2013-ի փետրվարի դրությամբ Կենտրոնական բանկը թողարկել է 192 տեսակի հոբելյանական մետաղադրամ, այդ թվում 4-ը պղնձանիկելային ձուլվածքից, 11-ը՝ պողպատից լատունի շերտով, 132-ը՝ արծաթից և 45-ը՝ ոսկուց:
«Շախմատի օլիմպիադա» հիշատակային մետաղադրամ
1996-ին Երևանում կայացավ 32-րդ Շախմատի համաշխարհային օլիմպիադան: Այդ իրադարձության առթիվ ՀՀ Կենտրոնական բանկը 100 դրամ անվանական արժեքով հիշատակային մետաղադրամ թողարկեց: Այն շրջանառության մեջ դրվեց 1996-ի հուլիսի 4-ին:
Մետաղադրամի հիմնական տվյալները.
Անվանական արժեքը 100 դրամ
Մետաղը՝ պղնձի և նիկելի համաձուլվածք
Քաշը՝ 10,8 գ
Տրամագիծը՝ 29,5 մմ
Դրամաշուրթը՝ ատամնավոր (156 ատամ)
Քաշի գծով թույլատրելի շեղումը կազմում է + 3 տոկոս:
Հուշադրամի դիմերեսի կենտրոնում Հայաստանի Հանրապետության զինանշանն է: Դրանից ստորև երկու տողով նշված է անվանական արժեքը՝ 100 դրամ: Ստորին մասում դրամաշուրթի մոտ թողարկման տարեթիվն է՝ 1996: Դրամաշուրթի մոտ «Հայաստանի Հանրապետություն» շրջանաձև հայերեն մակագրություն է, որը երկու կողմից անջատված է զարդանախշով:
Դարձերեսի կենտրոնական մասում Շախմատի 32-րդ համաշխարհայինօլիմպիադայի թալիսմանն է, որը պատկերված է շախմատի տախտակը կտուցում պահած արագիլի տեսքով: Վերին մասում շրջանաձև անգլերեն մակագրություն է՝ XXXII CHESS OLYMPIAD: Թալիսմանի ներքևում պատկերված է օլիմպիադայի անցկացման տարին՝ 1996: Ստորին մասում անգլերեն շրջանաձև մակագրված է՝ YEREVAN ARMENIA:
Երկու կողմից մետաղադրամի եզրաշուրթն ուռուցիկ է:
Մետաղադրամի էսքիզի հեղինակն է Հայաստանի նկարիչների միության անդամ Հրաչյա Ասլանյանը:
Մետաղադրամը հատված է Լեհաստանի դրամահատարանում:
«Եղիշե Չարենց» հոբելյանական մետաղադրամ
100 դրամ անվանական արժեքով«Եղիշե Չարենց-100» հոբելյանական մետաղադրամը նվիրված է բանաստեղծի ծննդյան 100-ամյակին և շրջանառության մեջ է դրվել 1997-ի հոկտեմբերի 6-ին:
Անվանական արժեքը՝ 100 դրամ
Մետաղը՝ պղնձի և նիկելի համաձուլվածք (CuNi25)
Պատրաստման որակը սովորական, որը հատուկ է շրջանառու մետաղադրամներին:
Հուշադրամի դիմերեսի կենտրոնում Հայաստանի զինանշանն է: Դրանից ստորև երկու տողով նշված է անվանական արժեքը՝ 100 դրամ: Ստորին մասում դրամաշուրթի մոտ թողարկման տարին է՝ 1997: Դրամաշուրթի մոտ է «Հայաստանի Հանրապետություն» շրջանաձև հայերեն մակագրությունը, որը երկու կողմից անջատվում է տարեթվից զարդանախշով:
Դարձերեսի կենտրոնական մասում պատկերված է Եղիշե Չարենցի դիմանկարը, որի ստորին մասում երկու տողով հայերեն և անգլերեն մակագրություններ կան, համապատասխանաբար՝ «Չարենց 100» և CHARENTS: Պատկերի աջ կողմում ուղղահայաց նշված է երկու տարեթիվ՝ 1897-1997: Մետաղադրամի դիմերեսը ձևավորված է շեղ գծերով: Մակագրությունները խորքային են:
Էսքիզի հեղինակն է Նկարիչների միության անդամ Հրաչյա Ասլանյանը: Մետաղադրամը հատվել է Բրիտանական թագավորական ROYAL MINT դրամահատարանում:
Անահիտ աստվածուհուն նվիրված ոսկե մետաղադրամ
