Դրանք առաջին թղթադրամներն են, որոնց վրա հայերեն մակագրություն կա, այդ պատճառով էլ Անդրկովկասյան կոմիսարիատի բոները հայ դրամագետներն ու հետազոտողները դիտարկում են որպես առաջին հայկական թղթադրամներ:
Առաջին հայկական թղթադրամների նկարագրությունը
Անդրկովկասյան կոմիսարիատի բոները թողարկվել են 1, 3, 5, 10, 50, 100 և 250 անվանական արժեքով և թվագրվում են 1918 թվականով: Բոների վրա կան ազգային տարրեր, նախշեր ու զարդանախշեր: Փոքր անվանական արժեք ունեցող բոները՝ 1 և 3 ռուբլիներն ուղղահայաց դասավորություն ունեն, իսկ մյուսները՝ հորիզոնական: Մեծ անվանական արժեք ունեցող բոները գունավոր ձևավորմամբ են:
Անդրկովկասյան կոմիսարիատի բոները
Անդրկովկասյան կոմիսարիատի բոների ուրվագծերի հեղինակն է ճանաչված ճարտարապետ Գաբրիել Տեր-Միքելովը (Գ. Տեր-Միքելյան): Ի դեպ, Գաբրիել Տեր-Միքելովի ճարտարապետական նախագծով Թբիլիսում կառուցվել է Վրաստանի Ազգային բանկի շենքը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա Պետական բանկի առաջին բաժանմունքը կազմավորվել է Երևանում 1893 թվականին: Համապատասխան թույլտվությունը տվել է Ռուսաստանի ֆինանսների նախարար Ս. Վիտտեն, ինչը խթանեց երկրի ֆինանսական հատվածի զարգացումը, հայտնվեցին մասնավոր բանկեր, որոնք կարող էին վարկավորել այս կամ այն ոլորտն և նպաստել արդյունաբերության զարգացմանը: 1896-1901 թթ. Պետբանկի ղեկավարն էր Նիկոլայ Սմիրնովը: 1918 թվականի մայիսին Անդրկովկասի կոմիսարիատը լուծարվեց և Անդրկովկասի տարածքում անկախ հանրապետություններ հռչակվեցին: Հայաստանն անկախ հանրապետություն դարձավ1918 թվականի մայիսի 28-ին: ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը որոշեց նոր դրամանիշերի թողարկել: Այդ խնդիրը լուծելու համար անհրաժեշտ էին ինչպես ժամանակ, այնպես էլ ֆինանսական ռեսուրսներ: Դրամական կանոնավոր շրջանառության հաստատման համար որոշվեց շրջանառության մեջ դնել Պետական բանկի Էրիվանի բաժանմունքի ժամանակավոր չեկերը: Միևնույն ժամանակ Անդրկովկասի կոմիսարիատի բոները մնացին շրջանառությունում:
Առաջին հայկական չեկերի նկարագրությունը
Չեկերի առաջին խմբաքանակը թողարկվեց 1919 թվականի օգոստոսին: Բոլոր չեկերը նույնատիպ ձևավորվմամբ էին: Դրանք երկու չափի էին՝ ինչպես միակողմանի, այնպես էլ երկկողմանի: Թղթադրամներով փոխանակվելու հեռանկարով դրանք երկու տիպի էին ըստ մարման ժամկետի` 15.11.19թ. և 15.01.20թ.: Թողարկվում էին 5, 10, 25, 50, 100, 250, 500, 1000, 5000 և 10000 ռուբլի անվանական արժեքներով: Բոլոր մակագրությունները ռուսերեն էին: Միայն փոքր չափի չեկերի դիմերեսի վերևի երկու անկյուններում նշված էր անվանական արժեքը նաև հայերենով:
Պետական բանկի Երևանի բաժանմունքի չեկը
Նախատեսվում էր, որ չեկերը պետք է ժամանակավոր օգտագործման լինեին և երեք ամիս անց փոխանակվեին թղթադրամով: Բայց դա տեղի չունեցավ, և չեկերը շրջանառության մեջ մնացին նախատեսված ժամկետից ավելի, իսկ ծանր տնտեսական վիճակը ստիպեց կտրուկ ավելացնել դրանց թողարկումը:
Հայտնի է, որ Պետբանկի Երևանյան բաժանմունքի չեկերի էսքիզների հեղինակն էր նկարիչ Գարեգին Լևոնյանը, իսկ չեկերի թողարկումն իրականացվում էր Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության տպարանում: Արդեն Առաջին Հանրապետության ժամանակ գործում էր մի օրենք, որը կանոնակարգում էր պայքարը դրամանենգության դեմ։ Հավանաբար, դրա անհրաժեշտությունն առաջացել էր թողարկվող թղթադրամների ցածր որակի պատճառով: Օրենքով դրա համար խիստ պատիժ էր սահմանվում:
