Իրանի գազի National Iranian Gas Company ազգային ընկերությունը հայտարարել է սնանկության մասին, հայտնել է ընկերության ղեկավար Համիդ Ռեզա Արակին: Ընկերության պարտքը կազմում է 100 տրլն ռիալ կամ 4 մլրդ դոլար, հայտնում է Mehr գործակալությունը:
Ընկերության մամլո ծառայությունը դեռ չի հաստատել սնանկությունը, գրում է The Wall Street Journal-ը: Սակայն տեղական մամուլը մեջբերում է երկրի նավթի նախարար Բիժան Զանգանեի խոսքերն այն մասին, որ գազի ընկերությունը «կազմալուծված է»:
Գազի ընկերությունն Իրանի դեմ պատժամիջոցների զոհ դարձավ, քանի որ Արևմուտքի պատժամիջոցներից ամենից շատ տուժեց էներգետիկ ոլորտը:
Իրանը երկրորդն է աշխարհում գազի պաշարներով՝ նրան է պատկանում համաշխարհային պաշարների 15 տոկոսը: Իրանը գազ է արտահանում Թուրքիա, Հայաստան և Ադրբեջան: 2012 թվականին Իրանն օրական 10,5 մլն դոլար էր վաստակում գազի վաճառքից: Իրանը հուսով էր, որ կկարողանա գազ արտահանել Եվրոպա, սակայն պատժամիջոցների պատճառով դա չհաջողվեց:
ԵՄ կողմից 2010-ին սահմանված պատժամիջոցները փաստացի արգելափակեցին նոր տեխնոլոգիաներն Իրանի համար, որոնք օգտագործվում են խտացրած գազի արտահանման համար: LNG բոլոր նախագծերը սառեցվեցին: Իրանը կարող է գազ արտահանել միայն խողովակաշարով, ինչը սահմանափակում է վաճառքը:
Եթե պատժամիջոցները հանվեին, իսկ Իրանը զարգացներ իր հանքավայրերը, ապա տարեկան գազի արդյունահանումից կարող էր ստանալ մոտ 130 մլրդ դոլար, ինչը գերազանցում է նավթի արտահանման եկամուտը: Ընդ որում գազի վաճառքը չի սահմանափակվում պատժամիջոցներով, սակայն խոշոր ընկերությունները՝ Shell և Total-ը հրաժարվում են մշակել հանքավայրերը:
Երկրի եկամուտի հիմնական աղբյուրը մնում է նավթը, սակայն 2012 թ. արտահանումը նվազում է: Իրանի տնտեսությունը ողբալի վիճակում է, գնաճը տարեկան կտրվածքով հասնում է 40 տոկոսի, ռիալը վերջին երկու տարում երկու անգամ էժանացել է արևմտյան բանկերում:
Պատժամիջոցները միանգամայն հաջողվեցին: Արևմտյան գործիչներից ոմանք հորդորում են խստացնել դրանք, սակայն ԱՄՆ նախագահ Օբաման դեռ փորձում է համոզել Կոնգրեսին բանակցել Իրանի հետ:
Իրանը պատրաստ է զիջումների գնալ, եթե Արևմուտքը մեղմի պատժամիջոցները: Իրանը փորձում է ապացուցել, որ իր ատոմային ծրագիրը բացառապես խաղաղ բնույթ է կրում և համաձայն է սահմանափակել ուրանի հարստացումը 20 տոկոսով: Ճիշտ է, պարսիկները ցանկանում են, որ Արևմուտքը ճանաչի Իրանի միջուկային ծրագիր ունենալու իրավունքը, գրում է «Ֆինմարկետը»:
2004 թվականին Հայաստանի կառավարությունը նախաձեռնեց Իրան-Հայաստան գազատարի կառուցումը, նպատակ ունենալով ընդլայնել բնական գազի ներկրման ռեսուրսների բազան: Իրանական գազն առաջին անգամ առաքվեց Հայաստան գազամուղով 2009 թվականի մայիսի 15-ին: Ըստ պայմանավորվածության իրականացվում է «գազ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» ծրագիրը:
Հայաստանը 2012 թվականին ներմուծել է 2455,5 մլն խմ գազ, որից Ռուսաստանից՝ 1967,2 խմ, Իրանից՝ 488,3 խմ:
Հայաստանի ներքին շուկայում ռուսական բնական գազի ներմուծման և բաշխման մենաշնորհը պատկանում է «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ին, որը ստեղծվել է 1997 թվականին: Գազը Հայաստան է ներկրվում Վրաստանի տարածքով: «Գազպրոմ» ԲԲԸ մասնաբաժինը «ՀայՌուսգազարդի« կանոնադրական կապիտալում կազմում է 80 տոկոս, Հայաստանի կառավարության մասնաբաժինը՝ 20 տոկոս:

19 Ноябрь 2013 - 12:42 AMT
Национальная газовая компания Ирана National Iranian Gas Company объявила банкротство, заявил ее глава Хамид Реза Араки. Долг компании составил 100 трлн риалов, или $4 млрд, передает полуофициальное информационное агентство Mehr.