Հայաստանի առաջին ոսկե մետաղադրամը, որի անվանական արժեքը 25 000 դրամ է, նվիրված է Անահիտ աստավծուհուն: Հայաստանում Անահիտը համարվել է գլխավոր աստվածուհին, մայրության, արգասավորության ու պտղաբերության խորհրդանիշն է հին հայկական դիցարանում: Ատամնավոր դրամաշուրթով հուշադրամը շրջանառության մեջ է դրվել 1997-ի հուլիսի 5-ին Կենտրոնական բանկի Խորհրդի հուլիսի 4-ի որոշմամբ:
Անվանական արժեքը՝ 25 000 դրամ
Մետաղը՝ 900 հարգի ոսկի
Քաշը՝ 4,3 գ
Տրամագիծը՝ 18,0 մմ
Դրամաշուրթը՝ ատամնավոր
Պատրաստման որակը բարելավված:
Հուշադրամի դիմերեսի կենտրոնում Հայաստանի զինանշանն է: Դրանից ստորև երկու տողով նշված է անվանական արժեքը՝ 25 000 դրամ: Ստորին մասում դրամաշուրթի մոտ թողարկման տարին է՝ 1997: Դրամաշուրթի մոտ է «Հայաստանի Հանրապետություն» շրջանաձև հայերեն մակագրությունը, որը երկու կողմից անջատված է զարդանախշով: Նախշի և թողարկման տարեթվի միջև պատկերված է դրամահատարանի ապրանքանիշը:
Դարձերեսի կենտրոնում առկա է Անահիտ աստավծուհու գլխի քանդակաձև պատկերը: Դրամաշուրթի եզրով հայերեն, իսկ ստորին մասում անգլերեն շրջանաձև մակագրված ՝է՝ Անահիտ և ANAHIT: Մակագրությունների միջև երկու կողմից 7-ական աստղանիշ է պատկերված:
Մետաղադրամի էսքիզի հեղինակն է Հայաստանի Նկարիչների միության անդամ Հրաչյա Ասլանյանը: Հուշադրամը հատվել է հոլանդական DE NEDERLANDSE MUNT դրամահատարանում:
«Հայաստանի մարզերը» հիշատակային մետաղադրամների շարք
«Հայաստանի մարզերը» հիշատակային մետաղադրամների շարքի թողարկումը վերջին 15 տարիների կտրվածքով իրադարձություն է հայկական դրամագիտությունում: Ըստ վարչատարածքային բաժանման Հայաստանն ունի 10 մարզ և ՀՀ մայրաքաղաք Երևանը, որն ունի առանձին տարածքային միավորի կարգավիճակ: Շարքի բոլոր 11 մետաղադրամները նույն տեխնիկական տվյալներով են: Դրանք լիովին համապատասխանում են 50 դրամ անվանական արժեքով շրջանառու մետաղադրամների 2003 թվականի նմուշի տվյալներին: Մետաղադրամները շրջանառության մեջ են դրվել 2012 թվականի հունիսի 25-ին:
Անվանական արժեքը՝ 50 դրամ
Մետաղը՝ լատունածածկ պողպատ
Քաշը՝ 3,5 գ
Տրամագիծը՝ 21,5 մմ
Դրամաշուրթը՝ ատամնավոր (100 ատամ)
Մետաղադրամների դարձերեսի կենտրոնում շրջանառու հիշատակային մետաղադրամի անվանական արժեքն է՝ «50 դրամ», իսկ շրջագծով` զարդանախշեր: Դարձերեսի պատկերները նույնն են բոլոր մետաղադրամների համար և կրկնում են 2003-ի նմուշի մետաղադրամները: Դիմերեսինը տարբեր են: Դիմերեսի էսքիզների հեղինակն է Էդուարդ Կուրղինյանը: Դարձերեսի էսքիզի հեղինակն է Կարապետ Աբրահամյանը: Շրջանառու հիշատակային մետաղադրամները հատվել են Ֆինլանդիայի դրամահատարանում: Շարքը շրջանառության մեջ է դրվել 2012-ի հունիսի 25-ին: Շարքը իրացվում է նաև գունազարդ ստվարաթղթե փաթեթավորմամբ:
2012 թ. նմուշի հիշատակային մետաղադրամների շարքը մի քանի թողարկումներից է բաղկացած:
Երևանին նվիրված շրջանառու հիշատակային մետաղադրամին Սասունցի Դավթի արձանն է երկաթգծի կայարանի շենքի պատկերի ներքո:

21 Ноябрь 2013 - 08:14 AMT
По состоянию на февраль 2013 года было выпущено 192 разновидности монет, в том числе 4 из медно-никелевого сплава, 11 из стали с латунным покрытием, 132 из серебра и 45 из золота.
