Երևանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտի «Երևան Էքսպո» կենտրոնում հրավիրվել է կոնֆերանս` «Ինժեներական կրթության հեռանկարները Հայաստանի դպրոցներում» թեմայով:
Կոնֆերանսի հիմնական նպատակն առկա ինժեներական ծրագրերը ներկայացնելն ու Հայաստանի դպրոցական ինժեներական կրթության կարևորության շուրջ հետաքրքրված բոլոր կողմերին համախմբելն էր:
«Նման համախմբումն անհրաժեշտ է առկա մտավոր ներուժն օգտագործելու, Հայաստանը բարձր տեխնոլոգիական երկիր դարձնելու գործում: Այս հարցում մեզ կօգնի հատկապես ռոբոտաշինության զարգացումը, որն էլ կհանդիսանա մեր երկրի մրցունակության ամրապնդման հեռանկարներից մեկը»,-նշել է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
«Դպրոցական տարիքում ստացած գիտելիքները մնայուն են: Կրթական ծրագրերին նոր որակ հաղորդելու մեր ձգտումը կարևոր առաքելություն ունի: Այն ռոբոտաշինությամբ հետաքրքրված սովորողների շրջանում կմեծացնի բացահայտելու և նորը ստեղծելու ձգտումը: Այս ամենին հասնելու համար, հարկավոր է ապահովել զարգացած ինժեներական մտքով սերունդների հերթափոխ»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Կոնֆերանսի ընթացքում ներկայացվել է «Նաիրի» կոնսորցիումի կողմից մշակված` ՏՏ ուսուցման ժամանակակից մեթոդաբանության վրա հիմնված լաբորատորիայի դպրոցական հայեցակարգը, ամփոփվել է կրթական անիմացիաների և խաղերի ստեղծման մրցույթը: Ցուցադրվել են նաև ԻՏՁՄ կողմից իրականացվող` «Ռոբոտներն առօրյայում» գաղափարների մրցույթի մասնակից նախագծերը:
Միջոցառման ընթացքում, «Ռոբոտաշինությունն սկսվում է դպրոցից» ծրագրի շրջանակներում, խմբակավարներին տրամադրվել են ռոբոտ կոնստրուկտորային կոմպլեկտներ:

The Yerevan Expo center of the Yerevan Research Institute for Mathematical Machines hosted a conference on “The Perspectives of Education in the Sphere of Engineering in the Schools of Armenia”.
The major aim of the conference was to share the currently implemented projects and to bring together all those interested in the engineering education in the schools of Armenia.
“Meetings like this are necessary to use the intellectual potential for Armenia to be a technology-oriented country. The development of robotics will particularly help us to that end, and will become one of the cornerstones of strengthening our country’s competitiveness,” said Karen Vardanyan, the Executive Director of the Union of Information Technology Enterprises.
“Knowledge gained during the school years remains for a lifetime. Our readiness to provide new quality to the educational programs has an important mission. It will increase the willingness to discover and to create something new among those who are engaged in the robotics. To achieve the goals we need to provide a change of generations in the field of engineering,” commented VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
During the conference, the school concept for laboratory based on the contemporary methodology of IT education developed by the Nairi consortium was presented, followed by the contest of educational animation films and games. The conference also hosted presentation of the projects participating in the Robots in Everyday Life contest.
During the event, robot-making sets were handed over to the heads of robotics groups in the framework of the Robotics begins from School project.
For the implementation of the project VivaCell-MTS allocated AMD 30 million in 2013, the company said in a press release.