Նոյեմբերի 26-ին Իսրայելում միակ համերգով ելույթ կունենա ամերիկահայ դաշնակահար Սերգեյ Բաբայանը: Նրա համերգով Աշդոդի բեմական արվեստների կենտրոնում կբացվի երիտասարդ դաշնակահարների համաիսրայելյան մրցույթը:
Սերգեյ Բաբայանը փայլուն երաժիշտ է, Դանիիլ Տրիֆոնովի ուսուցիչն ու հայտնի մանկավարժ: Նրա համերգները միշտ իրադարձություն են: Բաբայանը սովորել է Մոսկվայի կոնսերվատորիայում լեգենդար Վերա Գորնոստաևայի, Լև Նաումովի, Միխայիլ Պլետնյովի և Լև Վլասենկոյի մոտ: Նա ԽՍՀՄ շրջանի այն դաշնակահարներից էր, որոնք խորհրդային համակարգի փլուզման արդյունքում ստիպված եղան մասնակցել մրցույթներին առանց պետության ֆինանսական աջակցության: Առաջին արտասահմանյան ուղևորությունից քիչ անց, Սերգեյ Բաբայանը մի քանի առաջին մրցանակների արժանացավ հեղինակավոր միջազգային մրցույթներում: Դրանց հաջորդեցին բազմաթիվ առաջարկներն ու պայմանագրերը Եվրոպայում, Ճապոնիայում, Նոր Զելանդիայում, Ավստրալիայում, Հարավային Աֆրիկայում, Հարավային Ամերիկայում և ԱՄՆ-ում:
1989 թվականից Սերգեյ Բաբայանը աշխատում և ապրում է ԱՄՆ-ում: Նա Քլիվլենդի երաժշտական դպրոցի դասախոս է: Նրա երկացանկը հարուստ է դասական և ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործություններով: Բաբայանը համագործակցում է աշխարհի ամենահայտնի սիմֆոնիկ նվագախմբերի հետ, այդ թվում Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի, Քլիվլենդի, Մարինյան թատրոնի սիմֆոնիկի հետ: Աշդոդում նա ելույթ կունենա Աշդոդի դասական նվագախմբի հետ, գրում է culbyt.com-ը:

25 Ноябрь 2013 - 07:16 AMT
26 ноября впервые в Израиле с единственным концертом выступит Сергей Бабаян – выдающийся американо-армянский пианист высочайшего класса. Именно его концертом в Центре сценических искусств Ашдода откроется всеизраильский конкурс молодых пианистов «Салют роялю».
Сергей Бабаян – блестящий музыкант, наставник Даниила Трифонова и известный педагог. Его концерты – всегда событие. Бабаян учился в Московской консерватории у легендарных Веры Горностаевой, Льва Наумова, Михаила Плетнева и Льва Власенко. Он стал одним из тех пианистов бывшего СССР, которым в результате краха советской политической системы пришлось выступать на конкурсах без финансовой поддержки государства. Вскоре после своей первой зарубежной поездки Сергей Бабаян завоевал несколько первых премий на крупных международных конкурсах. За ними последовало множество предложений и контрактов на участие в гастрольных турне по Европе, Японии, Новой Зеландии, Австралии, Южной Африке, Южной Америке и США.
С 1989 года Сергей Бабаян живет и работает в США. Он – профессор Кливлендской школы музыки. В его репертуаре – огромное количество произведений классических и современных композиторов. Бабаян сотрудничает с известнейшими оркестрами мира, в числе которых Лондонский симфонический оркестр, Кливлендский оркестр, Симфонический оркестр Мариинского театра. В Ашдоде он сыграет с Ашдодским классическим оркестром, пишет culbyt.com.