Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի Բաքվի գրասենյակի ներկայացուցիչները նոյեմբերի 25-ին այցելել են Ադրբեջանում գերեվարված Հակոբ Ինջիղուլյանին: ԿԽՄԿ երևանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունու խոսքով, հանդիպմանն ընտանեկան հաղորդագրություններ են փոխանակվել: Այսօր արդեն ԿԽՄԿ երևանյան գրասենյակում Ինջիղուլյանի հարազատները ստացել են իրենց որդու նամակը:
«Սատարենք գերության մեջ գտնվող հայ զինվորին» ֆեյսբուքյան նախաձեռնությունը տեղադրել է բաց նամակ-դիմումի տեքստը, որն երեկ գերեվարված զինվորի մայրը հասցեագրել է նախագահ Սերժ Սարգսյանին: Դրանում նա նշել է, որ Հակոբն առողջական խնդիրներ ունի ու «նման պայմաններում այդ խնդիրներն ավելի կծանրանան»:
«Գիտեմ, որ առանց այդ էլ թե պաշտպանության նախարարությունը, թե ամբողջ պետությունը ցանկություն ունեն անելու առավելագույնը: Բայց ես էլ մայր եմ, ում զավակը գտնվում է մահվան ու կյանքի սահմանագծին, ով տեղյակ է հակառակորդի վայրագ վարվելաոճին և ում համար սպասումը դարձել է դժոխային տանջանք… Հակոբի 80-ամյա տատիկի, մեր ընտանիքի բոլոր անդամների և անձամբ իմ անունից թախանձագին խնդրում եմ` Ձեր բարձր հովանու տակ վերցնել այս խնդրի լուծումը: Հակոբը միայն իմ որդին չէ, այլ` հոժար կամքով հայկական բանակը համալրած զինվոր, ով իր կյանքը վստահել է պետությանը: Վստահ գիտեմ, որ գերեվարված զինվորի մոր արյուն-արցունքը անտարբեր չի թողնի ձեզ»,- ասվում է նամակում. մայրը նաև նախագահին խնդրում է հնարավորության դեպքում Ադրբեջանի նախագահի հետ առաջիկա հանդիպմանն արծարծի նաև Հակոբի հարցը:
Օգոստոսի 8-ի գիշերը ծառայության ժամանակ ԼՂՀ ՊԲ շարքային, 1991թ. ծնված, Հակոբ Ինջիղուլյանը հատել էր ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գիծն ու հայտնվել է ադրբեջանական ԶՈւ կողմից վերահսկվող տարածքում: Մի քանի օրից ադրբեջանական ռեսուրսներում հայտնվեց հայ զինծառայողի Ադրբեջանի ANS ալիքին «հարցազրույցի» տեսագրությունը, որտեղ նա իբր պատմում է, թե ինչպես է «անցել ադրբեջանական կողմ»: Ավելի ուշ հայտնվեց երկրորդ «հարցազրույցը», որտեղ հայ գերեվարված զինվորը հայտարարել էր, իբր չի ցանկանում վերադառնալ Հայաստան ու երրորդ երկիր մեկնելու ցանկություն հայտնել: Հայկական կողմը բազմիցս հայտարարել է, որ Ինջիղուլյանի «հարցազրույցները» տրված են ճնշման ներքո և կոչ արել ԿԽՄԿ-ին բոլոր ջանքերը գործադրել նրան շուտափույթ հայրենիք վերադարձնելու համար, որտեղ ռազմագերու հանդեպ քրեական հետապնդում չի իրականացվի՝ իր գործողություններում հանցակազմի բացակայության պատճառով: Ի դեպ, նախկինում ևս ադրբեջանական գերությունից վերադարձած Հայաստանի ոչ մի քաղաքացի քրեական հետապնդման չի ենթարկվել:

26 Ноябрь 2013 - 14:09 AMT
Мать Акопа Инджигуляна попросила президента Армении взять вопрос возвращения ее сына на Родину под личный контроль
25 ноября сотрудники бакинского офиса Международного Комитета Красного Креста (МККК) встретились с плененным азербайджанской стороной армянским военнослужащим Акопом Инджигуляном. Как сообщила руководитель программ по коммуникации ереванской делегации МККК Зара Аматуни, письмо Акопа Инджигуляна было позже передано ереванским офисом МККК его родным, которые, в свою очередь, передали адресованное Акопу письмо.
На странице “Поможем находящемуся в плену армянскому солдату” в социальной сети Facebook сегодня, 26 ноября, было опубликовано адресованное президенту Армении Сержу Саргсяну открытое письмо матери Акопа Инджигуляна Гаяне Инджигулян. В своем письме Гаяне Инджигулян обратилось к главе государства взять дело Акопа под свой личный контроль. При этом она выразила уверенность, что и Министерство обороны РА, и государство в целом делают все возможное, чтобы вернуть Акопа Инджигуляна на родину.
В ночь на 8-ое августа во время несения службы рядовой Армии обороны НКР Акоп Инджигулян 1991 г.р., по предварительным данным, не сориентировавшись на местности, пересек карабахско-азербайджанскую границу и оказался на территории, подконтрольной азербайджанским ВС. Через несколько дней на азербайджанских ресурсах появилась запись “интервью” армянского военнослужащего Акопа Инджигуляна азербайджанскому каналу ANS, где он якобы рассказывает, как “перешел на азербайджанскую сторону”. Позже появилось второе «интервью», где армянский военнопленный заявил, что якобы не хочет возвращаться в Армению.
Информацию о переводе Акопа Инджигуляна в третью страну опубликовал один из армянских сайтов со ссылкой на двоюродного брата Акопа Инджигуляна – Армана. Однако в беседе с PanARMENIAN.Net Арман Инджигулян опроверг данное сообщение. На вопрос, писал ли Акоп в своем письме из плена о том, что хочет уехать в третью страну, Арман Инджигулян заявил: “В своем письме Акоп ничего подобного не писал, нам о такой возможности сказали сотрудники Красного Креста”.