Հայաստանի կառավարությունը մտադիր է հանրապետության բնակիչներին տևական ամանորյա արձակուրդներ նվիրել: Մասնավորապես, ըստ որոշման նախագծի, որը ներառվել է կառավարության նոյեմբերի 21-ի նիստի օրակարգում, դեկտեմբերի 30-ի փոխարեն աշխատանքային կլինի շաբաթ օրը՝ ամսի 28-ը:
Այսպիսով, տոները կտևեն 10 օր, աշխատանքային կլինի 2014-ի հունվարի 8-ը:
Բացի այդ, ըստ որոշման նախագծի, հունվարի 27-ի աշխատանքային երկուշաբթին կտեղափոխվի շաբաթ՝ փետրվարի 1-ին: Հաշվի առնելով, որ հունվարի 28-ին Հայաստանում ոչ աշխատանքային՝ Բանակի օրն է, հայաստանցիները կհանգստանան երեք օր՝ հունվարի 26-28-ը ներառյալ, հայտնում է «Նովոստի Արմենիան»:
Բացի այդ, առաջիկա նիստի օրակարգում է նաև որոշման նախագիծ, համաձայն որի 2014 թվականին բոլոր տաղավար տոներին հաջորդող՝ հանգուցյալների հիշատակի օրերը (մեռելոցները) կլինեն ոչ աշխատանքային:
2014-ի հունվարի 27-ի, ապրիլի 21-ի, մայիսի 2-ի, հուլիսի 28-ի, օգոստոսի 18-ի և սեպտեմբերի 15-ի աշխատանքային օրերը համապատասխանաբար տեղափոխել են 2014-ի փետրվարի 1-ը, ապրիլի 26-ը, մայիսի 31-ը, օգոստոսի 2-ը, օգոստոսի 23-ը և սեպտեմբերի 20-ը` շաբաթ օրերը:
Տերունական տոներից 5-ը Տաղավար տոներ են: Դրանց հաջորդող երկուշաբթիները հանգուցյալների հիշատակության օրեր են: Ըստ Հայ առաքելական եկեղեցու կարգի՝ տաղավար տոնին, որը նշվում կիրակի օրը, հաջորդող երկուշաբթին Մեռելոց է: Մեռելոցի օրերին առավոտյան հայաստանյան եկեղեցիներում մատուցվում է հոգեհանգստյան սուրբ Պատարագ, որից հետո մարդիկ գերեզմաններ են գնում` աղոթելու ննջեցյալների հոգիների փրկության համար:

19 Ноябрь 2013 - 07:33 AMT
Правительство Армении планирует подарить жителям республики длинные новогодние каникулы. В частности, согласно проекту решения, включенного в повестку заседания правительства 21 ноября, рабочий день планируется перенести с понедельника 30 декабря на субботу 28 декабря.
Таким образом, жители республики в новогодние праздники будут отдыхать десять дней, и выйдут на работу 8 января 2014 года.
Кроме того, согласно проекту решения, рабочий день понедельника 27-го января будет перенесен на субботу 1-го февраля. С учетом того, что 28-го января в Армении объявлен выходным в связи с отмечаемым Днем армии, жители республики будут отдыхать три дня – с 26-го по 28 января включительно, сообщает «Новости-Армения».
Помимо этого, в повестку ближайшего заседания правительства Армении включен проект решения, согласно которому в 2014 году, так же, как и в предыдущие годы, дни поминовения усопших, следующие за каждым из главных Господних праздников Армянской Апостольской Церкви, будут нерабочими.
Так, рабочие понедельники 21 апреля, 28 июля, 18 августа и 15 сентября 2014 года будут перенесены на субботние дни: 26 апреля, 2 августа, 23 августа и 20 сентября, соответственно.
День поминовения усопших (Мерелоц), следует за каждым из пяти главных праздников Армянской Церкви – Святое Рождество и Крещение, Святое Христово Воскресение, Преображение Господня (Вардавар), Успение Пресвятой Богородицы, Воздвижение Животворного Креста Господня. Мерелоц впервые был объявлен в Армении нерабочим днем решением правительства 26 июня 2008 года по предложению Первопрестольного Святого Эчмиадзина.