Ներդրումային մետաղադրամների հիմնական տարբերությունը կոլեկցիոն մետաղադրամներից՝ դրանց հատումը հատուկ որակ չի պահանջում, իսկ պատրաստման ժամանակ չեն կիրառվում բարդ տեխնոլոգիական գործընթացներ թանկարժեք ու այլ քարերի, գունավոր էմալների օգտագործմամբ, քանի որ դրա կարիքը չկա: Ներդրումային մետաղադրամները նաև հատուկ փաթեթավորում չունեն՝ հատուկ տուփեր, գունազարդ բուկլետներ և այլն: Փաթեթավորված են պարզ, իսկ երբեմն անգամ բացակայում է: Վերջին հաշվով, այդ բոլոր առանձնահատկությունները մեկ նպատակ են հետապնդում՝ առավելագույնս նվազեցնել նեդրումային մետաղադրամների ինքնարժեքը:
Ներդրումային մետաղադրամների շրջանառության կարևորագույն առանձնահատկությունն է, որ շատ երկրներում նեդրումային մետաղադրամների առք ու վաճառքի ժամանակ վերջիններս չեն հարկվում ավելացված արժեքի հարկով: Ուստի դրանց վաճառքի գինը առավելագույնս մոտ է մետաղադրամում պարունակվող թանկարժեք մետաղի գնին, ինչն էլ այնավելի գրավիչ է դարձնում բնակչության լայն շրջանակների համար: Ներդրումային մետաղադրամների իրացման ժամանակ, որպես կանոն, ամեն օր հաստատվում են առք ու վաճառիք գները: Գները հաշվարկվում են ելնելով մետաղադրամի մեջ պարունակվող թանկարժեք մետաղի գնից, որը ձևավորվում է թանկարժեք մետաղների իրացման միջազգային շուկաներում:
Ներդրումային մետաղադրամների թողարկման պատմությունը սկսում է 19-րդ դարից: Առաջին ներդրումային մետաղադրամները թողարկվել են Ֆրանսիայում, Մեծ Բրիտանիայում, ԱՄՆ-ում և այլուր: 20-րդ դարի երկրորդ կեսին ներդրումային մետաղադրամների հանդեպհետաքրքրութունն աշխարհում աճում է, շատ երկրներ սկսում են թողարկել ինչպես առանձին մետաղադրամներ, այնպես էլ ներդրումային դրամների շարքեր:
Վերջին տարիներին, երբ աշխարհը ցնցվում է տնտեսական ու բնական աղետներից, բնակչության համար արդիական է դառնում կուտակումները պահպանելու հարցը: Այդ հանգամանքն անմիջապես արտացոլվում է նաև նումիզմատական շուկաներում, մասնավորապես, վերջերս կտրուկ աճել է հենց ներդրումային մետաղադրամների հանդեպ հետաքրքրությունը: Դա հաշվի առնելով, շատ երկրներ մշակում են մետաղադրամների թողարկման նոր պլաններ կամ ընդլայնում են հները:
Այդ գործընթացներից զերծ չմնաց նաև Հայաստանը, որը 2011-2012 թ. թողարկեց «Նոյյան տապան» ներդրումային մետաղադրամների առաջին շարքը:
«Նոյյան տապան» մետաղադրամի հիմնական տեխնիկական տվյալները ներկայացված են աղյուսակում:
Անվանական արժեքը՝ 100 դրամ
Քաշը՝ 1/4 տրոյան ունցիա
Տրամագիծը՝ 20.18
Մետաղն ու հարգը՝ 999 հարգի արծաթ
Գուրտը՝ անհարթ
Ընդհանուր տպաքանակը՝ մինչև 2 000 հազար հատ
Անվանական արժեքը՝ 20 000 դրամ
Քաշը՝ 5 կգ
Տրամագիծը՝ 149.62 մմ
Ընդհանուր տպաքանակը՝ մինչև 50 հազար հատ
Մետաղների պատրաստման որակը սովորոկան է (չշրջանառվող)
Միատեսակ ձևավորված մետաղադրամների դիմերեսին պատկերված է Հայաստանի պետական զինանշանը, «Հայաստանի Հանրապետություն» շրջանաձև մակագրութույն կա հայերենով և անգլերենով, ինչպես նաև նշված են անվանական արժեքը, թողարկման տարեթիվը, քաշը, մետաղի հարգն և դրամահատարանի ապրանքանիշը:
Բոլոր մետաղադրամների դարձերեսը ձևավորված է միատեսակ. պատկերված է Նոյյան տապանն ու Արարատ լեռան ֆոնին ձիթենու ճյուղը կտուցին աղավնին: Կա նաև հայերենով և անգլերենով «Նոյյան տապան» մակագրությունը:
Մետաղադրամների սերիան շրջանառության մեջ է դրվել 2011-2012-ին, մետաղադրամները համապատասխանաբար թվագրված են 2011 և 2012 թվականներով:
Սերիան շրջանառության մեջ է դրվել փուլերով:
2011 թվականին.
