Ըստ պաշտոնական վիճակագրության, 2013թ. հոկտեմբերին սեպտեմբերի համեմատ, գրանցվել է 0.3 % գնաճ: Վերջինս պայմանավորվել է կաթնամթերթի ու մսամթերքի, ինչպես նաև հրուշակեղենի, ձկնեղենի, բանջարեղենի ու կարտոֆիլի 0,5-4 % գնաճով:
Ըստ գյուղատնտեսության նախարարության պաշտոնական տվյալների, երկրում 2013 թվականին արձանագրվել է խոշոր և մանր եղջերավոր անասունների գլխաքանակի զգալի աճ, թռչնաբուծության ոլորտում նույնպես աճ է արձանագրվել: 2013 թ. առաջին կիսամյակում անասունների գլխաքանակն աճել է մոտ 62 հազարով, ընդ որում, Հայաստանում կովերի գլխաքանակը հասել է 303 հազարի, ինչը 20 հազարով ավելի է, քան նախորդ տարի: Աճ է արձանագրվել նաև խոզերի գլխաքանակի ցուցանիշներում՝ 134 հազար:
Ոչխարի գլխաքանակն աճել է 114, 3 տոկոսով: 2012 թվականին Հայաստանում գրանցված էր շուրջ 675 հազար ոչխար և այծ: Նշենք, որ ոչխարի գլխաքանակի զգալի մասն արտահանվում է Իրան:
Թռչնաբուծության զարգացման տեմպերը նույպես աճի միտումներ ունեն: Այս պահի դրությամբ իրացվել է արդեն 24,5 մլն հատ ձու, ինչը նախորդ տարվա ցուցանիշից 7536 հազարով ավելի է:
Մորթի ենթակա կենդանիների և թռչունների կենդանի քաշը կազմել է 130,0 հազար տոննա, աճը նախորդ տարվա համեմատ կազմել է 2,4 հազար տոննա:
Այս ցուցանիշները պետք է նպաստեին մսամթերքի ապրանքախմբի ապրանքների արտադրության ծավալների աճին ու գների նվազմանը: Սակայն պատկերն այսպիսին է. հաշվետու շրջանում արձանագրվել է մսամթերքի 4,4 տոկոս գնաճ 2012 թ. հոկտեմբերի համեմատ, իսկ 2013 թ. սեպտեմբերի համեմատ՝ 0,5 տոկոս: Գնաճը, հիմնականում, պայմանավորված է կիսաապխտած երշիկի թանկացմամբ ՝ 0, 7 տոկոս, պահածոյացված մսի՝ 0,7 տոկոս, թռչնամսի՝ 1 տոկոս, ապխտած երշիկի՝ 1,2 տոկոս, նրբերշիկի՝ 2 տոկոս, բաստուրմայի՝ 2,4 տոկոս, հավի բդի՝ 2,7 տոկոս:
Ոչխարի մսի գինը նվազել է 3,1 %-ով, իսկ տավարի մսի գինը՝ 0,2 տոկոսով, խոզի միսը՝ 0,6 տոկոսով:
Երևանի մանրածախ առևտրի կետերում այսօրվա դրությամբ 1 կգ տավարի մսի արժեքը կազմում է միջինը 2400-2600 դրամ, խոզի մսինը՝ 3500 դրամ, ոչխարի մսինը՝ 3000 դրամ:

8 Ноябрь 2013 - 07:59 AMT
Цены на продовольственные товары, согласно официальной статистике, в Армении в октябре 2013 года по сравнению с сентябрем выросли на 0,3%, что было в основном обусловлено повышением цен в товарные группы «молочные продукты и мясопродукты», «кондитерские изделия», «рыба», «овощи и картофель» на 0,5%-4%.
По официальным данным Министерства сельского хозяйства Армении, в республике в 2013 году отмечен существенный рост поголовья крупного и мелкого рогатого скота, а также птицы. Так, поголовье скота по положению на первое полугодие 2013 года выросло на порядка 62 тысяч голов, при том, что в Армении насчитывается порядка 303 тыс. коров, что на 20 тысяч больше, чем в прошлом году. Рост зарегистрирован и в поголовье свиней, достигшем 134 тысяч голов.
Поголовье овец выросло на 114,3%. В 2012 году в Армении насчитывалось порядка 675 тыс. голов овец и коз. Надо отметить, что значительная часть овец идет на экспорт в соседний Иран.
Темпы развития птицеводства в республике также имеют тенденцию к росту. На данный момент уже реализовано 24,5 млн. штук яиц, что на 7536 тысяч больше чем в прошлом году. Живой вес реализованного на убой скота и птицы составил 130,3 тыс тонн, рост по сравнению с минувшим годом – 2,4 тысяч тонн.
Такие показатели должны способствовать увеличению объемов производства животноводческой продукции и снижению цен на нее. Однако картина такова, что на продуктовом рынке «мясопродукты» за отчетный период зафиксирован рост цен на 4,4% (по сравнению с октябрем 2012 года), а по сравнению с сентябрем 2013 года – на 0,5%. Рост цен, в основном, обусловлен подорожанием полукопченой колбасы – на 0,7%, мясных консервов – на 0,7%, мяса птицы и вареной колбасы – на 1%, копченой колбасы – на 1,2%, сосисок – на 2%, бастурмы- на 2,4%, куриных окорочков – на 2,7%. При этом, цены на баранину, свинину и говядину снизились на 3,1%, 0,6% и 0,2% соответственно.
В столичных пунктах розничной торговли на сегодняшний день стоимость 1 кг говядины с косточкой составляет в среднем 2400 – 2600 драмов, свинины – 3500 драмов, баранины – 3000 драмов.