейтинге Doing Business-2014 Всемирного банка и Международной финансовой корпорации Армения улучшила свои позиции и заняла 37-е место вместо прошлогоднего 40-ого места. Армения расположилась между Бельгией (36) и Францией (38), опережая такие государства, как Кипр, Польша, Испания, Люксембург, Италия.
Позиции Армении в рейтинге на сегодняшней пресс-конференции заместитель министра экономики Армении Карине Минасян объяснила тем, что решения правительства были выполнены неполноценно, а также тем, что в список рейтинга были включены новые страны.
По таким показателям, как «разрешение неплатежеспособности» Армения заняла 76 место, «получение разрешения на строительство» – 79, «налогообложение» – 103, «подключение к системе электроснабжения»- 109, «обеспечение исполнения контрактов»- 112, «международная торговля» – 117.
Одновременно составители рейтинга отметили прогресс Армении в процедуре выплат для регистрации бизнеса и сокращения числа необходимых налоговых отчетов. Лучшие показатели Армения продемонстрировала в регистрации предприятий (6 место) и регистрации собственности (5 место), а также в защите инвесторов (22 место), кредитовании (42 место).
Тем не менее, Армения лидирует в рейтинге Doing Business-2014 среди стран СНГ, опередив Казахстан – 50 место, Белоруссию -63, Киргизию – 68, Азербайджан -70, Молдавию – 78, Россию – 92, Украину – 112, Таджикистан – 143 и Узбекистан – 146. При этом наша страна уступает позиции Грузии, занявшей 8 место, Литве – 17, Эстонии – 22, Латвии – 24.
Как отмечается в новом докладе Группы Всемирного банка, темпы проведения регуляторных реформ в Европе и Центральной Азии остаются высокими. В прошлом году 19 стран региона в общей сложности провели 65 реформ, направленных на улучшение норм регулирования предпринимательской деятельности.
В докладе «Doing Business 2014: Понимание регулирования деятельности малых и средних предприятий» отмечается, что усилия стран региона Европы и Центральной Азии по укреплению правовых институтов, а также по упрощению процедур регулирования и снижению, связанных с ними финансовых издержек, принесли свои плоды для местных предпринимателей. Европа и Центральная Азия опередила Восточную Азию и страны Тихоокеанского бассейна и заняла второе место в мире – после стран-членов Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) с высоким уровнем дохода – по степени наибольшего благоприятствования нормативной базы условиям ведения предпринимательской деятельности.
С 2009 года, согласно данным доклада, 92% стран Европы и Центральной Азии упростили процедуры регистрации предприятий – это самый высокий показатель по сравнению со странами в других регионов мира. В результате предпринятых усилий, сегодня открыть бизнес в странах Европы и Центральной Азии проще, чем в любом другом регионе мира, и даже проще, чем в странах ОЭСР с высоким уровнем дохода. За тот же период, 73% стран Европы и Центральной Азии внесли изменения в процесс решения проблем неплатежеспособности предприятий, отвечая на вызовы, возникшие вследствие финансового кризиса, а 85% стран упростили процесс налогообложения. Армения упростила процедуру регистрации предприятий посредством отмены регистрационного сбора. В дополнение к этому, она упростила систему налогообложения посредством объединения в единый налог на доход всех социальных взносов от работодателей и работников, а так же индивидуального подоходного налога.
По словам Директора Отдела глобальных индикаторов и анализа Группы Всемирного банка Аугусто Лопез-Клароса: «Вступление в Европейский союз (ЕС) в 2004 году, стало веским мотивом для ряда стран региона. Согласно данным нашего доклада, эти страны продолжали проводить сложные комплексные реформы экономики и правовых институтов даже после вступления в ЕС, так как их конкурентами являются более развитые партнеры – страны ЕС с более высоким уровнем доходов. Кроме того, доклад отмечает воодушевляющую положительную тенденцию по всему региону Европы и Центральной Азии. Из 20 стран, в наибольшей степени сокративших разрыв показателей по сравнению с лучшими мировыми практиками за период с 2009 года – 9 находятся в этом регионе: среди них Армения, Беларусь, Бывшая югославская Республика Македония, Грузия, Косово, Молдова, Польша, Российская Федерация и Украина».
Наряду с рейтингом стран по степени благоприятности условий для предпринимательской деятельности, каждый год в докладе Doing Business также отмечаются страны, которые в наибольшей степени улучшили свои результаты по измеряемым индикаторам по сравнению с предыдущим годом. В десятку стран с наилучшими результатами вошли (в прямо пропорциональном порядке): Украина, Руанда, Российская Федерация, Филиппины, Косово, Джибути, Кот-д'Ивуар, Бурунди, Бывшая югославская Республика Македония и Гватемала. Несмотря на значительные улучшения, в этих странах все еще присутствуют проблемы требующие решений: пять из десяти стран в этом списке – Бурунди, Кот-д'Ивуар, Джибути, Филиппины и Украина – остались в низшей половине мирового рейтинга благоприятности условий для предпринимательской деятельности.
В совместном ведущем издании Всемирного банка и IFC Doing Business проводится анализ нормативно-правовых норм, регулирующих деятельность предприятий в стране в течение всего жизненного цикла, включая создание предприятия и ведение бизнеса, осуществление внешнеторговой деятельности, налогообложение, а также разрешение неплатежеспособности. Рейтинг легкости ведения бизнеса основан на 10 показателях и охватывает 189 стран. В докладе Doing Business не содержится оценки всех аспектов ведения предпринимательской деятельности, имеющих значение для компаний и инвесторов. Например, в докладе не оценивается качество финансового регулирования, другие аспекты макроэкономической стабильности, уровень квалификации рабочей силы или жизнеспособность финансовых систем. Содержащиеся в нем выводы стимулировали политические дебаты во всех странах мира и сделали возможным появление все большего числа исследований, посвященных тому, каким образом регулирование на уровне компаний связано с показателями развития экономики разных стран. Доклад этого года является 11-м выпуском из серии докладов Doing Business и охватывает 189 стран.