Նոյեմբերի 11-ին Հանրային խորհուրդը (ՀԽ) քննարկման է դրել «Զվարթնոց» օդանավակայանի հին (կլոր) մասնաշենքի հետագա ճակատագրի հարցը: Հին շենքը քանդելուն դեմ է քվեարկել խորհրդի 20 անդամ, 2-ը քանդելուն կողմ է եղել, PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում ասաց ՀԽ մամուլի քարտուղար Անի Գասպարյանը:
Նա հավելեց նաև, որ մոտ օրերս հանրային կառույցի առաջարկությունների նախագիծը կխմբագրվի և կներկայացվի կառավարության քննարկմանը: Մասնավորապես, առաջարկվում է դիմել շահագործողին` խնդրելով հաշվարկներով ներկայացնել հետագա գործողությունների ծրագիրը, ուսումնասիրել հին մասնաշենքի շահագործման հնարավորությունը, ինչպես նաև քննարկել շենքը մշակութային հուշարձանների ցանկում ընդգրկելու հարցը:
Քննարկմանը օդանավակայանի հին մասնաշենքի համահեղինակ Արթուր Թարխանյանի դուստրը՝ ճարտարապետ Անահիտ Թարխանյանը հայտարարել էր, որ ընկերության պատճառաբանությունը, թե շենքը վթարային է, իրականությանը չի համապատասխանում: Ճարտարապետի համար անհասկանալի պատճառներով շենքը ժամանակին հուշարձանների ցանկից հանվել է։ Նրա խոսքով, շենքը վարձակալության ստացած «Կորպորացիոն Ամերիկան» խախտել է պայմանագիրը, որը կնքվել էր 2001-ին, ուստի դրա իրական սեփականատերը՝ ՀՀ կառավարությունը, պետք է կազմակերպության ձեռքից վերցնի այն և տա այնպիսի ընկերության, որն ընդունակ է շահագործելու՝ պահպանելով այն:
Շահագործողը հանդես էր եկել հայտարարությամբ, թե հին համալիրի պահպանումն որպես խնդիր իրենց առջև դրված չի եղել և այժմ, երբ առաջացել է օդանավակայանի ընդլայնման հարցը, կոնցեսիոները նպատակահարմար է գտնում ընդլայնել այն հին մասնաշենքի հաշվին: Շահագործողը որպես հիմնավորում նշել էր նաև այն, որ հին համալիրը հնարավոր չէ օգտագործել ներկայիս ավիացիոն պահանջների համար:
Հայաստանի քաղավիացիայի գլխավոր վարչությունը վերջերս դիմել էր Հանրային խորհուրդ` տեղեկացնելով, որ ՀՀ կառավարությունն ու «Զվարթնոց» օդանավակայանի կառավարիչ «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն քննարկում են օդանավակայանի առաջիկա 5 տարիների զարգացման խնդիրները, որի շրջանակներում անհրաժեշտություն է առաջացել վերջնական գնահատական տալու հին ուղևորային համալիրի հետագա պահպանման կամ քանդման խնդրին:
Սեպտեմբերի 26-ի քննարկմանը մշակույթի նախարարության մշակութային արժեքների պահպանության վարչության փորձագիտական հանձնաժողովի անդամ, ՀԽ Մշակութային ենթահանձնաժողովի անդամ Վլադիմիր Պողոսյանը հայտարարել էր, որ շենքը պահպանելու լավագույն տարբերակն այն պետությանը հանձնելն է: Նա էլ առաջարկեց դիմել նախարարություն՝ պետության կողմից պահպանվող հուշարձանների ցանկում շենքն ընդգրկելու համար։ Նա նաև նշել էր, որ միայն որպես երկաթբետոն ամենահամեստ գնահատմամբ այն 100 մլն դոլար արժե:
Քննարկմանը ներկա ճարտարապետները արտահայտվել էին օդանավակայանի հին մասնաշենքի քանդման դեմ:
Հոկտեմբերի 3-ին «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն հայտարարել էր, որ «Զվարթնոց» օդանավակայանի հին համալիրը ներկայումս «շատ վտանգավոր կառույց է» ու իրենք այսուհետ էլ ռեսուրսներ չեն տրամադրի հնացած շինության պահպանման վրա, ինչպես նաև պատասխանատվություն չի կրի որևէ վթարի դեպքում:
Սեպտեմբերի 26-ին ՀԽ-ում «Զվարթնոց»-ի հին շենքը քանդելու առաջարկին նվիրված քննարկմանը Քաղավիացիայի ներկայացուցիչ Աշոտ Ազիզյանը ներկայացրել էր «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ բիզնես-պլանը: Դրանում ներառված գալիք տարի նախատեսված աշխատանքների թվում կա օդանավակայանի հին շենքը քանդելու մասին դրույթը: Ըստ ՔԱԳՎ ներկայացուցչի, շենքը գտնվում է «անմխիթար վիճակում» և նրա ամրացման համար կպահանջվի 10-12 մլն դոլար: Բանն այն է նաև, որ կառավարիչը մտադիր է ընդլայնել օդանավակայանը դեպի աջ, սակայն հին շենքը խանգարում է դրան:

11 Ноябрь 2013 - 12:34 AMT
В связи с этим представитель ОС Армении добавила, что в ближайшие дни проект предложений общественной структуры будет отредактирован и представлен на рассмотрение в правительство. В частности, предлагается потребовать от концессионера представить комплексный документ с подробными расчетами дальнейших действий, связанных с развитием (предполагаемым сносом старого здания с целью расширения на его месте нового корпуса), изучить возможности эксплуатации старого корпуса, а также обсудить вопрос включения старого комплекса в список культурных памятников.
Раннее на обсуждении подкомиссии Комиссии по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта ОС дочь соавтора данного сооружения Артура Тарханяна – Анаит Тарханян – заявила, что данный вопрос озвучивался еще в 2003г., после чего соавторы проекта здания в судебном порядке добились решения о том, что ни одна компания не имеет права на разрушение или изменение внешнего облика строения.
«Поскольку на днях компания отказалась от своих обязанностей, мы считаем необходимым представить договор, подписанный между правительством Армении и концессионером в 2001 году, по которому они арендовали территорию сроком на тридцать лет, обязуясь надлежащим образом эксплуатировать здание», – отметила она.
Согласно договору, компания при желании может осуществлять инвестиции и строительство. То, что будет построено, будет собственностью компании, а старое здание аэропорта как здание, имеющее стратегическое значение, останется государству, передает Panorama.am.
«Облицовка здания варварски была разрушена, видны арматуры, но это не имеет отношения к сейсмостойкости. Нужно просто отремонтировать стены. Существуют серьезные сейсмические комиссии, которые могут вынести заключение», – подчеркнула Анаит Тарханян, добавив, что здание некогда было включено в список охраняемых памятников.
«Старый корпус аэропорта «Звартноц» на сегодняшний день является очень опасным сооружением», – с подобным заявлением ранее выступило ЗАО «Армения – Международные аэропорты», сообщив, что отныне не будет предоставлять ресурсы на сохранение здания, а также снимает с себя ответственность за любую аварийную ситуацию.
«Мы намерены и готовы модернизировать международный аэропорт «Звартноц», но не будет тратить ресурсы и время на сохранение аварийного и неиспользуемого сооружения, которое не соответствует современным аэронавигационным стандартам», – говорилось в сообщении компании.