«Yerevan Show-2013» ոսկերչական հաջորդ, թվով չորրորդ, ցուցահանդեսը կանցնի արդեն ազատ տնտեսական գոտու տարածքում: Այդ մասին այսօր հոկտեմբերի 29-ին Երևանում «Ոսկերչական ճյուղի արդի վիճակը. խնդիրներ և հեռանկարներ» խորագրով համաժողովում հայտարարել է «Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության» (AJA) նախագահ Գագիկ Գևորգյանը: Այս նախագծի իրականացման շնորհիվ Հայաստանը կդառնա ոսկերչական ոլորտի առաջատար համաշխարհային կենտրոններից մեկը:
Ազատ տնտեսական գոտին կգործի Երևանի «Ավիահամալիր» ձեռնարկության տարածքում: Համալիրը զբաղեցնում է 53 հազար քմ և լուրջ վերակառուցման կարիք ունի: Ըստ Գևորգյանի, շենքն արդեն AJA սեփականությունն է, իսկ առաջիկա 3-4 ամիսներին կավարտվեն վերանորոգման աշխատանքները: Ավելին, նախօրեին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ հանդիպմանը քննարկվել է այդ գոտու օպերատորի կարգավիճակը AJA-ին հանձնելու հարցը: Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության առջև հարց է դրվում ներգրավել գործընկերներին ամբողջ աշՙխարհից այդ գոտում աշխատելու համար:
Իր հերթին Հայաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարար Տիգրան Հարությունյանը խոստացել է, որ պետկառույցը առավելագույն ջանքերը կգործադրի, որպեսզի օպերատորի կայացման բոլոր ընթացակարգերը սեղմ ժամկետում իրականացվեն: Նա հավելել է, որ Հայաստանի կառավարության համար գերակա է պայմանների ստեղծումը մի ողջ կլաստերի զարգացման համար՝ ոսկերչական իրերի արտադրություն, ադամանդագործություն, ժամագործություն, առավել ևս, որ ոլորտն արտահանման ծավալով երկրորդ տեղում է լեռնահանքային ադրյունաբերությունից հետո:
Հայաստանում ոսկերչական ոլորտի ԱՏԳ ստեղծմանն աջակցելու պատրաստակամություն է հայտնել նաև Համաշխարհային ոսկերչական կոնֆեդերացիայի (CIBJO) նախագահ Գաետանո Կավալիերին: «ԱՏԳ ստեղծումն իրականություն կդառնա մոտ ապագայում»,-ասել է նա: Հայաստանում ոսկերչական գործի զարգացման հեռանկարներն այնքան գրավիչ են, որ CIBJO-ն մտադիր է 2016 թ, իր ամենամյա համաժողովը Հայաստանում անցկացնել:
Նախատեսվում է, որ ԱՏԳ գործունեության առաջին կես տարում շուրջ 600 աշխատատեղ կստեղծվի: Հայաստանում, ըստ պաշտոնական տվյալների, գործում է 27 ոսկերչական ընկերություն, որտեղ աշխատում է մոտ 230 մարդ:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը և տիկին Ռիտա Սարգսյանն նախօրեին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում ներկա են գտնվել«Երևան շոու-2013» ոսկերչական միջազգային ցուցահանդեսի բացման արարողությանը: Միջոցառումը տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության որոշմամբ ամրագրված մասնագիտական տոնին՝ Ոսկերչի ազգային օրվան հաջորդող օրը: Արդեն ավանդական դարձած ցուցահանդեսին այս տարի ևս մասնակցում են ոսկերչական իրերի և ժամացույցների արտադրության աշխարհահռչակ ընկերություններ, ոսկերիչներ, ոսկերչական զարդերի մատակարարներ ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ աշխարհի ավելի քան երկու տասնյակ երկրներից։ Ցուցահանդեսին մասնակցելու համար տարբեր երկրներից Հայաստան է ժամանել նաև շուրջ 140 գնորդ, ինչը, կազմակերպիչների հավաստմամբ, լավ հնարավորություն է ընձեռում տեղական ընկերություններին՝ սպառման նոր շուկաներ գտնելու համար:
Ցուցահանդեսը նպատակ ունի ավելի ճանաչելի դարձնել հայ ոսկերիչներին աշխարհում: Ոսկերչական գործի շուրջ 120 վարպետներ են ժամանել ԱՊՀ երկրներից, Իտալիայից, Ֆրանսիայից, Հնդկաստանից, Թուրքիայից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից: Նրանք ներկայացրել են թանկարժեք և կիսաթանկարժեք մետաղներից, մարգարտից պատրաստված զարդեր, ժամացույցներ, ինչպես նաև բիժուտերիա: Ներկայացված են նաև ոսկերչական արտադրության սարքավորումներ ու գործիքներ: Ցուցանմուշները վկայում են այն մասին, որ հայ ոսկերիչները ձգտում են հետևել համաշխարհային նորաձևության միտումներին:
Այս տարի ցուցահանդեսի պատվավոր հյուրերն են ոսկերչության հայտնի համաշխարհային դեմքեր, մասնավորապես, Համաշխարհային ոսրկերչական կոնֆեդերացիայի (CIBJO) նախագահ Գաետանո Կավալիերին, ինչպես նաև Malca-Amit Global Limited հայտնի ընկերության ղեկավար Նայջել Փաքսմանը:
Հայ ոսկերիչների ասոցիացիան (AJA) հիմնադրվել է 1997թ.–ին։ AJA–ն Հայաստանի զարգացման և միջազգային առևտրային ասոցիացիաներից մեկն է։ AJA–ի նպատակն է համախմբել հայ ոսկերիչներին, որպեսզի զարգացնի երկրի ոսկերչական արդյունաբերությունը։ Ասոցիացիան տարածաշրջանային ներկայացուցիչներ ունի ԱՄՆ–ի արևմտյան և արևելյան ափերին, Եվրոպայում, Մերձավոր Արևելքում և Հայաստանում ։

