Մեծ Բրիտանիան կարող է առաջին ոչ մահմեդական երկիրը դառնալ, որտեղ իսլամական պարտատոմսեր կթողարկվեն: Ակնկալվում է, որ շուտով այդ մասին պաշտոնապես կհայտարարի երկրի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը, հայտնում է ՌԲԿ-ն՝ BBC-ի վրա հղումով:
Բացի այդ Լոնդոնում 9-րդ Համաշխարհային իսլամական տնտեսական համաժողովի ընթացքում վարչապետը կարող է հայտնել Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում իսլամական ինդեքսի ստեղծման մասին:
Չի բացառվում, որ իսլամական պարտատոմսերը 200 մլն ֆունտ ընդհանուր արժեքով թողարկվեն արդեն հաջորդ տարի: Այդ քայլերն ուղղված են ավելի մեծ քանակով իսլամ դավանող ներդրողներ ներգրավելու միտումով: Քեմերոնը վստահ է, որ նման միջոցները ավելի քան հիմնավորված են, քանի որ իսլամական ներդրումների ծավալը երկրի տնտեսության մեջ վերջին յոթ տարում աճել է 150 տոկոսով, իսկ հաջորդ տարի այն կարող է հասնել 1,3 տրլն ֆունտի: Բրիտանական իշխանությունները ոչ թե ուղղակի ցանկանում են, որ Լոնդոնը դառնա Արևմուտքում իսլամական ֆինանսների կենտրոն, այլ ձգտում են, Դուբայի նմանությամբ, դառնալ իսլամական ֆինանսների համաշխարհային կենտրոններից մեկը:
Իսլամը ձևականորեն արգելում է տոկոսով փոխատությունները և իսլամական պարտատոմսերի հիմքում ընկած է պարտապան ընկերության եկամուտի մի մասը ստանալու սկզբունքը: Վերջերս Արևելքում շարիաթի օրենքներով ֆինանսավորումը մեծ տարածում է ստանում:
Իսլամական բանկինգը գործում է հետևյալ սկզբունքներով՝ արգելվում են տոկոսային պարտքերը, արգելվում է վերավաճառքը՝ սեփական շահերից ելնելով ինչ-որ հանգամանքների, դժվարությունների օգտագործմամբ (օրինակ, քաղաքական դժվարությունների շահարկումը): Սակայն «արևմտյան» ֆինանսական գործիքները փոփոխված ձևով օգտագործում են երկու բորսաներ՝ NASDAQ Dubai և Borse Dubai-ը:
Արգելքներ կան նաև ներդրումների հարցում՝ ալկոհոլի ու ծխախոտի արտադրության և սպառման, մարմնավաճառության, կախարդության, իրենց մահով սատկած կենդանիների մսի վերամշակման համար, որոնք չեն մորթվել հանուն Ալլահի:

29 Октябрь 2013 - 12:38 AMT
Великобритания может стать первой немусульманской страной, которая выпустит так называемые исламские облигации или сукук. Ожидается, что в скором времени об этом официально объявит премьер-министр страны Дэвид Кэмерон, передает РБК с ссылкой на ВВС.
Кроме того, в ходе 9-го Всемирного исламского экономического форума в Лондоне премьер может сообщить о планах создания исламского индекса на Лондонской фондовой бирже.
Не исключено, что исламские облигации общей стоимостью 200 млн фунтов будут выпущены уже в следующем году. Эти шаги направлены на привлечение большего числа исламских инвесторов. Кэмерон уверен, что подобные меры более чем обоснованы, ведь объем исламских инвестиций в экономику страны за последние семь лет вырос на 150%, а к следующему году может достичь 1,3 трлн. фунтов. Британские власти не просто хотят, чтобы Лондон стал центром исламских финансов на Западе, а стремятся к тому, чтобы он, подобно Дубаю, стал одним из мировых центров исламских финансов.
Ислам формально запрещает займы под проценты, и в основе исламских облигаций лежит принцип получения части дохода компании-должника. В последнее время финансирование на Востоке по законам шариата набирает все большую популярность.
Правила, по которым функционирует исламский банкинг: общий запрет на ссудные проценты; запрет на спекуляцию — использование каких-либо обстоятельств, чьих-либо затруднений в своих интересах, своих планах (например, спекуляция на политических затруднениях). Однако "западные" финансовые инструменты в измененной форме (в соответствии с законами шариата) используются двумя биржами: NASDAQ Dubai и Borse Dubai, запрет на азартные игры.
Также можно отметить социальные и этические условия отбора экономических действий. Особенно к этому относится запрет на инвестиции в: производство и потребление алкоголя и табака, проституцию, порнографию, колдовство, переработку мяса животных, которые умерли своей смертью, крови, свинины, мяса животных которые были забиты не с именем Аллаха.