Памятная монета “Шахматная олимпиада”
В 1996 году в столице Республики Армения в Ереване проводилась 32-ая Всемирная шахматная олимпиада. По этому случаю Центральный банк Республики Армения выпустил памятную монету номинальной стоимостью 100 драмов. Монета выпущена в обращение 4-го июля 1996.
Основные данные монеты:
Номинальная стоимость – 100 драмов
Металл – медно-никелевый сплав (CuNi25 по нормам DIN 17664)
Масса – 10,8 г
Диаметр – 29,5 мм
Гурт – рифленый (156 рифлений)
Допустимое отклонение по массе составляет +3%.
В центре поля лицевой стороны имеется изображение герба Республики Армения. Ниже герба в две строчки указана номинальная стоимость соответственно: “100” и “ДРАМОВ”. Внизу у кромки указан год выпуска – "1996”. По кромке поля имеется круговая надпись по-армянски “РЕСПУБЛИКА АРМЕНИЯ”, которая с обеих сторон отделена от года выпуска одиночным узором.
В центре поля оборотной стороны имеется изображение талисмана 32-ой Всемирной шахматной олимпиады, который представлен в виде изображения аиста с шахматной доской. Выше изображения имеется круговая надпись по-английски: “XXXII CHESS OLYMPIAD”. Ниже талисмана указан год проведения олимпиады ”1996”. В нижней части имеется круговая надпись по-английски: “YEREVAN ARMENIA”. По кромке поля монета имеет точечный ободок.
Монета по кромке с обеих сторон имеет выступающий кант.
Автором эскизов монеты является член Союза художников Армении Грачья Асланян. Монета отчеканена на Польском Монетном дворе.
Юбилейная монета “Егише Чаренц”
Юбилейная монета посвящена 100-летию со дня рождения великого армянского поэта и писателя Егише Чаренца. Юбилейная монета выпущена в обращение 6-го октября 1997 года.
Металл – медно-никелевый сплав (CuNi25) Масса – 10,8 г
Качество изготовления обычное (для обращения)
В центре поля лицевой стороны имеется изображение герба Республики Армения. Ниже герба в две строчки указана номинальная стоимость соответственно: “100” и “ДРАМОВ”. Внизу у кромки указан год выпуска ֊ "1997”. По кромке поля имеется круговая надпись по-армянски “РЕСПУБЛИКА АРМЕНИЯ”, которая с обеих сторон отделена от года выпуска одиночным узором.
В центре поля оборотной стороны имеется портретное изображение Егише Чаренца, ниже которого имеются надписи в две строчки по-армянски и по-английски соответственно: “ЧАРЕНЦ 100” и “CHARENTS”. Справа от изображения вертикально указаны даты “1897- 1997”. Поле монеты оформлено косыми линиями. Надписи выполнены углубленными линиями.
