2013թ. հոկտեմբերին 2012թ. հոկտեմբերի համեմատ կաթնամթերքի ապրանքախմբում գրանցվել է 11.9%, իսկ 2013թ. սեպտեմբերի համեմատ`0.5% գնաճ, հայտնում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը:
2013թ. հոկտեմբերին սեպտեմբերի համեմատ թարմ կաթի գինն աճել է 0.2%-ով, թթվասերինը` 0.3%-ով, կաթնաշոռինը` 0.3%-ով, յոգուրտինը` 0.8%-ով, մայոնեզինը` 1.2%-ով, «Լոռի», «Չեդեր» և «Չանախ» պանրատեսակներինը` համապատասխանաբար 0.6%, 1.4% և 1.6%-ով:
Ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության, 2013թ. հունվար-սեպտեմբերին պանրի արտադրությունը Հայաստանում կրճատվել է 1,7 տոկոսով՝ 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ և կազմել է 13 768 տոննա: Միայն օգոստոսին երկրում արտադրվել է 1 811 տոննա պանիր:
Կաթի արտադրությունն երկրում հաշվետու շրջանում կազմել է 291մլն լիտր 2012 թվականի հունվար-սեպտեմբերին 278,2 մլն լիտրի դիմաց, աճը կազմել է 4 տոկոս: Կաթնաշոռի արտադրությունը հաշվետու շրջանում ավելացել է 17 տոկոսով՝ մինչև 710,9 տոննա: Միաժամանակ, 2013 թվականի հունվար-սեպտեմբերին յոգուրտի արտադրությունն աճել է 7,2 տոկոսով (303,9 տոննա), կեֆիրի արտադրությունը նվազել է 4,6 տոկոսով (181,8 տոննա), մածունի արտադրությունն աճել է 13,9 տոկոսով (2 723 տոննա), իսկ թթվասերի արտադրությունն աճել է 12,4 տոկոսով (2 499 տոննա):
Հայաստանում արտադրվում է պանրի մոտ 25 տեսակ: Ամեն տարի հանրապետությունում արտադրվում է մոտ 17 հազար տոննա պանիր: Որոշ տեսակները, այդ թվում՝ «Լոռի»-ն, «Չանախ»-ը, «Մոթալ»-ը, «Չեչիլ»-ը, «Եղեգնաձոր»-ը, զուտ հայկական են: Ըստ Պանրագործների միության տվյալների, այժմ Հայաստանում գործում է պանրի արտադրությամբ զբաղվող մոտ 70 ձեռնարկություն:

В октябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года на продуктовом рынке «молочная продукция» в Армении зафиксирована 11,9%-ая инфляция. Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, в октябре по сравнению с сентябрем 2013 года рост цен здесь составил 0,5%.
В октябре по сравнению с сентябрем 2013 года цены на свежее молоко увеличились на 0,2%, сметану – на 0,3%, творог – на 0,3%, на йогурт – на 0,8%, майонез – на 1,2%, а вот сыры сортов «Лори», «Чедер» и «Чанах» подорожали соответственно на 0,6%, 1,4% и 1,6%.
Согласно официальным данным Национальной статистической службы, в январе-сентябре 2013 года в Армении производство сыра в республике сократилось на 1,7% по сравнению с аналогичным периодом 2012 года и составило13 768 тонн. При этом в августе текущего года в стране было произведено 1 811 тонн сыра.
Производство молока в стране за отчетный период составило 291 млн литров против показателя в 278,2 млн литров за январь-сентябрь 2012 года, рост на 4,6%. Производство творога за отчетный период увеличилось на 17% – до 710,9 тонны. Одновременно в январе- сентябре 2013 года в республике увеличилось производство йогурта на 7,2% (303,9 тонны), на 4,6% (181,8 тонны) сократилось производство кефира, производство мацони возросло на 13,9% (2 723 тонны), а вот производство сметаны увеличилось на 12,4% (2 499 тонны).
Армения является страной- производителем более 25 сортов сыра. Ежегодно в республике производится примерно 17 тысяч тонн сыра. При этом многие из сыров, такие как «Лори», «Чанах», «Мотал», «Чечил», Егегнадзор», являются исконно армянскими сортами. По данным Союза производителей сыра, в настоящее время в Армении действуют около 70 предприятий, занимающихся производством сыра.