ԱՍԽՀՖՄ դրամանիշերի նկարագրությունը
ԱՍԽՀՖՄ 1923 թվականին թողարկեց հետևյալ անվանական արժեքների դրամանիշերը՝ 1000, 5000, 10000, 25000, 50000, 100000, 250000, 500000, 1000000, 5000000 և 10000000 ռուբլի: Մակագրությունները հայերենով, ռուսերենով, վրացերենով և ադրբեջաներենով են: Այդ թողարկումները միատիպ են, դիմերեսին միության շենքի պատկերն է, որը գտնվում էր Թիֆլիսում: Դարձերեսին միության զինանշանն է: Թղթադրամների այդ թողարկման ձևավորումը տարբերվում է միայն գունային առումով, այն, որպես կանոն, միագույն է:
1923 թվականի 1000 ռուբլի անվանական արժեքով ԱՍԽՀՖՄ թղթադրամ
Շատ շուտով Սոցիալիստական Խորհրդային Հանրապետությունների Ֆեդերատիվ Միությունը (ԱՍԽՀՖՄ) վերակազմավորվեց Անդրկովկասյան Սովետական Ֆեդերատիվ Սոցիալիստական Հանրապետության (ԱՍՖՍՀ), որը դարձավ ԽՍՀՄ հիմնադիր հանրապետություններից մեկը: ԱՍՖՍՀ-ն թողարկեց 1924 թ. թվագրված դրամանիշեր:
ԱՍՖՍՀ թղթադրամների նկարագրությունը
Այդ շրջանի թղթադրամներն ըստ ձևավորման երկու տեսակի էին: Թողարկվեցին հետևյալ դրամանիշերը՝ 25, 50, 75, 100 միլիոն անվանական արժեքով, որոնք իրենց ձևավորմամբ ամբողջությամբ կրկնում էին ԱՍԽՀՖՄ 1923 թվականի թողարկումները: Դրանք տարբերվում են միայն գունային ձևավորմամբ: Երկրորդ տեսակը կազմեցին 50 մլն, 75 մլն, 250 մլն, ինչպես նաև 1 և 10 մրլրդ ռուբլի անվանական արժեքով թղթադրամները: 10 միլիարդ ռուբլի անվանական արժեքով դրամանիշը շրջանառության մեջ չի դրվել: Մակագրությունները թղթադրամներինհայերենով, ռուսերենով, վրացերենով և ադրբեջաներենով էին: Դրամանիշերին Հանրապետության զինանշանը, ալեգորիկ ու այլ պատկերներ էին: Թղթադրամները գունավոր ձևավորմամբ էին:
1924 թվականի 100 միլիոն և 1 միլիարդ անվանական արժեքով ԱՍՖՍՀ թղթադրամեր
Թղթադրամների անվանական արժեքները վկայում են խոշոր չափերի հասնող ռուբլու արժեզրկման մասին, որն այդ շրջանում ոչ միայն Հայաստանում էր, այլև ամբողջ Անդրկովկասում և Ռուսաստանում:
1918-1924 թթ. մետաղադրամներ Հայաստանում չեն շրջանառվել, չեն թողարկվել: 1922 թ. Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միության (ԽՍՀՄ) կազմավորմամբ և վերջինիս 1924 թ. դրամական բարեփոխմամբ ու պետական հրամանագրով որոշում է ընդունվում Անդրկովկասում շրջանառության մեջ եղած բոլոր դրամանիշերը փոխանակել Խորհրդային Միության միասնական նմուշի դրամանիշերով:
ԽՍՀՄ ռուբլիների նկարագրությունը
ԽՍՀՄ միասնական նմուշի դրամանիշերի վրա առկա է Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միություն (ԽՍՀՄ) մակագրությունը, ինչպես նաև ԽՍՀՄ զինանշանը: Դրամանիշերը ներկայացված են միայն ռուբլիով: Եթե դիտարկել խորհրդանիշների տեսակետից, ապա թղթադրամներին պատկերված են աշխատավորներ՝ բանվորներ ու գյուղացիներ:

1 Ноябрь 2013 - 13:35 AMT
Из истории армянских монет: С 1918 по 1924 годы монеты в Армении не выпускались и в обращении не использовались
Характеристика денежных знаков ФССРЗ
ФССРЗ выпустила в обращение бумажные денежные знаки, датированные 1923 годом, следующих номиналов: 1 тыс., 5 тыс., 10 тыс., 25 тыс., 50 тыс., 100 тыс., 250 тыс., 500 тыс., 1 млн., 5 млн. и 10 млн. рублей. Имеющиеся надписи выполнены на русском, армянском, грузинском и азербайджанском языках. Выпуски этой серии однотипны, на лицевой стороне имеется изображение здания федерации, которое находилось в Тифлисе. На обороте стороне изображен герб федерации. Дизайн этой серии банкнот отличается только цветовым оформлением, как правило, одноцветным.
Банкноты номиналом 1000 рублей ФССРЗ образца 1923 года
На лицевой стороне банкнот имеются подписи руководителей трех республик – А. Мясникяна, Б. Мдивани и Н. Нариманова.
Очень скоро Федерация Советских Социалистических Республик Закавказья была преобразована в Закавказскую Советскую Федеративную Социалистическую Республику (ЗСФСР), ставшую одной из республик-учредителей СССР. ЗСФСР выпустила бумажные денежные знаки, датированные 1924 годом.
Характеристика денежных знаков ЗСФСР
По оформлению банкноты этого периода известны двух типов. Первый тип включает банкноты номиналами 25 млн., 50 млн. и 100 млн. рублей, которые по своему оформлению полностью повторяют выпуски ФССРЗ образца 1923 года. Они отличаются только цветовым оформлением. Второй тип состоит из банкнот номиналами 50 млн., 75 млн., 250 млн., а также 1 и 10 млрд. рублей. Банкнота номинальной стоимостью 10 млрд. рублей была изготовлена, но в в обращение не выпущена. Надписи на банкнотах выполнены на русском, армянском, грузинском и азербайджанском языках. На денежных знаках изображен герб Федеративной Республики, имеются также аллегорические и отдельные изображения. Банкноты имеют многоцветное оформление.
На лицевой стороне банкнот имеются подписи Председателя Совета народных комиссаров – М. Орахелашвили и исполняющего обязанности Народного комиссара финансов –Д. Гусейнова.
Банкнота номиналами 100 миллионов и 1 миллиард рублей ЗСФСР образца 1924 года
Номинальные стоимости банкнот отчетливо свидетельствуют о масштабах инфляции рубля, которая имела место в этот период не только в Армении, но и в целом в Закавказье, и в России.
В период с 1918 по 1924 годы монет в обращении в Армении не было, они не выпускались.
С образованием Союза Советских Социалистических Республик (СССР) в 1922 году и в соответствии с денежной реформой 1924 г., правительством СССР принимается решение об обмене всех видов денежных знаков, имеющихся в обращении в Закавказье, на денежные знаки СССР единого образца.
Характеристика рублей СССР
На денежные знаки СССР единого образца этого периода присутствует надпись Союза Советских Социалистических Республик (СССР), а также герба СССР. Денежные знаки номинированы только в рублях. Если же рассматривать с точки зрения символики, то на них изображены труженики – рабочие и крестьяне.