Հայաստանի Հանրապետության թղթադրամները թվագրված են 1919 թվականով և թողարկվել են 50, 100 և 250 ռուբլի անվանական արժեքով: Թղթադրամների շարքը համատեղ ձևավորել են Հակոբ Կոջոյանը (նա նաև Առաջին Հանրապետության զինանշանի հեղինակն է) և Արշակ Ֆեթվաջյանը, իսկ տպագրությունն իրականացրել է «Վաթերլո և որդիներ» ընկերությունը՝ Լոնդոնում: Թողարկված թղթադրամները շրջանառության մեջ են դրվել միայն 1920 թվականի հունիսին:
Հայաստանի Առաջին Հանրապետության թղթադրամների նկարագրությունը
Այդ թղթադրամների թողարկումը տարբերվում է 1918-1924 թթ. բոլոր թողարկումներից իր նրբագեղությամբ ու տպագրության բարձր որակով, ինչպես նաև պաշտպանվածության աստիճանով: Ձևավորման մեջ օգտագործվել են ազգային պատկերներ ու նախշեր, կա Արարատ լեռան պատկերը, սուրը ձեռքին արծիվի պատկեր, որը հարվածում է օձին, ինչպես նաև ճախարակով նստած հայուհու պատկեր: Հիմնական մակագրությունները հայերեն են, սակայն մասամբ կան նաև ռուսերենով և ֆրանսերենով:
Հայաստանի Առաջին Հանրապետության թղթադրամները
Հայաստանի Հանրապետության թղթադրամները երկար չեղան շրջանառությունում, քանի որ խորհրդային կարգերի հաստատումից հետո դուրս եկան շրջանառությունից, իսկ 1921 թվականին սկսեցին շրջանառվել Հայաստանի Սոցիալիստական Խորհրդային Հանրապետության թղթադրամները:
ՀՍԽՀ թղթադրամների նկարագրությունը
Դրամական շրջանառության շարունակականությունն ապահովելու նպատակով 1921թ. սկզբին սկսեց շրջանառվել 1919թ. թվագրված Հայաստանի Հանրապետության ժամանակաշրջանի Պետբանկի Երևանյան բաժանմունքի չեկը՝ 10000 ռուբլի անվանական արժեքով: Ավելի ուշ թողարկվեցին 1921թ. թվագրված 5000, 10000, 25 000, 100 000 ռուբլի անվանական արժեքով թղթադրամներ, ինչպես նաև 1 և 5 մլն ռուբլի անվանական արժեքով թղթադրամներ, թվագրված 1921-1922 թթ.: Թղթադրամների մակագրություններն երկու լեզվովեն՝ հայերենով և ռուսերենով: 500 000 անվանական արժեքով թղթադրամը չթողարկվեց, այն հայտնի է որպես փորձանմուշ, պատրաստվել է միակողմանի՝ դարձերեսի միագույն տպագրությամբ:
1921-1922 թթ. ՀՍԽՀ թղթադրամ
Այդ շրջանի հետաքրքիր թողարկումներից է 5 մլն ռուբլի անվանական արժեքով պարտագիրը, թվագրված 1922 թ.: Պարտագիրը պատրաստված է միակողմանի, իսկ մակագրությունները միայն հայերեն են: Այն նախատեսված էր որպես ժամանակավոր թողարկում՝ հետագայում դրամանիշերով փոխանակվելու համար:
1922 թ. ՀՍԽՀ պարտագիր
ՀՍԽՀ վերջին շրջանում թողարկվել է նաև 1923թ. թվագրված մեկ չերվոնեց անվանական արժեքով պարտագիրը, որը տպագրվել է, սակայն շրջանառության մեջ չի դրվել: Այն ունի յուրահատուկ ազգային ոճով ձևավորում՝ օգտագործվել են հայկական վայրերի, տեսարանների և զարդանախշերի պատկերներ: Բոլոր մակագրությունները հայերեն են: Պարտագրի վրա կա նաև տառանիշ սերիա և համարանիշ, քանի որ այն շրջանառության մեջ չի դրվել:
Միաժամանակ շրջանառվում էին նաև Անդրկովկասի կոմիսարիատի բոներն ու Հայաստանի Առաջին Հանրապետության չեկերը: ՀՍԽՀ Հեղկոմի 20.12.1920 թ. հռչակագրով հայտարարվեց, որ Հայաստանի տարածքում պարտադիր են շրջանառության համար նաև Ռուսաստանի Սոցիալիստական Դաշնային Խորհրդային Հանրապետության (ՌՍԴԽՀ) դրամանիշերը:

The Finance Ministry of the Transcaucasian Commissariat issued and put into circulation currency called Bons, with inscriptions in Russian, Armenian, Georgian and Turkish languages. These were the first bank notes carrying Armenian letters.
