2013-ի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին Հայաստանում արտադրվել է 47 531 կարատ ադամանդ 2012-ի նույն շրջանի 42 427 կարատ ադամանդի փոխարեն: Ինչպես հայտնում են Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայություն արտադրման աճը կազմել է 57,8%:
Բացի այդ, հաշվետու շրջանում երկրում արտադրվել է 818,6 կգ ոսկերչական արտադրանք 2012-ի նույն շրջանի 740,6 կգ փոխարեն: Այսպիսով, 2012-ի ցուցանիշի համեմատ այս արտադրությունում 2013թ. առաջին 5 ամսում 10,5 տոկոս անկում է գրանցվել:
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության կողմից PanARMENIAN.Net ին տրամադրած տեղեկությունների համաձայն, 2013 թ, երրորդ եռամսյակի տվյալներով «ԱԼՌՈՍԱ»-ն Հայաստան է արտահանել 4,851 մլն ԱՄՆ դոլարի 40 233 կարատ ադամանդ 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի 7, 586 մլն դոլարի 34 769 կարատի դիմաց:

66 965 carats of diamond were produced in Armenia in January-September 2013 against 42 427 carats from the year-earlier period (57,8% growth).
According to the National Statistical Service, 818,6 kg of jewelry was produced during the reporting period against 740,6 kg in 2012 with 10,5% increase posted.
According to Armenian Economy Ministry, ALROSA diamond company exported 40 233 carats of diamond worth of USD 4,851 mln to Armenia in January-September 2013 against 34 769 carats worth of USD 7,586 mln in the same period of 2012.