2011 թ. նոյեմբերի 14-ին թողարկվեցին 1/4 և 1/2 տրոյան ունցիա քաշով 2011 թ. նմուշի մետաղադրամները:
2011 թ. հունիսի 27-ին թողարկվեց 1 տրոյան ունիցա քաշով 2011 թ. նմուշի մետաղադրամը:
2012 թվականին.
2012 թ. ապրիլի 2-ին թողարկվեցին 1/4, 1/2 և 1 տրոյան ունցիա քաշով 2012 թ. նմուշի մետաղադրամներ: Նույն թվականի հունվարի 10-ին թողարկվեցին 5 և 10 տրոյան ունցիա և 1,5 կգ քաշով 2012 թ. նմուշի մետաղադրամներ: «Նոյյան տապան» ներդրումային մետաղադրամների շարքը կշարունակվի: Այս տարի շրջանառության մեջ կդրվեն 2013 թ. թվագրված մետաղադրամներ: «Նոյյան տապան» սերիայի ներդրումային մետաղադրամները վճարման օրինական միջոց են Հայաստանի ամբողջ տարածքում և պարտադիր են ընդունման համար բոլոր տեսակի վճարումների դեպքում ըստ անվանական արժեքի առանց որևէ սահմանափակումների:
Հայաստանի ներդրումային մետաղադրամների թողարկման պայմաններով վերջիններս չեն իրացվում ՀՀ տարածքում, այլ տարածվում են միջազգային շուկայում: ՀՀ Կենտրոնական բանկի Խորհրդի որոշմամբ 2012-ի դեկտեմբերի 25-ին շրջանառության մեջ դրվեցին «Նոյյան տապան» սերիայի 1/4 (7.77 գ), 1/2 (15.55 գ) և 1 (31.1 գ) տրոյան ունցիա քաշով կոլեկցիոն մետաղադրամները, թվագրված 2012 թվականով: Կոլեկցիոն մետաղադրամները դիզայնով և տեխնիկական բնութագրերով (քաշ, մետաղ, հարգ, տրամագիծ) չեն տարբերվում նույնանման ներդրումային մետաղադրամներից: Այս սերիայի կոլեկցիոն մետաղադրամների առանձնահատկությունն որկան է՝ «պրուֆ» որակի են: Կոլեկցիոն մետաղադրամները տարբերվում են նաև գուրտի ձևավորմամբ: Մետաղադրամների գուրտն անհարթ է և միաժամանակ համարակալված: Կոլեկցիոն մետաղադրամներից յուրաքանչյուրի տպաքանակը 2000 հատ է: Յուրաքանչյուր կոլեկցիոն մետաղադրամ տուփի մեջ է և ունի բնագրի վկայական: «Նոյյան տապան» սերիայի կոլեկցիոն մետաղադրամներն իրացվում են ինչպես Հայաստանի տարածքում, այնպես էլ միջազգային շուկայում:
«Նոյյան տապան» ներդրումային և կոլեկցիոն մետաղադրամների էսքիզների հեղինակն է Էդուարդ Կուրղինյանը: Բոլոր մետաղադրամները հատված են Գերմանիայում «GEIGER EDELMETALLE GmbH» դրամահատարանում:

18 Ноябрь 2013 - 13:53 AMT
Их основное отличие от коллекционных монет также состоит в том, что они не имеют специального качества изготовления, а при их изготовлении не применяются сложные технологические процессы с использованием поделочных и драгоценных камней, цветных эмалей и т. д., поскольку в этом нет нужды. Не имеют они и специальной упаковки – коробочек, красочных буклетов и т,д. Упаковка этих монет самая простая, а иногда и вовсе отсутствует. В конечном счете, все эти обстоятельства служат одной цели – максимально снизить себестоимость изготовления инвестиционных монет.