Description of first Armenian bank notes
The Bons of the Transcaucasian Commissariat were printed with the value of 1, 3, 5, 10, 50, 100 and 250 rubles in 1918. The Bons were beautifully decorated with numerous national elements, patterns and ornaments. 1- and 3-ruble Bons had vertical print while those with bigger value had horizontal print and multi-color design.
Bons of the Transcaucasian Commissariat
Well-known architect Gabriel Ter-Mikelov (Ter-Mikelian), who projected the building of the Georgian State Bank in Tiflis (Tbilisi), drew the sketches of Bons.
After Russia's Finance Minister Sergei Witte issued permission for the formation of State Bank branch in Armenia in1893, private banks were established, thus contributing to the development of entrepreneurship.
In May 1918, the Transcaucasian Commissariat collapsed. Armenia was declared an independent republic on May 28 and the Ministry of Finance ordered issuance of new currency. With time and funds necessary for the process, it was decided to issue checks of the Yerevan branch of the State Bank. At the same time, the Bons of the Transcaucasian Commissariat were still in circulation.
Description of first Armenian checks
The first checks of the Yerevan branch of the State Bank were issued in August 1019. They were of the same type, one- and two-sided. All the inscriptions were in Russian, with only some of the checks mentioning the value in Armenian.
First checks of the Yerevan branch of the State Bank
The checks were expected to be exchanged for money within three months. However, it didn’t happen and the hard economic conditions forced emission increase. The sketches of the checks printed by the press of the Armenian Ministry of Internal Affairs were drawn by artist Garegin Levonyan. It’s worth noting that a strict law on struggle against counterfeiting was in force at that time, prompted by the law quality of the currency.
The bank notes of the first Republic of Armenia were issued with the value of 50, 100 and 250 rubles in 1919, the sketches being drawn by artists Hakop Kojoyan (the author of the national emblem) and Arshak Fetvadjian. The bank notes were printed in London by Waterlow and Sons Ltd company and were put into circulation in June 1920.
Description of bank notes of first Republic of Armenia
The bank notes were notable for high quality, design and protection level. They featured national ornaments, Mount Ararat and eagle with sword cutting a snake. The inscriptions were in Armenian, Russian and French.
Bank notes of first Republic of Armenia
The bank notes of the first Republic of Armenia were in circulation for a short period of time and were annulled after the establishment of the Soviet rule. In 1921, the currency of the Socialist Soviet Republic of Armenia (SSRA) was put into circulation.
Description of SSRA bank notes
To ensure uninterrupted money circulation, checks of the Yerevan branch of the State Bank were issued in 1921 with a nominal value of 10 thousand rubles. Later bank notes with the value of 5000, 10000, 25000, 100000, as well as 1mln and 5 mln rubles were printed. The inscriptions were in Armenian and Russian. The bank note with the value of 500000 was issued as a trial copy and was not put into circulation.
SSRA bank notes of 1921-1922
Bonds with the nominal value of 5 mln rubles were issued in 1922 for the further exchange for money. They had one-side print, with inscriptions in Armenian.
SSRA bond of 1922
Bonds with the value of one tchervonets (ten-ruble banknote) were issued in 1923. The images reflect the way of life and national color of that period. They had no individual number and were not put into circulation.
Also, by decree of 1920, the money of the Russian Socialist Federative Soviet Republic was also in use in the territory of Armenia.