Վերջին ամիսներին հայկական և ռուսական կողմերը ակտիվ բանակցություններ են վարում գնի թանկացման հետևանքով առաջացող տարբերությունը սուբսիդավորելու մասին: Ինչպես այսօր հայտարարել է ՀՀ էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանն ԱԺ բյուջեի քննարկման ժամանակ, ռուսական կողմը հետ չի կանգնի պայմանավորվածությունից և մինչև հաջորդ տարի կսուբսիդավորի գազի գինը։
Իր ելույթում նախարարը նշեց, որ բանակցությունները ձգձգվեցին, քանի որ այդ ընթացքում Հայաստանն անդամակցեց Մաքսային միությանը և վերաձևակերպման հարց առաջացավ: «Մենք եկանք համաձայնության, պետք էր խնդիրը կարգավորել ձևակերպումների մասով, փաստաթուղթ ստեղծվեր, հետո երբ փաստաթուղթը ստեղծվեց և պետք է ստորագրվեր, առաջ եկավ ՄՄ-ին միանալու խնդիրը, և հիմա խնդիրը լուծվում է այդ լույսի ներքո»,- նշեց նախարարը։ Ըստ Մովսիսյանի, կան հարցեր նաև կապված եվրաինտեգրման գործընթացների հետ:
Մինչ այդ նախարարը հայտարարում էր, որ ռուսական կողմը պատրաստ է հրաժարվել 30 տոկոս մաքսատուրքից Հայաստան առաքվող բնական գազի համար:
Այս պահի դրությամբ Հայաստանի սահմանին ռուսական գազի գինը կազմում է 270 դոլար, որից 180 դոլարը գազի գինն է, որին գումարվում է 30 տոկոս կազմող մաքսատուրքը:
Արմեն Մովսիսյանը նշել է, որ գազի գնի տարբերության սուբսիդավորումը չի արտացոլվել ՀՀ 2014 թ. բյուջեում, քանի որ հարցը հաջողվել է լուծել ռուսական կողմի հետ, հայտնում է «ԱՌԿԱ» գործակալությունը:
ԵՄ վերաբերմունքը Հայաստանի հանդեպ մի փոքր սառեց, երբ սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում Եվրասիական միության ձևավորմանը մասնակցելու Հայաստանի մտադրության մասին:

На протяжении последних месяцев армянская и российская сторона ведут активные переговоры по вопросу субсидирования цен на газ. Как сегодня в ходе бюджетных слушаний в парламенте Армении заявил министр энергетики и природных ресурсов РА Армен Мовсисян, российская стороны не отступит от достигнутых договоренностей и до следующего года просубсидирует цену на газ.
В своем выступлении глава министерства также отметил, что переговоры по этому вопросу затянулись в связи с тем, что Армения вступает в Таможенный союз, и возникла необходимость их переоформления. «Мы пришли к соглашению – была задача урегулирования проблемы в правовой плоскости. Был составлен документ. А потом возникла задача присоединения к Таможенному союзу. Теперь вопрос будет решаться в этой плоскости, и до нового года соглашение будет подписано», – сказал он. По словам Мовсисяна, есть также определенные пункты, связанные с процессами евроинтеграции.
Ранее министр заявлял, что российская сторона готова упразднить таможенную пошлину в 30% на поставляемый в Армению природный газ.
На данный момент цена на российский газ для Армении на границе составляет 270 долларов, из которых 189 долларов – стоимость газа, к которой прибавляется 30% таможенной пошлины.
Армен Мовсисян также добавил, что расходы на субсидирование цены на газ не отражены в проекте госбюджета Армении на 2014 год, поскольку данный вопрос удалось решить совместно с российской стороной, передает агентство ARKA.
По итогам переговоров президентов Армении и России Сержа Саргсяна и Владимира Путина 3 сентября было заявлено о намерении Армении вступить в Таможенный союз и в последующем участвовать в формировании Евразийского экономического союза.