2013թ. հոկտեմբերին 2012թ. հոկտեմբերի համեմատ սպառողական գները Հայաստանում աճել են 7.1%, այդ թվում, պարենային ապրանքներինը (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ)` 6.3 %, ոչ պարենային ապրանքներինը` 3.9 %, ծառայությունների սակագներինը` 10.3 %, իսկ հունվար-հոկտեմբերին 2012թ. հունվար-հոկտեմբերի համեմատ` սպառողական գների ինդեքսը կազմել է համապատասխանաբար 105.7 %, 106.0, 104.8 և 105.6 %:
Ինչպես հայտնում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, 2013թ. հոկտեմբերին սեպտեմբերի համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում արձանագրվել է 0.3% գնաճ: Պարենային ապրանքների (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) գները նշված ժամանակահատվածում աճել են 0.3%-ով, ոչ պարենային ապրանքներինը` 1.4%-ով, իսկ ծառայությունների ոլորտում գրանցվել է սակագների 0.3% նվազում:
2013թ. հունվար-հոկտեմբերին սպառողական գների միջին ամսական հավելաճը կազմել է 0.3% (նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում արձանագրվել է 0.03% միջին ամսական նվազում):
Հանրապետության դիտարկվող 10 քաղաքներում 2013թ. հոկտեմբերին սեպտեմբերի համեմատ սպառողական գներն աճել են 0.1-1.4%-ով (գնաճի ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է ք. Կապանում), իսկ մեկում գների մակարդակը նախորդ ամսվա համեմատ մնացել է անփոփոխ: Մայրաքաղաքում սպառողական գների ընդհանուր մակարդակը նախորդ ամսվա համեմատ աճել է 0.2%-ով:

В октябре 2013 года на потребительском рынке Армении по сравнению с аналогичным периодом 2012 года зафиксирована 7,1%-инфляция. Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, цены на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) увеличились на 6.3%, а цены на непродовольственные товары увеличились на 3,9%, тарифы в сфере услуг увеличились на 10,3%.
Одновременно в октябре по сравнению с сентябрем 2013 года на потребительском рынке Армении была зафиксирована 0,3% инфляция, что в основном обусловлено ростом цен на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) на 0,3%, на непродовольственные товары цены за указанный период выросли на 1,4%, а вот тарифы в сфере услуг сократились на 0,3%.
В октябре по сравнению с сентябрем 2013 года в 10 исследуемых городах республики потребительские цены выросли на 0,1-1,4%, при этом самый высокий показатель роста был зарегистрирован в городах Капан. В столице потребительские цены в месячном разрезе выросли на 0,2%.