2013-ի հունվար-սեպտեմբերին Հայաստանում արտադրվել է 13 146,8 հազար լիտր կոնյակ, ինչը 7,4 % տոկոսով ավելի է 2012-ի նույն շրջանի ցուցանիշից (12 238,4 հազար լիտր): Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, նույն շրջանում երկրում արտադրվել է 6 556,7 հազար լիտր օղի, ինչը քիչ է 2012-ի ցուցանիշից (7 003,9) 6,4 տոկոսով:Բացի այդ, 2013-ի հունվար-սեպտեմբերին արտադրվել է 4 062,8 հազար լիտր գինի 2012-ի 2 3 003 հազար լիտրի փոխարեն (35,3 տոկոս աճ): Շամպայն-գինիների արտադրությունն աճել է 55,6տոկոսով` կազմելով 195,7 հազար լիտր: Հաշվետու շրջանում երկրում արտադրվել է 15 187,5 հազար լիտր գարեջուր, ինչը 38,4 տոկոսով ավելի է 2012 հունվար-սեպտեմբերից՝ հասնելով 10 971,2 հազար լիտրի:
Ոչ ալկոհոլային խմիչքների արտադրությունը 2013-ի հունվար-սեպտեմբերին կազմել է 41 607,7 հազար լիտր, ինչը 40 տոկոսով ավելի է 2012-ի նույն շրջանի ցուցանիշից (29 730,1):
2013 թ. սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ խաղողի բերքը Հայաստանում կազմել է մոտ 152 հազար տոննա: Ելույթ ունենալով Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում՝ գյուղնախարարի տեղակալ Սամվել Գալստյանը վստահություն է հայտնել, որ 2013 թ. բերքի ծավալը կգերազանցի նախորդ տարվա մակարդակը՝ 241,4 հազար տոննա:
Խաղողի մթերման գինն ընթացիկ տարում կազմել է 145 դրամ 1 կգ դիմաց՝ 2012 թ. 142,1 դրամի փոխարեն: Մթերման ծավալները 2012 թ. կազմել են 156,600 տոննա, իսկ ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 27-ի դրությամբ՝ 92,193 տոննա:

1 Ноябрь 2013 - 06:05 AMT
В январе-сентябре 2013 года в Армении было произведено 13 146,8 тыс. литров коньяка, что на 7,4% больше показателя аналогичного периода 2012 года (12 238,4 тыс. литров).
Как сообщает Национальная статистическая служба республики, в тот же период в стране было произведено 6 556,7 тыс. литров водки, что меньше показателя 2012 года (7 003,9 тыс. литров) на 6,4%.
Кроме того, в январе-сентябре 2013 года было произведено 4 062,8 тыс. литров вина против 3 003 тыс. литров в 2012 году (рост на 35,3%). В то же время за отчетный период в стране было произведено 15 187,5 тыс. литров пива, что на 38,4% больше, чем в январе-сентябре 2012 года – 10 971,2 тыс. литров. Производство шампанских вин зафиксировало рост в отчетном периоде на 55,6% – до 195,7 тыс. литров.
Производство безалкогольных напитков в январе-сентябре 2013 года составило 41 607,7 тыс. литров, что на 40% больше, чем в аналогичном периоде 2012 года – 29 730,1 тыс. литров.
Надо отметить, что урожай винограда в Армении по состоянию на 30 сентября 2013 года составил около 152 тысяч тонн. Выступая накануне на пресс-конференции в Ереване, заместитель министра сельского хозяйства Самвел Галстян высказал уверенность, что в 2013 году объем урожая превысит прошлогодний уровень в 241,4 тысяч тонн.
Закупочная цена на виноград в текущем году составляет 145 драмов за килограмм против 142,1 драмов в 2012 году. Объем закупок винограда в 2012 году составил 156,600 тонн, а по состоянию на 27 сентября нынешнего года – 92,193 тонны.