ԱՍԽՀՖՄ դրամանիշերի նկարագրությունը
ԱՍԽՀՖՄ 1923 թվականին թողարկեց հետևյալ անվանական արժեքների դրամանիշերը՝ 1000, 5000, 10000, 25000, 50000, 100000, 250000, 500000, 1000000, 5000000 և 10000000 ռուբլի: Մակագրությունները հայերենով, ռուսերենով, վրացերենով և ադրբեջաներենով են: Այդ թողարկումները միատիպ են, դիմերեսին միության շենքի պատկերն է, որը գտնվում էր Թիֆլիսում: Դարձերեսին միության զինանշանն է: Թղթադրամների այդ թողարկման ձևավորումը տարբերվում է միայն գունային առումով, այն, որպես կանոն, միագույն է:
1923 թվականի 1000 ռուբլի անվանական արժեքով ԱՍԽՀՖՄ թղթադրամ
Շատ շուտով Սոցիալիստական Խորհրդային Հանրապետությունների Ֆեդերատիվ Միությունը (ԱՍԽՀՖՄ) վերակազմավորվեց Անդրկովկասյան Սովետական Ֆեդերատիվ Սոցիալիստական Հանրապետության (ԱՍՖՍՀ), որը դարձավ ԽՍՀՄ հիմնադիր հանրապետություններից մեկը: ԱՍՖՍՀ-ն թողարկեց 1924 թ. թվագրված դրամանիշեր:
ԱՍՖՍՀ թղթադրամների նկարագրությունը
Այդ շրջանի թղթադրամներն ըստ ձևավորման երկու տեսակի էին: Թողարկվեցին հետևյալ դրամանիշերը՝ 25, 50, 75, 100 միլիոն անվանական արժեքով, որոնք իրենց ձևավորմամբ ամբողջությամբ կրկնում էին ԱՍԽՀՖՄ 1923 թվականի թողարկումները: Դրանք տարբերվում են միայն գունային ձևավորմամբ: Երկրորդ տեսակը կազմեցին 50 մլն, 75 մլն, 250 մլն, ինչպես նաև 1 և 10 մրլրդ ռուբլի անվանական արժեքով թղթադրամները: 10 միլիարդ ռուբլի անվանական արժեքով դրամանիշը շրջանառության մեջ չի դրվել: Մակագրությունները թղթադրամներինհայերենով, ռուսերենով, վրացերենով և ադրբեջաներենով էին: Դրամանիշերին Հանրապետության զինանշանը, ալեգորիկ ու այլ պատկերներ էին: Թղթադրամները գունավոր ձևավորմամբ էին:
1924 թվականի 100 միլիոն և 1 միլիարդ անվանական արժեքով ԱՍՖՍՀ թղթադրամեր
Թղթադրամների անվանական արժեքները վկայում են խոշոր չափերի հասնող ռուբլու արժեզրկման մասին, որն այդ շրջանում ոչ միայն Հայաստանում էր, այլև ամբողջ Անդրկովկասում և Ռուսաստանում:
1918-1924 թթ. մետաղադրամներ Հայաստանում չեն շրջանառվել, չեն թողարկվել: 1922 թ. Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միության (ԽՍՀՄ) կազմավորմամբ և վերջինիս 1924 թ. դրամական բարեփոխմամբ ու պետական հրամանագրով որոշում է ընդունվում Անդրկովկասում շրջանառության մեջ եղած բոլոր դրամանիշերը փոխանակել Խորհրդային Միության միասնական նմուշի դրամանիշերով:
ԽՍՀՄ ռուբլիների նկարագրությունը
ԽՍՀՄ միասնական նմուշի դրամանիշերի վրա առկա է Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միություն (ԽՍՀՄ) մակագրությունը, ինչպես նաև ԽՍՀՄ զինանշանը: Դրամանիշերը ներկայացված են միայն ռուբլիով: Եթե դիտարկել խորհրդանիշների տեսակետից, ապա թղթադրամներին պատկերված են աշխատավորներ՝ բանվորներ ու գյուղացիներ:

Description of FSSRT currency
FSSRT issued paper currency dated 1923, with a face value of 1 thous., 5 thous., 10 thous., 25 thous., 50 thous., 100 thous., 250 thous., 500 thous., 1 million, 5 million and 10 million rubles. The banknotes carried inscriptions in Russian, Armenian, Georgian and Azerbaijani languages. The 1923 issue banknotes were one-type, in varying colors, with the reverse featuring the Tiflis-located Federation building and the obverse carrying the Federation coat of arms.
1000 ruble 1923 FSSRT banknote
The obverse of the banknotes featured signatures of the heads of the 3 republics – A. Myasnikyan, B. Mdivani and N. Narimanov.
Soon, FSSRT was renamed into the Transcaucasian Socialist Federative Soviet Republic (TSFSR,) which was a constituent republic of the Soviet Union. TSFSR issued new banknotes dated 1924.
Description of TSFSR currency
The TSFSR paper currency came in two types. First type included banknotes with a face value of 25 million, 50 million and 100 million rubles, fully repeating the 1923 issues except in coloring. The second type featured banknotes with a face value of 50 million, 75 million, 250 million, as well as 1 and 10 billion rubles. A 10 billion ruble banknote, though issued, never entered into circulation. The currency carried inscriptions in Russian, Armenian, Georgian and Azerbaijani languages. The multi-color banknotes featured the TSFSR coat of arms and other images.
The obverse of the bank notes featured signature of the Chairman of the Council of People's Commissars M. Orakhelashvili and Acting People’s Commissar of Finance D. Huseynov.
100 million and 1 billion ruble 1924 TSFSR banknotes
Nominal value of the currency testified to the extent of the ruble's inflation, which not only Armenia and Transcaucasia, but also Russia faced at the time.
No coins were minted or circulated in Armenia in 1918 through 1924.
Upon formation of the Union of Soviet Socialist Republics in 1922, and in accordance with the currency reform in 1924, the USSR government ruled to replace all bank notes circulated in Transcaucasia with the USSR currency of single design.
Description of USSR rubles
The single design USSR currency features the inscription of the Union of Soviet Socialist Republics as well as the USSR emblem, and images of workpeople and peasants.