Երեկ Ռիգայի Maxima առևտրի կենտրոնի տանիքի փլուզման հետևանքով զոհվածների թվում նաև ՀՀ քաղաքացի կա՝ Նաիրա Գրիգորյանը: Այդ մասին հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը: Վերջին տվյալներով, զոհվածների թիվը հասել է 43-ի, չորս տասնյակից ավելի մարդ վնասվածքներ է ստացել, հայտնում են Լատվիայի ԶԼՄ-ները:
Տուժածների թվում նաև երեխա կա, որի վիճակը գնահատվում է բավարար: Փլուզման հետևանքով տուժել են նաև փրկարարներ, նրանցից երեքը զոհվել է: Փրկարար ծառայության երկու աշխատակիցներին օգնություն է ցուցաբերվել տեղում, նրանք կրկին անցել են փլատակների մաքրման աշխատանքներին:
Լատվիայի ոստիկանությունը հայտարարել է, որ, ըստ տեսագրող խցիկների տեսագրությունների, փլատակների տակ կարող է ևս 40 մարդ լինել: Փրկարարները դեռևս պետք է զննեն 600 քմ:
Լատվիայում նոյեմբերի 23, 24-ն ու 25-ը սգո օրեր են հայտարարվել: Նոյեմբերի 24-ը սգո օր է հայտարարվել նաև Լիտվայում:
Ռիգայի դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել փլուզման փաստով: Հավանաբար, արտակարգ պատահարի պատճառ է դարձել շինարարական ընկերության թերացումը, որը տանիքում մոտ 50 տ շինանյութ է տեղադրել՝ սխալ բաշխելով բեռը: Արդյունքում, շենքը, որը ճարտարապետական պարգևի էր արժանացել 2011 թվականին, փլվել է:
Նախ փլուզվել են առևտրի կենտրոնի պատերից մեկն ու տանիքը: Երբ ժամանել են առաջին փրկարարները և սկսել են հանել տուժածներն, ևս մի պատ է փլուզվել: Ընդհանուր մակերեսը կազմել է մոտ 500 քմ: Հիմնական հարվածը ստացել են բանջարեղենի խանութն ու Drogas խանութը: Maxima առևտրի կենտրոնը կառուցվել է 2011 թ. Homburg Group ընկերության և RE&RE ձեռնարկության կողմից:

22 Ноябрь 2013 - 13:29 AMT
В результате обрушения торгового центра в Риге погибла гражданка Армении Наира Григорян. Об этом сообщила пресс-служба МИД РА. По последним данным, число погибших в результате обрушения торгового центра Maxima в рижском спальном районе Золитуд достигло 43 человек, сообщают латвийские СМИ.
В общей сложности пострадали 43 человека, среди них ребенок, состояние которого оценивается как удовлетворительное.
При обрушении пострадали десять спасателей, трое из них позже скончались. Двоим сотрудникам спасательных служб была оказана помощь на месте и они вернулись к разбору завалов.
Латвийская полиция заявила, что, согласно записям с камер наблюдения, под обломками могут находиться еще до 40 человек. Спасателям предстоит обследовать еще 600 кв. м завалов.
В Латвии 23, 24 и 25 ноября 2013г. объявлены днями национального траура по жертвам. Также стало известно, что 24 ноября траур объявлен и в Литве.
Рижская прокуратура возбудила уголовное дело по факту обрушения. Причиной ЧП, в результате которого погибли десятки людей, стала, по всей видимости, халатность строительной компании, разместившей на крыше около 50 т стройматериалов и неверно распределив нагрузку. В результате здание, которое в 2011г. получило награду от латвийских архитекторов, не выдержало и развалилось.
Инцидент произошел вечером 21 ноября 2013г. Сначала обрушились одна из стен торгового центра и крыша. Когда на место прибыли первые спасатели и начали освобождать пострадавших от завалов, рухнула еще одна стена. Площадь обрушения составила около 500 кв. м. Основной удар пришелся на овощной магазин и магазин Drogas. Торговый центр Maxima был построен в 2011г. компанией Homburg Group и предприятием RE&RE.