Հուշադրամի դիմերեսին ՀՀ զինանշանն է և դրամի 20-ամյակի տարբերանշանը: ՀՀ զինանշանի ֆոնին ՀՀ թղթադրամների պաշտպանական հատկանիշները (գիլյոշ և պաշտպանական ներգիծ) նմանացնող պատկերներ են: Դրամի 20-ամյակի տարբերանշանից ձախ թողարկման տարեթիվն է` «2013», շրջագծով` «Հայաստանի Հանրապետություն» և «Republic of Armenia» մակագրությունները:
Հուշադրամի դարձերեսին ՀՀ կենտրոնական բանկի շենքն է և ՀՀ թղթադրամների պաշտպանական հատկանիշները (գիլյոշ և թափանցիկ պատկեր) նմանացնող պատկերներ են, շրջագծով` «Ազգային դրամի 20 տարին» և «20 Years Of National Currency» մակագրությունները:
Թողարկվել է ընդամենը 500 արծաթե հուշադրամ, 1000 դրամ անվանական արժեքով։ Հուշադրամները պատրաստվել են 9990 հարգի արծաթից, որակը` պրուֆ, 38,0 մմ տրամագծով և 31,1 գրամ քաշով։
Էսքիզների հեղինակն է Վարդան Վարդանյանը: Հուշադրամը հատվել է Նիդերլանդների արքայական դրամահատարանում:
«Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ» Հայաստան ՓԲԸ գլխավոր գործադիր տնօրեն Թիես Քլեմենցը շնորհավորել է Կենտրոնական բանկին, կառավարությանը և Հայաստանի ժողովրդին հայկական դրամի 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: «Շնորհավորում եմ Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական բանկին և կառավարությանը հայկական դրամի 20-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Ակնհայտ է, որ վերջին 20 տարիների ընթացքում դրամը հանդիսացել է երկրի զարգացման համար անհրաժեշտ շարժիչ ուժը, և ես հույս եմ հայտնում և մաղթում, որ գալիք տարիների ընթացքում այն կշարունակի առաջ մղել Հայաստանի տնտեսությունը դեպի իր զարգացման հաջորդ փուլը»,- ասել է նա:

The averse of the coin shows the National Emblem of Armenia and the Dram's 20th anniversary emblem. It also features inscriptions 'Republic of Armenia' in Armenian and English languages as well as the year of the issue – 2013.
The reverse shows the CBA building and an inscription '20 Years Of National Currency' in Armenian and English languages.
A total of 500 silver coins to the face value of AMD 1000 were issued. The 31,1 gram, 38 mm in diameter and 9990-carat silver coins were designed by Vardan Vardanyan and minted at the Royal Dutch Mint.
The Chief Executive Officer of HSBC Bank Armenia congratulated the CBA on the 20th jubilee of the dram.
“I congratulate the Central Bank of Armenia and RA Government on the 20th anniversary of Armenian Dram. It is clear that in the last 20 years the Dram was an essential engine required for the country’s development, so I hope and wish that it will continue to power Armenia’s economy as it moves into the next stage of its growth in the coming years,” said Thies Clemenz.