Отличительной и важной особенностью в обращении инвестиционных монет, является то обстоятельство, что во многих странах при операциях, связанных с куплей и продажей инвестиционных монет, последние не облагаются налогом на добавленную стоимость. Поэтому цена их продажи максимально приближена к цене содержащегося в монете драгметалла, что и делает их очень привлекательными для широких слоев населения. При реализации инвестиционных монет, как правило, каждый день устанавливаются цены как продажи, так и покупки. Цены рассчитываются с учетом каждодневных котировок цен на драгметаллы, которые формируются на международных рынках реализации драгметаллов.
История выпуска инвестиционных монет начинается с 19-го века. Первые инвестиционные монеты были выпущены во Франции, Великобритании, США и др. Во второй половине 20-го века интерес к инвестиционным монетам в мире повышается, и многие страны начинают выпускать как отдельные монеты, так и серии инвестиционных монет.
В последние годы, когда мир сотрясают экономические и природные катаклизмы, для населения очень актуальным становится вопрос сохранения сбережений. Это обстоятельство непосредственно отражается и на нумизматических рынках, в частности, в последнее время наблюдается резкое повышение интереса именно к инвестиционным монетам. Учитывая это, многие страны разрабатывают новые или корректируют свои планы по монетным выпускам.
Не осталась в стороне от вышеуказанных процессов и Республика Армения, выпустившая впервые в 2011- 2012 гг. серию инвестиционных монет “Ноев ковчег”.
Основные технические данные монет “Ноев ковчег” представлены в таблице. Номинальная стоимость – 100 драм
Вес – 1/4 тройской унции
Металл и проба – Серебро 9990
Диаметр – 20.18 мм Гурт – Рифленый
Тираж – до 2 000 тыс шт
Номинальная стоимость – 20 000 драм
Вес – 5 кг
Диаметр – 149.62 мм
Гурт – Рифленый
Тираж – до 50 тыс шт
Качество изготовления монет обычное (анциркулейтит).
На лицевых сторонах однотипно оформленных монет, имеются изображение государственного герба Республики Армения, круговая надпись “Республика Армения” как по-армянски, так и по-английски, а также указаны номинальная стоимость, год выпуска, вес, проба металла и товарный знак монетного двора.
Оборотные стороны всех монет оформлены полностью одинаково: на них имеются изображения Ноева ковчега и голубя с оливковой ветвью, на фоне горы Арарат. Указана также надпись “Ноев ковчег” по-армянски и по-английски.
Серия монет поступила в обращение в 2011-2012 годах, и монеты соответственно датированы 2011 и 2012 годами.
Серия монет вводилась в обращение поэтапно.
В 2011 году:
14 ноября 2011г. выпущены монеты весом в 1/4 и 1/2 тройской унции образца 2011г. 27 июня 2011г. выпущена монета весом в 1 тройскую унцию образца 2011г.
В 2012 году:
2 апреля 2012г. выпущены монеты весом в 1/4, 1/2 и 1 тройскую унцию образца 2012г. 10 января 2012г. выпущены монеты весом в 5, 10 тройских унций и 1, 5 кг образца 2012г. Серия инвестиционных монет “Ноев ковчег” будет продолжена. В 2013 году в обращение поступят монеты, датированные 2013 годом. Инвестиционные монеты серии “Ноев ковчег” являются законным платежным средством на всей территории Республики Армения и обязательны к приему во все виды платежей и оплаты за услуги по номинальной стоимости без каких-либо ограничений.
По условиям выпуска инвестиционных монет Армении, последние не реализуются на территории Республики Армения, а распространяются на международном рынке. Необходимо отметить, что решением Совета Центрального банка Республики Армения с 25 декабря 2012 г. в обращение в Армении введены коллекционные монеты серии “Ноев ковчег” весом в 1/4 (7.77 г), 1/2 (15.55 г) и 1 (31.1 г) тройскую унцию, датированные 2012 годом. Коллекционные монеты по дизайну и по техническим характеристикам (вес, металл и проба, диаметр) не отличаются от аналогичных инвестиционных монет. Отличительной особенностью коллекционных монет этой серии является их качество изготовления – пруф. Отличаются коллекционные монеты и по оформлению гурта. Гурт монет рифленый прерывистый и одновременно пронумерованный. Тираж коллекционных монет по 2000 штук. Каждая коллекционная монета уложена в коробочку и имеет сертификат подлинности. Коллекционные монеты серии “Ноев ковчег” реализуются как на территории Армении, так и на международном рынке.
Автором эскизов серий инвестиционных и коллекционных монет “Ноев ковчег” является дизайнер Эдуард Кургинян. Все монеты отчеканены в Германии на Монетном дворе “GEIGER EDELMETALLE GmbH”.