29 Октябрь 2013 - 11:03 AMT
Следующая ювелирная выставка «Yerevan Show-2013» пройдет уже на территории свободной экономической зоны
Следующая, четвертая по счету, международная ювелирная выставка «Yerevan Show-2013» пройдет уже на территории свободной экономической зоны (СЭЗ). Об этом 29 октября в Ереване на конференции «Современное состояние ювелирной отрасли: проблемы и перспективы» сообщил президент Всемирной ассоциации армянских ювелиров (AJA) и председатель Гильдии ювелиров России Гагик Геворкян. Реализация данного проекта превратит Армению в один из ведущих мировых центров ювелирной отрасли.
ЗЭЗ будет действовать на территории бывшего предприятия «Авиакомплекс» в Ереване. Комплекс занимает порядка 53 тыс. кв.м и нуждается в серьезной реконструкции. По словам Геворкяна, здание уже полностью является собственностью AJA, а в ближайшие 3-4 месяца будут завершены ремонтные работы. Более того, накануне на встрече с премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном был обсужден вопрос о получении для AJA статуса оператора этой зоны. Перед самой же Всемирной ассоциацией армянских ювелиров стоит задача привлечение партнеров со всего мира для работы в этой зоне на благо развития экономики Армении.
Со своей стороны заместитель министра экономики Армении Тигран Арутюнян пообещал, что госстурктура приложит максимум усилий для того, чтобы все процедуры по становлению оператора ювелирной СЭЗ были проведены в кратчайшие сроки. В связи с этим он также добавил, что для правительства Армении является приоритетным создание условий для развития целого кластера – производство ювелирных изделий, обработка алмазов, производство часов, тем более, что эта сфера занимает второе место по объему экспорта после горнорудной промышленности.
Свою готовность работать и содействовать в становлении ювелирной СЭЗ в Армении высказал и президент Всемирной ювелирной конфедерации (CIBJO) Гаэтано Кавальери. «Создание СЭЗ станет реальностью в ближайшем будущем», – подчеркнул он. Перспективы развития ювелирного дела в Армении настолько привлекательны, что CIBJO намерена провести ежегодную конференцию в Армении в 2016 году.
Планируется, что в течение первого года деятельности СЭЗ будет создано порядка 600 рабочих мест. В Армении, по официальным данным, насчитывается 27 ювелирных компаний, в которых работает порядка 230 человек.
28 октября президент Армении Серж Саргсян в сопровождении супруги Риты Саргсян принял участие в церемонии открытия III Международной ювелирной выставке «Yerevan Show-2013», организованной Всемирной ассоциацией армянских ювелиров (AJA). Выставка армянских ювелиров со всего света пройдет 28-30 октября в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна в Ереване. Глава государства ознакомился с работами армянских ювелиров, представленных на выставке, которая проходит на следующий день после профессионального праздника. Армения является единственной страной, где День Ювелира, отмечаемый в последнее воскресенье октября, является государственным праздником.
Целью Международной ювелирной выставке «Yerevan Show-2013» является повышение популярности армянских ювелирных изделий во всем мире. Более 120-ти мастеров ювелирного дела из 23-х стран мира, в частности, из стран СНГ, Италии, Франции, Индии, Турции, США, Канады, представили ювелирные изделия из драгоценных и полудрагоценных камней, жемчужные и коралловые украшения, часы, бижутерия, а также оборудование и инструменты, используемые в ювелирном деле. Выставленные экземпляры свидетельствуют о том, что армянские ювелиры стараются следовать мировым тенденциям моды.
Основанная в 1997 году Всемирная ассоциация армянских ювелиров (AJA) призвана объединить армянских ювелиров со всего мира для развития ювелирной промышленности. AJA имеет региональных представителей на западном и восточном побережьях США, в Европе, Ближнем Востоке и в Армении.