Ըստ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի, ինչպես նաև մի շարք միջազգային ֆինանսական կառույցների (EBRD, IFC, Global Trade Finance) հետազոտությունների, Ամերիաբանկի առևտրի ֆինանսավորման ծավալները կազմում են շուկայի ավելի քան 50 տոկոսը: Ընդ որում բանկը բարձր գնահատականի է արժանացել ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև տարածաշրջանում առևտրի ակտիվ ֆինանսավորման համար, ասել է Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի կորպորատիվ բանկինգի տնօրեն Գագիկ Սահակյանը:
2013 թվականի երրորդ եռամսյակի արդյունքներով հաշվարկային գործիքների ու բանկային երաշխիքների պորտֆելը կազմել է շուրջ 53 մլն դոլար, ինչը 29 տոկոսով ավելի է 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածից: Մինչ տարեվերջ բանկը մտադիր է առևտրային ֆինանսավորումը հասցնել 70 մլն դոլարի: «Մենք 150 գործարք ենք կատարել, ինչը ևս 12 տոկոսով գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը»,-հավելել է նա:
Ինչ վերաբերում է ֆակտորինգին, ապա 2013 թ. երրորդ եռամսյակում ցուցանիշը եղել է 6,5 մլն դոլար՝ 77 տոկոսի աճ ապահովելով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Ավելին, բանկն այս տարի դարձավ խոշորագույն միջազգային ֆակտորինգային միության՝ Factors Chain International-ի (FCI) անդամ: «Այս հարթակում մենք արդեն մի քանի գործարք ենք կնքել BMP բանկի հետ»,-ասել է բանկիրը:
Բանկը նաև կարողացավ դիվերսիֆիկացնել լիզինգային պորտֆելը՝ 2013 թ. երրորդ եռամսյակում այն հասցնելով 7 մլն դոլարի: 2013 թվականին գործարքների քանակը հասավ 40 նախորդ տարվա 10-15-ի փոխարեն, չնայած լիզինգային պորտֆելի աճը 10-տոկոսանոց անկում գրանցեց:

30 Октябрь 2013 - 14:21 AMT
Согласно исследованиям как самого ЗАО «Америабанк», так и ряда международных финансовых структур (EBRD, IFC, Global Trade Finance) на рынке торгового финансирования «Америабанк» занимает более 50% в объеме транзакций. Причем банк получил высокую оценку за активное финансирование торговли не только в Армении, но и в регионе, сказал на пресс-конференции в Ереване директор корпоративного банкинга ЗАО «Америабанк» Гагик Саакян.
По итогам третьего квартала 2013 года по расчетным инструментам и банковским гарантиям портфель составил порядка 53 млн долларов, что на 29% больше аналогичного периода 2012 года. До конца года банк планирует довести портфель торгового финансирования до 70 млн долларов. «Мы осуществили 150 сделок, что также на 12% больше прошлогоднего показателя», – добавил он.
Что же касается факторинга, то по итогам третьего квартала 2013 года портфель здесь составил 6,5 млн долларов, обеспечив рост на 77% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Более того, банк в этом году стал членом крупнейшего международного факториногового союза Factors Chain International (FCI). «На этой площадке у нас уже есть несколько сделок совместно с банком BMP», – сообщил банкир.
Банку также удалось диверсифицировать лизинговый портфель, доведя его по итогам третьего квартала 2013 года до 7 млн долларов. В 2013 году число сделок составило порядка 40 против 10-15 в прошлом году, несмотря на то, что рост лизингового портфеля зафиксировал 10%-ый спад.