Երկուշաբթի Brent տեսակի նավթի գինը նվազել է մեկ բարելի դիմաց ավելի քան 2 դոլարով Իրանի միջուկային ծրագրի մասին համաձայնության մասին, հայտնում է ВВС-ին:
«Ինչն իրոք մտահոգում է շուկաները, դա տեղի կունենա վեց ամսից, երբ իրանական նավթը կարող է լցնել շուկան,-նշել է Phillip Futures սինգապուրցի ներդրումային վերլուծաբան Չի Թաթ Թանը:-Երբ բացվի ամերիկյան շուկան, մենք ակնկալում ենք Brent տեսակի նավթի գնի նվազում, պակաս չափով՝ WTI-ի»: Նրա կարծիքով, այս շաբաթ Brent-ը կարող է նվազել մինչև 107 դոլար մեկ բարելի դիմաց:
Մյուս վերլուծաբանները գների հետագա նվազում չեն ակնկալում, քանի դեռ հայտնի չեն դարձել համաձայնության մանրամասները, և ենթադրում են, որ շուկայի վրա մեծ ազդեցություն կունենան ամերիկյան ԿԲ խթանների կասեցումն ու արդյունահանման խափանումները Լիբիայում:
«Գներն արձագանքել են պատմական համաձայնության վրա, քանի որ թույլ են տալիս նվազեցնել ռիսկի համար հավելագինը: Սակայն դա թարմ նորություն է, որը չկանխատեսված արձագանք ունեցավ: Գների նվազումը կարող է դադարել և մասնակիորեն վերադառնալ նախկին դիրքերին»,-չի բացառում Սիդնեյում OptionsXpress-ի վերլուծաբան Բեն լը Բրյունը:
Մասնավորապես, համաձայնագրի պայմանները կատարելու դեպքում Իրանը կարող է ստանալ նավթի վաճառից ստացած իր 4,2 մլրդ դոլարը, որոնք սառեցված են արևմտյան հաշվեհամարներում: Սպիտակ տան գնահատականով, 2012 թվականից ի վեր Իրանը կորցրեց շուրջ 80 մլրդ դոլար նավթի վաճառքի կրճատման պատճառով, նշում է Ռոսբալտը:
Նոյեմբերի լույս 24-ի գիշերը Իրանն ու «վեցնյակը» համաձայնագիր են ստորագրել, որի համաձայն Իրանը հրաժարվել է Իրանը համաձայնվել է հրաժարվել ուրանի հարստացման նոր ցենտրիֆուգերի տեղադրումից, թույլ տալ միջազգային տեսուչներին այցելել իր միջուկային օբյեկտներ, սառեցնել ծանր ջրի վրա կառուցվող միջուկային ռեակտորի կառուցումը:
Փոխարենը Իրանի հանդեպ գործող պատժամիջոցները մասնակիորեն կմեղմացվեն: Ըստ ԶԼՄ-ների, խոսքն առաջին հերթին արտերկրում Իրանի մոտ 4,2 մլրդ դոլար կազմող ակտիվների ապասառեցման մասին է:
Սակայն, եթե կես տարվա ընթացքում հանրությունը տեսնի, որ խոստումները չեն կատարվում, պատժամիջոցները կվերականգնվեն ամբողջ ծավալով, զգուշացրել է ԱՄՆ նախագահը:
Միջազգային հանրությունը պահանջում էր Թեհրանից միջազգային հսկողություն հաստատել ուրանի հարստացման գործընթացի հարցում և դադարեցնել Արակում ռեակտորի կառուցումը՝ պատժամիջոցների մեղմացման դիմաց:
Առաջընթացը բանակցություններում հնարավոր դարձավ, երբ նախագահ ընտրվեց չափավոր ազատական համարվող Հասան Ռոուհանին, սակայն բանակցությունների առաջին փուլը Ժնևում նոյեմբերի 7-9 ապարդյուն ավարտվեց:

25 Ноябрь 2013 - 08:32 AMT
Цена нефти эталонной марки Brent снизилась в понедельник более чем на $2 за баррель после подписания соглашения о ядерной программе Ирана, сообщает Reuters.
"Что действительно беспокоит рынки — это что произойдет через шесть месяцев, когда иранская нефть может наводнить рынки, — отметил инвестиционный аналитик Phillip Futures в Сингапуре Чи Тат Тан. — Когда откроется американский рынок, мы ожидаем дальнейшего снижения Brent и в меньшей степени WTI". По его мнению, на этой неделе Brent может подешеветь до $107 за баррель.
Другие аналитики не ожидают дальнейшего снижения цен, пока не станут известны подробности соглашения, и предполагают, что на рынок сильнее повлияют опасения сворачивания стимулов американского Центробанка и перебоев добычи в Ливии.
"Цены реагируют на историческое соглашение, потому что оно позволяет снизить наценку за риск. Но это свежая новость, вызвавшая спонтанную реакцию. Цены могут остановить снижение и частично отыграть потери", — не исключает аналитик OptionsXpress в Сиднее Бен ле Брюн.
В частности, при выполнении условий соглашения Иран может получить около $4,2 млрд, вырученных от продажи нефти, которые находятся на замороженных западных счетах. По оценке Белого дома, с начала 2012 года Иран потерял свыше $80 млрд, недополученных от продажи нефти, отмечает Росбалт.
В ночь на 24 ноября «шестерка» и Иран подписали соглашение, по которому ИРИ согласился отказаться от размещения новых центрифуг для обогащения урана, допустить на свои ядерные объекты международных инспекторов и заморозить строительство реактора на тяжелой воде, технически способного вырабатывать оружейный плутоний.
Взамен Исламская Республика получит частичное смягчение экономических санкций. По сообщениям СМИ, речь идет, прежде всего, о размораживании иранских зарубежных активов на сумму 4,2 миллиарда долларов.
Мировое сообщество добивалось от Тегерана установления международного контроля за обогащением урана на его предприятиях и прекращения строительства тяжеловодного реактора в Араке в обмен на смягчение экономических санкций. Иран настаивал настаивать на своем праве обогащать уран. Барак Обама ранее заявил, что даже частичная отмена санкций принесет Ирану экономическую выгоду в размере 6-7 миллиардов долларов.Прогресс в решении проблемы стал возможным после избрания президентом Ирана умеренного либерала Хасана Роухани в июне этого года.