Մեծն շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը, որը 89 տարեկանում երկրորդ անգամ է այցելում Իսրայել, մամուլի ասուլիս է տվել: Հարցերը հիմնականում վերաբերում էին Հայոց ցեղասպանությանն ու հայ-թուրքական հարաբերություններին, թեև ինքը Ազնավուրը գերադասում էր խոսել արվեստից:
«Պարոն Ազնավուր, Դուք մշտապես ինչ-որ նոր բան եք փորձում: Արդյո՞ք դա նշանակում է, որ հակված եք արկածախնդրության»: -«Այո, բնածին ավանտյուրիստ եմ: Ամբողջ կյանքս մի մեծ արկածախնդրություն է: Մշտապես ինչ-որ բան եմ հորինում: Ամենահետաքրքիրն աշխարհի ծայրը գնալն է ու այնտեղի բնակիչների համար երգելը, կարևոր չէ, թե որտեղ՝ ակումբում, ռեստորանում, փողոցում… Բոլոր տպավորություններս հետո արտահայտվում են թղթի վրա և նոր երգ է ստացվում: Սիրում տարբեր արկածներ, իսկ քանի որ շատ եմ ճամփորդում, դրանք անխուսափելի են: Պետք է ռիսկի գնալ նոր հանդիսատեսին գրավելու համար»,- պատասխանել է Ազնավուրը:
Այն երկար սպասված հարցին, թե ինչ է կատարելու նոյեմբերի 23-ին Թել Ավիվի Nokia պալատում, Ազնավուրը կատակով պատասխանել է. «Ատում եմ երգացանկ ասվածը: Միշտ երգում են այն, ինչ ցանկանում եմ երգել այդ պահին: Ճիշտ է, վերջերս սկսել եմ երբեմն մոռանալ բառերը, ուստի մոտս նոթատետր եմ պահում երգերիս տեքստերով»:
Ավարտելով հանդիպումը՝ Ազնավուրը խոստովանել է. «Հաճախ են հարցնում՝ 89 տարեկանում ինչպես եմ դեռ երգում, մի՞թե հավերժական շարժիչ ունեմ ներսում: Միշտ պատասխանում եմ՝ կյանքն է հավերժական շարժիչը: Գիտեմ, որ մենք ծնվում ենք մեռնելու համար: Բայց մինչ այդ պետք է երկար ու փառավոր կյանք ապրել: Եթե մեր երկու ժողովուրդը՝ հայերն ու հրեաները, չսիրեին կյանքը, վաղուց կանհետանային երկրի երեսից»,- մամուլի ասուլիսից մեջբերում է culbyt.com-ը:

Великий шансонье Шарль Азнавур, прибывший в Израиль во второй раз за свои нешуточные 89 лет, дал пресс-конференцию в отеле «Дан Тель-Авив». Вопросы почему-то в основном касались Геноцида армян и армяно-турецких отношений, хотя сам шансонье предпочитал говорить об искусстве.
«Месье Азнавур, вы постоянно пробуете что-то новое. Означает ли это, что вы склонны к авантюрам?» – «Да, я – прирожденный авантюрист! Вся моя жизнь – сплошная авантюра. Я постоянно что-нибудь придумываю. Самое интересное – отправиться куда-нибудь на край света и спеть для тамошних жителей, неважно где – в клубе, ресторане, на улице… Все эти впечатления потом выплескиваются на бумагу – и получается новая песня. В общем, я ужасно люблю разные приключения, а поскольку я много путешествую, они со мной неизбежно приключаются. Нужно идти на риск, чтобы завоевать новую публику».
На долгожданный вопрос о том, что именно он собирается исполнить на предстоящем концерте – 23 ноября во дворце Nokia в Тель-Авиве – Азнавур отшутился: «Я ненавижу слово «репертуар». Всегда пою то, что мне хочется петь в данный момент. Правда, в последнее время я стал иногда забывать слова, поэтому вожу с собой записную книжку с текстами песен».
Завершая встречу, Шарль Азнавур признался: «Меня часто спрашивают о том, как я в 89 лет еще пою, есть ли у меня некий вечный двигатель? И я всегда отвечаю: жизнь – это вечный двигатель. Я знаю, что мы рождаемся для того, чтобы умереть. Но прежде нужно прожить длинную и славную жизнь. И если бы два наших народа – армяне и евреи – не любили жить, мы бы давно исчезли с лица земли», пишет о пресс-конференции culbyt.com.