Բուլղարիան չի մասնակցի Դանիայում կայանալիք Եվրատեսիլ-2014-ին նախագծի ֆինանսավորման հետ կապված դժվարությունների պատճառով, հայտարարել է Բուլղարիայի BNT հեռուստաալիքը:
«Նախագծի արժեքի և բյուջետային կրճատումների պատճառով հաջորդ տարի BNT-ն չի մասնակցի Եվրատեսիլ-2014 երգի մրցույթին»,-մեջբերում է հեռուստաալիքի հայտարարությունը Sofiaglobe պորտալը: Նախօրեին հայտնի դարձավ, որ Սերբիան ևս հրաժարվել է մասնակցությունից նույնպես ֆինանսական պատճառներով, մասնավորապես արտոնագրի համար ավելացած ծախսերի ու պատվիրակության ուղևորության կազմակերպման ծախսերի պատճառով, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Միջոցների սղության պատճառով մրցույթին չեն մասնակցի նաև Չեխիան, Սլովակիան, Կիպրոսը, Խորվաթիան, մի քանի այլ երկրներ:
Հայաստանն առաջին անգամ մասնակցության հայտ ներկայացրեց մրցույթին 2005 թվականին, սակայն հետո հետ կանչեց իր հայտը: 2004 թվականի ապրիլի 14-ից Հայաստանը Եվրոպական հեռարձակողների միության անդամ է: Առաջին անգամ մասնակցել է «Եվրատեսիլին» 2006թ. Without Your Love երգով՝ Անդրեի կատարմամբ: Երգը դուրս եկավ եզրափակիչ, գրավելով 8-րդ տեղը, և դրանով իսկ ազդարարեց Հայաստանի հաջող մեկնարկը: Առաջին անգամ Հայաստանը չանցավ մրցույթի եզրափակիչ 2011 թ., երբ Էմմիին մեկ միավոր պակասեց եզրափակչում հայտնվելու համար: 2012-ին Հայաստանը չմասնակցեց Բաքվում կայացած Եվրատեսիլին: Մասնակցության տարիների ընթացքում Հայաստանը ստացել է 740 միավոր:

23 Ноябрь 2013 - 09:50 AMT
Болгария не примет участия в конкурсе "Евровидение-2014" в Дании из-за трудностей с финансированием проекта, заявило руководство болгарского телеканала BNT.
Конкурс пройдет в Копенгагене в мае следующего года.
"В связи со стоимостью проекта и бюджетными сокращениями в следующем году BNT решил отказаться от песенного конкурса "Евровидение"", — цитирует заявление телеканала информационный портал Sofiaglobe. Накануне стало известно об отказе Сербии также по финансовым причинам, в частности из-за возросших расходов на лицензию и организации поездки делегации на конкурс, передает РИА Новости.
Ранее от участия в конкурсе в основном из-за отсутствия средств отказались Чехия, Словакия, Кипр, Хорватия, Сербия и некоторые другие страны.
Впервые Армения объявила о своем участии на конкурс в 2005 году, но позже отозвала свою заявку. C 14 апреля 2004 года Армения официально входит в состав Европейского вещательного союза, дебютировав на Конкурс песни «Евровидение 2006», прошедшем в Афинах (Греция) в 2006 году, с песней "Without Your Love", которую исполнил Андре. Песня дошла до финала конкурса в субботу, 20 мая 2006, заняв восьмую позицию, ознаменовав тем самым удачный дебют Армении. Впервые Армения не прошла в финал Евровидения в 2011 году, представительнице Эмми не хватило одного балла, чтобы пройти в финал. После отказа от участия в конкурсе 2012 года Армения подтвердила свое участие в 2013 году. За всю свою историю присутствия на конкурсе Армения получила 740 баллов.