Автором эскизов монеты является член Союза художников Армении Грачья Асланян. Монета отчеканена на Британском королевском Монетном дворе “ROYAL MINT”.
Золотая монета, посвящена языческой богине Анаит
Первая золотая монета Республики Армения, номинальной стоимостью 25000 драмов, посвящена языческой богине Анаит. В Армении Анаит считалась главной богиней, она являлась символом плодородия, плодовитости и урожайности.
Памятная монета с рифленым гуртом выпущена в обращение обращение 5-го июля 1997 года решением Совета Центрального банка Республики Армения за N 187 от 4-го июля 1997 года. Основные данные монеты:
Номинальная стоимость – 25000 драмов
Металл – золото, 900° Масса – 4,3 г
Диаметр – 18,0 мм
Гурт – рифленый
Качество изготовления улучшенное
В центре поля лицевой стороны имеется изображение герба Республики Армения. Ниже герба в две строчки указана номинальная стоимость соответственно: “25000” и “ДРАМОВ”. Внизу у кромки указан год выпуска – "1997”. По кромке поля имеется круговая надпись по-армянски: “РЕСПУБЛИКА АРМЕНИЯ”, с обеих сторон которой имеется по одному микроузору. Между микроузорами и годом выпуска имеется изображение товарного знака монетного двора.
В центре поля оборотной стороны имеется скульптурное изображение головы бигини Анаит. По кромке вверху слева по-армянски, и внизу справа по-английски имеются круговые надписи соответственно: “АНАИТ” и “ANAHIT”. Между надписями с обеих сторон изображены по семь звездочек.
Автором эскизов монеты является член Союза художников Армении Грачья Асланян. Монета осуществлена на Голландском монетном дворе “DE NEDERLANDSE MUNT
Серия памятных монет “Марзы Армении”
Выпуск памятных монет серии “Марзы Республики Армения” само по себе является событием в армянской нумизматике за последние 15 лет. По административно-территориальному делению, территория Республики Армения поделена на 10 марзов (область), а столица РА ֊ г. Ереван имеет статус отдельной территориальной единицы. Все 11 монет серии имеют одинаковые технические данные. Они полностью соответствуют данным циркуляционной монеты образца 2003 года, номинальной стоимостью 50 драмов. Введены в обращение 25-го июня 2012г.
Данные монет:
Номинальная стоимость – 50 драмов
Металл – сталь с латунным покрытием
Масса – 3,5 г
Диаметр – 21,5 мм
Гурт – рифленый (100 рифлений)
Изображение оборотной стороны для всех монет серии одинаковое, и полностью повторяет изображение аналогичной монеты образца 2003 г. Лицевые стороны монет серии имеют различное изображение.
Автором дизайна лицевых сторон монет является дизайнер Эдуард Кургинян. Автором дизайна оборотной стороны монет (одинаковая для всех 11 монет) является член союза художников Армении Карапет Абрамян. Монеты изготовлены на Монетном Дворе Финляндии. Серия монет выпущена в обращение 25 июня 2012г. Серия монет реализуется также в красочно оформленных картонных наборах.
Серия памятных монет образца 2012 г. состоит из следующих выпусков:
г. Ереван (изображение памятника Давиду Сасунскому и фрагмент здания железнодорожного вокзала в г. Ереване)
Арагацотнийский марз (изображение Бюраканской обсерватории)
Араратский марз (изображение Монастырского комплекса Хор Вирап на фоне горы Арарат)
Армавирский марз (изображение памятника, посвященного Сардарапатской битвы 1918г.)
Гегаркунийский марз (изображение Севанского полуострова и озера Севан)
Котайский марз (изображение построенного в I веке языческого храма Гарни)
Лорийский марз (изображение средневекового Ахпатского Монастырского комплекса)
Ширакский марз (изображение фаэтона на фоне улицы, нач. XX века)
Сюникский марз (изображение памятника “Ворота Сюника”)
Тавушский марз (изображение средневековой Тавушской крепости)
Вайоц Дзорийский марз (на фоне гор изображение безоарового козла, занесенного в Красную книгу Армении).