2013 թ. հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ Հայաստանի բնակչությունը կրճատվել է 10 հազարով տարեսկզբի համեմատ, հայտնել են ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունում:
Ըստ գործակալության, հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ Հայաստանի մշտական բնակչությունը կազմել է 3 017 հազար մարդ,որից 913,4 հազարը բնակվում է քաղաքներում, 1 103,6՝ գյուղերում:
Ըստ գործակալության, ձևավորված բացասական սալդոն գերազանցում է բնակչության բնական աճը:
Ըստ ՀՀ Սահմանների էլեկտրոնային կառավարման տեղեկատվական համակարգից ստացած տվյալների, հունվար-սեպտեմբերին արտաքին ուղևորաշրջանառության համախառն ծավալը ՀՀ սահմանային անցակետերով կազմել է 3 668,4 հազար ուղևորություն:
Հաշվետու շրջանում, երկիր է մուտք գործել 1 780 206 մարդ (11,6 աճ նախորդ տարվա հունվար-սեպտեմբերի համեմատ), մեկնել է 1 888 183 (աճը՝ 11,5%): Ուղևորահոսքի բալանսը (մուտքի ու ելքի տարբերությունը) կազմել է 122,2 (աճը՝ 11,7 %):
Երեխաների ծնունդների թիվը ընթացիկ տարվա 9 ամսում նվազել է 1,9 տոկոսով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ կազմելով 30 477: Մահերի թիվը ևս նվազել է՝ 3 տոկոսով, կազմելով 20 268, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
Ինչպես հոկտեմբերի սկզբին հայտնեց Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը, աշխատանքային միգրանտների միայն 2-3 տոկոսն է վերադառնում Հայաստան մշատակն բնակության: «Ցավոք, մարդիկ վերադառնում են ոչ թե կամավոր, այլ պարտադրված, ելնելով տարբեր պատճառներից»,-ասել է Մակարյանը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին «Աշխատանքային միգրացիան և հետխորհրդային երկրների զարգացմանն ուղղված քաղաքականությունը» խորհրդաժողովի ժամանակ:
Նա նշել է, որ պետք է հատուկ ուշադրություն դարձնել Հայաստան վերադարձածների հնարավորություններին ու պոտենցիալին, քանի որ արտերկրում բնակվելու ընթացքում նրանք նոր ունակություններ են ձեռք բերում: Սակայն, ըստ նրա, այդ պոտենցիալը մինչև վերջ չի օգտագործվում, ինչը կարող է մարդկանց կրկնակի միգրացիայի պատճառ դառնալ: «Այդ մարդիկ մեկ անգամ արդեն հաղթահարել են մեկնելու պատնեշը, երկրորդ անգամ նրանց համար ավելի հեշտ կլինի մեկնելը»,-ասել է Մակարյանը:
Ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության, 2013 թ. առաջին վեց ամսում Հայաստանից մեկնել է 1.017.000 քաղաքացի, վերադարձել է միայն 922.000: Տարբերությունն, այսինքն բացասական սալդոն, կազմել է 123.000, ինչը գրեթե 30 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա նույն ցուցանիշից: Ակնկալվում է, որ 2013 թ. Հայաստանից արտագաղթածների թիվը կկազմի մոտ 80 հազար: Ըստ պաշտոնական տվյալների, միայն վերջին 3 տարում Հայաստանից արտագաղթել է 200 000 մարդ:

Население Армении по положению на 1 октября 2013 года сократилось на 10 тыс. человек по сравнению с началом года, сообщили в Национальной статистической службе РА.
На 1 октября число постоянного населения Армении составило 3 017 тыс. человек из которых 1 913,4 тыс. проживают в городах, 1 103,6 тыс. в сельской местности.
Согласно НСС, сформировавшееся отрицательное миграционное сальдо превышает естественный прирост населения.
Согласно данным, полученным из Информационной системы пограничного электронного управления Армении, в январе-сентябре валовый объем внешнего пассажирооборота через контрольно-пропускные пункты республики составил 3 668,4 тыс. поездок.
При этом за отчетный период число въездов в страну составило 1 780 206 (рост на 11,6% по сравнению с январем-сентябрем прошлого года), а число выездов – 1 888 183 (рост на 11,5%). Баланс пассажирооборота, (разница въездов и выездов) составил 122,2 тыс. поездок (рост на 11,7%).
Количество родившихся в республике детей за девять месяцев текущего года снизилось на 1,9% по сравнению с тем же периодом 2012 года, составив 30 477. При этом число смертных случаев также за отчетный период снизились на 3%, составив 20 268, сообщает АРКА.
Как заявил в начале октября председатель Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян, только 2-3% трудовых мигрантов, покинувших Армению и обосновавшихся за рубежом, возвращаются в Армению на постоянное место проживания. «При этом люди, к сожалению, возвращаются не добровольно, а вынужденно, исходя из ряда причин»,- сказала Макарян, отвечая на вопросы журналистов в ходе конференции «Трудовая миграция и политика, направленная на развитие постсоветских стран».
Он подчеркнул, что следует уделять особое внимание использованию возможностей и потенциала вернувшихся в Армении мигрантов, поскольку за время проживания за границей они обрели новые навыки и способности. Однако, по его словам, этот потенциал используется пока не полностью, что может стать причиной повторной миграции людей. «Эти люди один раз уже сумели преодолеть барьер, связанный с выездом, поэтому для них будет легче уехать снова»,- сказал Макарян.
По данным Национальной статистической службы Армении, за первые шесть месяцев 2013 года из Армении выехали 1.017.000 граждан, а вернулось лишь 922.000. Разница, то есть отрицательное сальдо, составило 123.000, что почти на 30% выше показателя за тот же период прошлого года. Ожидается, что в 2013 году число эмигрировавших из Армении людей составит порядка 80.000. По официальным данным, из Армении только за последние три года эмигрировали порядка 200.000 человек.