Հենց 1993-ի նոյեմբերի 22-ին շրջանառության մեջ դրվեց Հայաստանի Հանրապետության պետական արժույթը՝ դրամը: Դրա թողարկման բացառիկ իրավունքը ՀՀ Կենտրոնական բանկինն էր:
1 դրամը հավասար է 100 լումայի, բայց լուման այլևս չի շրջանառվում: «Դրամ» բառը ծագում է հունական դրահմայից (հուն. δραχμή):
Դրամի գրանշանը հայոց այբուբենի մեծատառ Դ-ն է երկու հորիզոնական գծերով:
Դրամի գրաֆիկական խորհրդանշանի հեղինակներ են համարվում Կարեն Կոմենդարյանն ու Ռուբեն Արուտչյանը, որոնք նույնանման էսքիզներ էին ներկայացրել:
1992 թվականին կառավարությունը Հայաստանի ազգային արժույթի անվանակոչման, նմուշների ու շրջանառության մեխանիզմների մշակման հանձնաժողով ստեղծեց: Այն պետք է տար լուծումներ, որոնք վերաբերում էին ազգային արժույթին: Տարբեր կազմակերպություններից ու առանձին քաղաքացիներից ազգային արժույթի անվան վերաբերյալ նախապես արդեն առաջարկներ էին եղել: Օրինակ՝ դրամ, ստակ, իբար, դահեկան, մանրը՝ մանրադրամ, ար, մանր, իմի, զուզա, պլիկ, լումա: Հանձնաժողովի նիստին մասնակցելու էին հրավիրվել ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, փոխնախագահ, վարչապետ Գագիկ Հարությունյանը, փոխվարչապետ Հրանտ Բագրատյանը, Գերագույն խորհրդի պատգամավորներ ինչպես նաև այլ պաշտոնյաներ ու մասնագետներ: Ազգային արժույթի անվանումն ընտրելու հարցում իր տեսակետն էր հայտնել նաև ՀՀ նախագահը: Նա առաջարկել էր հիմնական դրամական միավորը «դրամ» անվանել, իսկ արտադրյալը՝ լումա:
Արդյունքում «կողմ» քվեարկեց հանձնաժողովի 7 անդամ, «դեմ»՝ 1 (դա ՀՀ Գերագույն խորհրդի ֆինանսաբյուջետային հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Սարգսյանն էր):
Հանձնաժողովում քվեարկության արդյունքներով որոշվեց կառավարությանն առաջարկել դիմել Գերագույն խորհուրդ, առաջարկելով ազգային արժույթի հիմնական դրամական միավորի համար ընդունել «դրամ» անվանումը, իսկ արտադրյալ միավորի համար՝ «լումա»-ն:
2003-ին դրամի գրանշանը պատկերվեց 10-հազարանոց թղթադրամի դարձերեսին, իսկ հետո նաև այլ անվանական արժեքով թղթադրամներին: 2008-ին գրաֆիկական խորհրդանշանը պատկերվեց 5000 դրամ անվանական արժեքով կոլեկցիոն արծաթե հուշամետաղադրամի դարձերեսին, որը նվիրված էր ազգային արժույթի 15-ամյակին: 2012 թվականին համաշխարհային «Յունիկոդ» ստանդարտում այն ներառվեց U+058F Armenian Dram Sign կոդով:

13 Ноябрь 2013 - 14:42 AMT
22 ноября 1993 года в обращение была введена государственная валюта Республики Армения. Исключительное право выпуска валюты принадлежит Центральному банку Республики Армения.
Драм (арм. դրամ) — государственная валюта Армении. 1 драм равен 100 лумам (арм. լումա), однако лумы в настоящее время не используются. Слово «драм» переводится как «деньги» и происходит от греческого «драхма» (греч. δραχμή).
Графический символ драма представляет собой перечеркнутую двумя горизонтальными линиями заглавную букву Դ (д) армянского алфавита, с которой начинается слово «драм», означающее национальную денежную единицу и деньги в широком смысле.
Официальными авторами считаются Карен Комендарян и Рубен Арутчян, представившие идентичные эскизы.
В 1992 году правительством Республики Армения была создана комиссия “По наименованию, образцам и механизмам введения в обращение национальной валюты Армении”. Именно эта комиссия должна была найти решения по тем вопросам, которые касались национальной валюты.
Заранее уже были получены предложения от разных организаций и отдельных граждан, касающиеся названия национальной валюты. Предлагалось основную денежную единицу назвать “Драм”, “Стак”, “Ибар”, “Даекан”, а производную – “Манрадрам”, “Ар”, “Манр”, “Ими”, “Зуза”, “Плик”, “Лума”.
Для участия в заседании комиссии были приглашены первый президент РА Левон Тер-Петросян, вице-президент РА Гагик Арутюнян, премьер-министр РА Грант Багратян, депутаты Верховного совета, а также иные должностные лица и специалисты.
По вопросу названия национальной валюты представил свое предложение и Президент Республики Армения. Он предложил основную денежную единицу назвать “Драм”, а производную “Лума”.
Результаты голосования были следующие: “За” проголосовало 7 членов комиссии, а “Против” – 1 член (против проголосовал председатель финансово-бюджетной комиссии Верховного Совета Республики Армения Тигран Саркисян).
По результатам голосования, комиссией было принято решение, предложить Правительству Республики Армения обратиться в Верховный Совет Республики Армения: для национальной валюты принять название основной денежной единицы “Драм”, а для производной (мелочи) – “Лума”.
В 2003 году изображение графического символа драма было помещено на 10-тысячной банкноте, а затем и на банкнотах других номиналов. В 2008 году графический символ был также изображен на реверсе серебряной памятной (коллекционной) монеты достоинством 5000 драмов, посвященной 15-летию национальной валюты; в 2012 году он включён в мировой стандарт Юникод с кодом U+058F Armenian Dram Sign.