Երկրի կառավարությունը պետք է առաջատար լինի մտավոր սեփականության պաշտպանության հարցում, վստահ է Microsoft-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Գրիգոր Բարսեղյանը: «Մտավոր սեփականության պաշտպանության հարցը ցավոտ է ոչ միայն Microsoft-ի համար, որը միշտ առաջատար է եղել այդ պայքարում»,-հայտարարել է նա Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում:
Ըստ նրա, երբ 2006 թվականին Microsoft կորպորացիան իր ներկայացուցչությունը բացեց Հայաստանում, հենության մակարդակը Հայաստանում կազմում էր 96-98 տոկոս: Այժմ իրավիճակը փոխվել է, 2012 թ, վերջին տվյալներով այդ ցուցանիշը հասել է 87 տոկոսի: Նման արդյունք է արձանագրվել շնորհիվ ընկերության ակտիվ գործունեության, այդ թվում կրթական ծրագրերի ու բնակչության իրազեկման միջոցառումների միջոցով:
«Անկասկած, այսօր մենք չենք կարող գոհ լինել այսօրվա իրավիճակից, քանի որ խնդիրը շատ կարևոր է ոչ միայն Microsoft-ի գործունեության առումով, այլ երկրի ընդհանուր զարգացման»,-ասել է նա: Բարսեղյանը հավելել է, որ լավագույն ստեղծագործական հատվածը պաշտպանված չէ մտավոր սեփականության առումով, ուստի հեռանում է Հայաստանից և գնում այն երկրներ, որտեղ հարգում և պաշտպանում են մտավոր սեփականությունը:
Մյուս կողմից Հայաստանը կորցնում է օտարերկրյա ներդրողների: «Մենք հաճախ ենք խոսում ՏՏ ոլորտի զարգացման մասին, նրա ներուժի ու առաջընթացի մասին, սակայն առանց օտարերկրյա ներդրումների հետագա զարգացումը կդժվարանա: Ոչ մի արտադրող, ոչ մի ներդրող ներդրումներ չի կատարում այն երկրում, որտեղ նրա մտավոր իրավունքները կարող են վտանգվել»,-ասել է Բարսեղյանը:
Նա հավելել է, որ ամեն տարի տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ են կորցնում ոչ միայն հեղինակներն ու իրավատերերը, այլ նաև պետական բյուջեն, էլ չենք խոսում անվտանգության ապահովման ու այլ տեխնիկական միջոցների մասին:

12 Ноябрь 2013 - 10:16 AMT
Правительство страны должно быть лидером в опросе защиты интеллектуальной собственности, уверен руководитель армянского представительства корпорации Microsoft Григор Барсегян. «Вопрос защиты интеллектуальной собственности является очень болезненным не только для Microsoft, которая всегда в передовых рядах выступала в числе тех, кто борется с пиратством», – заявил он на пресс-конференции в Ереване.
По его словам, когда в 2006 году корпорация Microsoft открыла свое представительство в Армении, уровень пиратства в Армении достигал 96-98%. Сейчас ситуация значительно изменилась, и по последним данным за 2012 год этот показатель достигает 87%. Такой результат был зафиксирован благодаря проактивной деятельности компании, в том числе посредством образовательных программ и мероприятий по информированию населения. «Безусловно, мы не можем довольствоваться сегодняшней ситуацией, поскольку проблема очень важна не только в контексте работы Microsoft, но и развития страны в целом», – сказал он. В связи с этим Барсегян пояснил, что самый лучший творческий сегмент не защищен с точки зрения интеллектуальной собственности, поэтому покидает Армению и направляется в ту страну, где интеллектуальные права уважаются и защищены.
С другой стороны Армения теряем значительных иностранных инвесторов. «Мы часто говорим о развитии ИТ-сферы, ее потенциале и прогрессе, но без иностранных инвестиций дальнейшее развитие значительно затрудняется. Ни один производитель, ни один инвестор не делает инвестиции в той стране, где его интеллектуальные права могут быть не защищены и подвержены опасности», – сказал Барсегян.
В связи с этим он добавил, что десятки миллионов долларов ежегодно теряют не только авторы или правообладатели, но и сам государственный бюджет, не говоря уже о проблемах обеспечения безопасности и иных технических проблем.