2012 թվականին Հայաստանում գրանցված 7,1 տոկոս ՀՆԱ աճը 2013-ին նվազել է մինչև 2,5 տոկոս: Այդ մասին ասվում է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) զեկույցում: Ինչպես ասվում է զեկույցում, 2013 թ. աճը նվազել է ռուսական գազի և մյուս սակագների զգալի բարձրացման պատճառով: Կանխատեսումների փոփոխությունները պայմանավորված են հիմնականում Ռուսաստանի համար տնտեսական հեռանկարների վատթարացմամբ և այդ գործոնի ազդեցությամբ տարածաշրջանում նրա գործընկերների վրա:
Ընթացիկ տարում Հայաստանի ՀՆԱ աճի կտրուկ դանդաղումից հետո 2014 թվականին ակնկալվում է չափավոր տնտեսական աճ 3,5 տոկոսի մակարդակով: Հայաստանի տնտեսությունը հաջորդ տարի կվերականգնվի, քանի որ պահպանվում է դրամական փոխանցումների մեծ ներհոսքը, իսկ Մաքսային միությանն անդամակցելու որոշումը կարող է նպաստել գազի սակագնի նվազեցման:
Ընդհանուր առմամբ Արևելյան Եվրոպայի և Կովկասի (Հայաստան, Ադրբեջան, Վրաստան, Բելառուս, Մոլդովա, Ուկրաինա) տարածաշրջանում 2013 թվականին ակնկալվում է ՀՆԱ 1-տոկոսանոց աճ, իսկ 2014-ին՝ 2-տոկոսանոց:
Ըստ ՎԶԵԲ զեկույցի, 2013 թվականի ավարտին ՀՆԱ աճը Վրաստանում կկազմի 2 տոկոս, 2014-ին՝ 4 տոկոս, Ադրբեջանում՝ 4,5 տոկոս, 2014-ին՝ 3,5 տոկոս, Ռուսաստանում՝ 1,3 տոկոս, 2014-ին՝ 2,5 տոկոս, Թուրքիայում՝ 3,7 տոկոս, 2014-ին՝ 3,6 տոկոս:
Ըստ պետբյուջեի Հայաստանում 2013 թ. ՀՆԱ աճը կկազմի 6,2 տոկոս, իսկ 2014 թ. պետբյուջեի նախագծով այն նախատեսվում է 5,2 տոկոսի մակարդակով:

13 Ноябрь 2013 - 05:23 AMT
Зарегистрированный в Армении в 2012 году рост ВВП на уровне 7,1% по итогам 2013 года снизится до 2,5%. Об этом говорится в докладе Европейского банка реконструкции и развития (EBRD). Как отмечается в докладе, экономический рост в 2013 году снизился из-за значительного повышения цен на российский газ и смежных тарифов. Изменения в прогнозах обусловлено, в основном, ухудшением экономических перспектив для России, и их влияние на партнеров в регионе.
После резкого замедления роста ВВП в Армении в текущем году, в 2014 году ожидается сдержанный экономический рост на уровне 3,5%. Экономика Армении в слудеющем году восстановится, поскольку сохранился большой приток денежных трансфертов в Армению, а решение о вступлении в Таможенный союз может привести к снижению цен на газ.
В целом, в регионе Восточной Европы и Кавказа (Армения, Азербайджан, Грузия, Беларусь, Молдова Украина) в 2013 году ожидается 1%-ный рост ВВП, а в 2014 году – 2%-ный.
Так, согласно докладу EBRD, по итогам 2013 рост ВВП в Грузии года составит 2%, а в 2014 году – 4%, в Азербайджане – 4,5% (3,5% в 2014году), в России – 1,3% (2,5% в 2014 году), в Турции – 3,7% (3,6% в 2014 году).
Согласно государственному бюджету Армении на 2013 год рост ВВП составит 6,2%, а в проекте госбюджета на 2014 год он предусмотрен на уровне 5,2%.