Пока пресс-служба компании не подтвердила банкротство, пишет The Wall Street Journal. Но местная пресса также приводит слова министра нефти страна Бижана Зангане о том, что газовая компания "разрушена".
Газовая компания стала жертвой санкций, введенных против Ирана странами Запада. Санкции должны были помещать Ирану создать ядерное оружие, сильнее всего от них пострадал энергетический сектор страны.
У Ирана вторые по величине запасы газа в мире – примерно 15% мировых резервов. Страна экспортирует газ в Турцию, Армению и Азербайджан. В 2012 году доходы от его продажи оценивались в $10,5 млн в сутки.Иран надеялся начать экспорт газа в Европу, но из-за санкций от этих планов пришлось отказаться.
Санкции, введенные ЕС в 2010 году, фактически заблокировали для Ирана доступ к технологиям, которые используются для экспорта сжиженного газа, в том числе к танкерам. Все проекты по производству LNG были заморожены. Ирану приходится транспортировать газ лишь по трубопроводам, это существенно ограничивает продажи.
Если бы санкции были ликвидированы, а Иран смог бы развить свои газовые месторождения, в год от добычи газа он мог бы получать порядка $130 млрд – это больше, чем доходы от экспорта нефти. При этом продажи газа не подпадают под эмбарго и санкции западных стран. Но крупные международные компании, например, Shell и Total отказываются от разработки месторождений.
Главным источником доходов страны остается нефть, но ее экспорт с начала 2012 года снизился вдвое. Экономика Ирана находится в плачевном состоянии: у правительства все меньше и меньше денег. Инфляция сейчас выше 40% в годовом выражении, риал за последние два года в два раза подешевел по отношению к доллару.
Помимо сокращения нефтяного экспорта Иран пострадал от санкций против банков: Тегран не может получить десятки миллиардов долларов, замороженных на иранских счетах в западных банках.
Санкции оказались весьма успешными. Теперь часть западных политиков призывает их усилить. Однако президент США Барак Обама пока пытается убедить Конгресс не усиливать санкции, а вести переговоры с Ираном. Для этого президент во вторник проведет встречу с сенаторами.
В среду в Женеве начнется новый раунд переговоров между странами Запада и Ираном. В прошлый раз переговоры чуть было не закончились подписанием соглашения, но против оказалась Франция.
Иран готов на уступки странам Запада, если они смягчат санкции. Страна пытается доказать, что ее ядерная программа носит мирный характер и согласна ограничить обогащение урана 20%. Правда, иранцы хотят, чтобы Запад признал право страны на ядерную программу, передает Финмаркет.
В 2004 году правительство Армении инициировало строительство газопровода Иран-Армения с целью расширения ресурсной базы поставок природного газа в страну и создания второго технологического входа в республику. Иранский газ начал поступать в газопровод Иран-Армения с 15-го мая 2009 года. В соответствии с договоренностями в рамках поставок газа реализуется программа «Газ в обмен на электроэнергию».
Согласно отчету КРОУ Армения в 2012 году импортировала 2455,5 млн. кубометров газа, из которых на долю России приходится 1967,2 млн. кубометров, Ирана – 488,3 млн. кубометра.
Монопольным правом на поставку и распределение российского природного газа на внутреннем рынке Армении обладает ЗАО «АрмРосгазпром», созданное в 1997 году. Газ в Армению поступает транзитом через Грузию. Доля ОАО «Газпром» в уставном капитале компании «АрмРосгазпром» составляет 80%, доля правительства Армении – 20%.