Որպես կանոն հերթական տարվա պետբյուջեն պետք է օրինաչափ կապ ունենա նախորդ տարվա բյուջեի հետ, ինչը մինչ օրս չէր նկատվում ՀՀ կառավարության բյուջետային պլանավորման դեպքում: Սակայն, զարմանալիորեն Հայաստանի 2014 թվականի պետբյուջեն առանձնանում է ծրագրային մոտեցմամբ:
Դա վկայում է, որ կառավարության թիմը մտադիր է առաջիկա տարիներին, իսկ ավելի ճշգրիտ առաջիկա 3 տարում, որոշակի արդյունքի հասնել և իր կազմում լուրջ կառուցվածքային փոփոխություններ չկատարել: Հոկտեմբերի 30-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում նման կարծիք է հայտնել Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը: Այդպիսով 2014 թ. պետբյուջեի ծախսերը պետք է շաղկապվեն պետկառույցների առանձին ծրագրերի հետ, որպեսզի գլխավոր փաստաթղթի կատարողականը հնարավոր լինի վերահսկել:
Միաժամանակ Գագիկ Մակարյանը ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքին, որ կառավարությունը մտադիր է 2014 թ. 34 մլրդ դրամով ավելացնել բյուջեի մուտքերը՝ ապահովելու համար աշխատավարձերի ու կենսաթոշակների նախատեսված բարձրացումը: Հավանաբար, դա կարվի ստվերային տնտեսության կրճատման հաշվին ու խոշոր տնտեսվարողների համար հարկային բեռի ավելացման հաշվին: 2014 թ. բյուջեում ավելին է նաև պակասուրդի չափը՝ 2013 թ. 110 մլրդ դրամի դիմաց այն նախատեսված է 115,5 մլրդ դրամ: Մտահոգիչ է ՀՀ պետպարտքը, որը աճի դինամիկա ունի, հատկապես ընթացիկ տարվա երրորդ եռամսյակում:
Գագիկ Մակարյանը նշել է, որ 2014 թվականին փոքր ու միջին ձեռնարկատերերի համար հեշտ չի լինի, քանի որ այդ հատվածում պետական քաղաքականությունը կրում է էմպիրիկ ու կլաստերային բնույթ, ոչ թե համակարգված: Ավելին, չլուծված են մնում կոռուպցիայի ու անհավասար մրցակցության հետ կապված շատ խնդիրներ:
Մակարյանը անդրադարձել է նաև պետգնումների թեմային, որը արդյունավետ աշխատանքի դեպքում կարող է ապահովել տեղական արտադրության ու ընդհանուր առմամբ երկրի կայուն զարգացման նվազագույն մակարդակը:
Ըստ 2014 թ. պետբյուջեի նախաբծի, ՀՀ համախառն բյուջեի եկամուտները նախատեսվում են 1 տրլն 134 մլրդ դրամի չափով, ծախսերը՝ 1 տրլն 244 մլրդ դրամի չափով: ՀՆԱ իրական աճը նախատեսված է 5,2 տոկոս, իսկ 12-ամսյա գնաճի ցուցանիշը՝ 4 տոկոսի (±1,5%) սահմանում:

30 Октябрь 2013 - 11:05 AMT
Как правило, бюджет на очередной год должен иметь закономерную связь с бюджетом прошлым, что, до сих пор, нельзя было заметить на примере бюджетного планирования, реализуемого правительством Армении. Однако проект государственного бюджета Армении, 2014 года на удивление, имеет программный подход. Это говорит о том, что команда правительства Армении намерена в ближайшие годы, а точнее в предстоящие 3 года, показать определенный результат и не проводить серьезных структурных изменений в своем составе. Такое мнение 30 октября на пресс-конференции в Ереване высказал председатель Республиканского союз работодателей Армении (РСРА) Гагик Макарян. Таким образом, расходы государственно бюджета 2014 года должны быть увязаны с отдельными программами госструктур, чтобы сделать качественным контроль над выполнением основного документа республики.
Одновременно Гагик Макарян обратил внимание на то, что правительство Армении в 2014 году намерено на 34 млрд драмов увеличить поступления в госбюджет, чтобы обеспечить запланированное повышение зарплат и пенсий. Данные поступления в госбюджет, скорее всего, будут обеспечены за счет сокращения «тени» и повышения налогового бремени для крупных хозсубъектов. В проекте госбюджета на 2014 год увеличился и размер дефицита – с 110 млрд драмов в 2013 году до 115,5 млрд драмов, вызывает беспокойство и госдолг Армении, который фиксирует динамику роста, особенно во втором квартале текущего года.
Гагик Макарян обратил внимание и на то, что в 2014 году представителям малого и среднего бизнеса Армении придется нелегко, поскольку в этом сегменте государственная политика носит эмпирический и кластерный характер, а не системный. Более того, нерешенными остаются проблемы, связанные с коррупцией и неравной конкуренцией.
Глава Республиканского союза работодателей Армении затронул и тему организации государственных закупок, которая, в случае эффективной работы, может обеспечить минимальный уровень стабильного развития местного производства и страны в целом.
Согласно проекту госбюджета на 2014 год доходы консолидированного бюджета Армении планируются в размере 1 трлн. 134 млрд. драмов, расходы – 1 трлн. 244 млрд. драмов. Реальный рос ВВП в Армении в бюджете 2014 года заложен на уровне 5,2%, а показатель 12-месячной инфляции запланирован в размере 4% (±1,5%).