2013-ի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին Հայաստանում արտադրվել է 47 531 կարատ ադամանդ 2012-ի նույն շրջանի 42 427 կարատ ադամանդի փոխարեն: Ինչպես հայտնում են Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայություն արտադրման աճը կազմել է 57,8%:
Բացի այդ, հաշվետու շրջանում երկրում արտադրվել է 818,6 կգ ոսկերչական արտադրանք 2012-ի նույն շրջանի 740,6 կգ փոխարեն: Այսպիսով, 2012-ի ցուցանիշի համեմատ այս արտադրությունում 2013թ. առաջին 5 ամսում 10,5 տոկոս անկում է գրանցվել:
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության կողմից PanARMENIAN.Net ին տրամադրած տեղեկությունների համաձայն, 2013 թ, երրորդ եռամսյակի տվյալներով «ԱԼՌՈՍԱ»-ն Հայաստան է արտահանել 4,851 մլն ԱՄՆ դոլարի 40 233 կարատ ադամանդ 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի 7, 586 մլն դոլարի 34 769 կարատի դիմաց:

В январе-сентябре 2013 года в Армении было произведено 66 965 карат бриллиантов, против 42 427 карата в аналогичном периоде 2012 года. Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, рост в этом производстве был обеспечен на 57,8%.
Кроме того, за отчетный период в стране было произведено 818,6 кг ювелирных изделий против 740,6 кг за аналогичный период 2012 года. Таким образом, в данном производстве за девять месяцев 2013 года по сравнению с показателем 2012 года был зафиксирован рост на 10,5%.
Согласно информации, предоставленной PanARMENIAN.Net в Министерстве экономики Армении, по данным на третий квартал 2013 года АЛРОСА экспортировала в Армению 40 233 карат алмазов на сумму в 4,851 млн долларов США против 34 769 карат алмазов на сумму в 7, 586 млн долларов США в аналогичном периоде 2012 года.