ԱՄՆ բյուջեի դեֆիցիտը 2012-2013 ֆինանսական տարում, որն ավարտվեց հոկտեմբերի 30-ին, կազմել է 680 մլրդ դոլար, կամ ՀՆԱ 4 տոկոսը, նախորդ տարվա 1,1 տրլն դոլարի դիմաց, ինչը առավելագույն ցուցանիշն էր 2008 թվականից ի վեր, հայտնել է ֆինանսների նախարարությունը:
Սեպտեմբերին բյուջեի պրոֆիցիտը կազմեց 75,1 մլրդ դոլար և գերազանցեց վերլուծաբանների ակնկալիքները 69 մլրդ դոլարով: Պետական ծախսերի ծավալը հաշվետու ֆինանսական տարում աճել է 13,2 տոկոսով նախորդ տարվա համեմատ և հասել է ռեկորդային նիշի՝ 2, 773 տրլն դոլար՝ 2,449 տրլն դիմաց, իսկ ծախսերի ծավալը կրճատվել է 2,3 տոկոսվ, մինչև 3,454 տրլն դոլար նախորդ տարվա 3,538 տրլն դոլարի դիմաց, հայտնում է «Փրայմ» գործակալությունը:
Ամենամեծ ծախսերն անցյալ տարի պահանջել է առողջապահության ոլորտը՝ (886,3 մլրդ դոլար, սոցվճարները՝ 867,4 մլրդ դոլար և պաշտպանությունը՝ 607 մլրդ դոլար: Ընդ որում կրթության վրա ծախսվել է ընդամենը 41 մլրդ դոլար:
2013-2014 թթ. արդյունքներով բյուջեի դեֆիցիտը կկազմի մոտ 760 մլրդ դոլար: 2014 թ. ֆինանսական տարվա բյուջեի նախագծում, որը ներկայացրել է նախագահ Օբաման, նախատեսվում է ներդրումային պլան, որն ուղղվելու է միջին դասի ամրապնդմանը, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը և տնտեսական աճի խթանմանը: Նախատեսվում են նաև կառուցվածքային բարեփոխումներ ու կապիտալ ներդրումներ կրթության ոլորտում, գիտական հետազոտությունների ու մշակումների ոլորտում, ինչպես նաև ազգային անվտանգության ասպարեզում, հայտնում է ՌԲԿ-ն:

Дефицит бюджета США в 2012-2013 финансовом году, завершившемся 30 сентября, составил 680 миллиардов долларов, или 4,1% ВВП, против примерно 1,1 триллиона долларов годом ранее, оказавшись на минимальном уровне с 2008 года, сообщило министерство финансов страны.
За сентябрь профицит бюджета составил 75,1 миллиарда долларов и оказался лучше ожиданий аналитиков на уровне 69 миллиардов долларов.
Объем государственных доходов в отчетном фингоду вырос по сравнению с предыдущим годом на 13,2% и составил рекордные 2,773 триллиона долларов против 2,449 триллиона долларов, а объем расходов сократился на 2,3% до 3,454 триллиона долларов против 3,538 триллиона долларов годом ранее, передает агентство ПРАЙМ.
Наиболее значительными статьями расходов американского бюджета за прошлый фингод стали здравоохранение (886,3 миллиарда долларов), социальные выплаты (867,4 миллиарда долларов) и оборона (607 миллиардов долларов). При этом на образование был потрачен всего 41 миллиард долларов.
По итогам 2013-2014 года дефицит бюджета предполагается на уровне примерно 760 миллиардов долларов. В проекте бюджета на 2014 финансовый год, представленном президентом США Бараком Обамой, предусмотрен инвестиционный план, направленный на укрепление среднего класса, создание новых рабочих мест и придание импульса экономическому росту при сохранении тенденции сбалансированного сокращения дефицита. Этот план также предусматривает структурные реформы американской экономики и значительные капиталовложения в образование, инфраструктуру, научные исследования и разработки, а также в систему национальной безопасности, сообщает РБК.