Համաշխարհային տնտեսության ամենաարագ աճող ճյուղերից է էլեկտրոնային առևտուրը: Ինչպես վկայում են միջազային խորհրդատվական A.T.Kearney ընկերության տվյալները, վերջին 5 տարում այդ ոլորտի շահույթն աճել է միջինը 17 տոկոսով, հայտնում է « Deutsche Welle»-ն:
Առավել բարձր տեմպեր են արձանագրվել Լատինական Ամերիկայում՝ 27 տոկոս և Հարավ-Արևելյան Ասիայում՝ 25 տոկոս: A.T.Kearney ընկերությունն, ուսումնասիրելով էլեկտրոնային առևտրի ոլորտը 186 պետություններում, երկրորդ տարին է կազմում է գլոբալ վարկանիշ՝ Global Retail E-Commerce Index: Հաշվի են առնվում այնպիսի գործոններ, ինչպիսիք են շուկայի չափերը, սպառողների վարքագիծը, ենթակառուցվածքներն ու աճի ներուժը:
Այս տարի ինտերնետ առևտրի տեսակետից ամենախոստումնալից երկրների ցանկը կրկին գլխավորում է Չինաստանը, որին հաջորդում են Ճապոնիան ու ԱՄՆ-ն:
Չինաստանը, որը հեղինակները համարում են «ընդլայնվող առցանց կայսրություն», արդեն այժմ մանրածախ էլեկտրոնային առևտրի ամենամեծ շուկան ունի ԱՄՆ-ից հետո: Այստեղ է բնակվում աշխարհի ինտերնետի օգտատերերի մեծ մասը՝ 517 մլն և ամենից շատ առցանց գնորդները՝ 220 մլն: Բնակչության աճող բարգավաճման և իշխանությունների նպատակային գործողությունների պայմաններում չինական շուկայի ծավալն առաջիկա տարիներին 64 մլրդ դոլարից կհասնի 271 մլրդ դոլարի: Աշխարհի ամենահեռանկարային շուկաների տասնյակում են նաև երեք արևմտաեվրոպական շուկաներ՝ Մեծ Բրիտանիայինը (4-րդ տեղ), Գերմանիայինը (6-րդ տեղ) և Ֆրանսիայինը (7-րդ տեղ): Ընդ որում այդ տարածաշրջանում ամենամեծ աճը գրանցվել է Գերմանիայում, որտեղ շրջանառությունը տարեկան կաճի 12 տոկոսով:
A.T.Kearney վարկանիշում Ռուսաստանը 13-րդ տեղում է՝, Սինգապուրից ու Արգենտինայից հետո և Հոնկոնգից ու Իտալիայից առաջ: Ռուսական շուկայի ծավալը հասնում է 10 մլրդ դոլարի, մինչև 2018 թ. ակնկալվող տարեկան աճի տեմպերը գնահատվում են 18 տոկոս: Արդեն այժմ 33 մլն ռուսաստանցիներ գնումներ են կատարում ինտերնետում:
Փորձագետները 30 երկրների վարկանիշը բաժանել են երեք խմբի: Ռուսաստանը Չինաստանի, Բրազիլիայի, Արգենտինայի, Իտալիայի, Սլովակիայի, Չիլիի, Թուրքիայի, Վենեսուելայի, Էմիրությունների, Իռլանդիայի ու Մալայզիայի հետ դասվել է ինտերնետ շուկայի «նոր սերնդին»: Այդ երկրները մեծ ներուժ ունեն, բայց և մեծ խնդիրներ մի քանի առանցքային ոլորտներում՝ համացանցի մատչելիություն, տրանսպորտային ենթակառուցվածքներ, ֆինանսական համակարգեր:
ԱՄՆ-ն, Գերմանիան ու Արևմտյան Եվրոպայի մյուս երկրներն ու Սկանդինավիայի երկրները դասվել են «ձևավորվող ու աճող շուկաների» շարքին: Նրանց բնորոշ են ինտերնետի մատչելիությունը և օգտատերերի բարձր ակտիվությունը, ինչը մեծ հնարավորություններ է բացում առցանց վաճառքների աճի համար նոր շուկայական ռազմավարության որդեգրման դեպքում: Առանձին խումբ են կազմում Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանների պետությունները զարգացած էլեկտրոնային ենթակառուցվածքներով՝ Ճապոնիան, Հարավային Կորեան, Սինգապուրը, Հոնկոնգն ու Նոր Զելանդիան: Այդ երկրների բնակչությունն ակտիվ օգտվում է նոր տեխնոլոգիաներից ու նորարարական մոդելներից: Շուկաներն արդեն հարաբերականորեն հագեցած են, ուստի աճի տեմպերն արդեն այդքան բարձր չեն, փոխարենը սպառողները հիանալի հմտություններ են ձեռք բերել առցանց առևտրի ոլորտում:
A.T.Kearney ընկերությունը գործում է 1926 թվականից, գրասենյակներ ունի 39 երկրներում, հայտնում է finmarket.ru-ն: Չնայած այն հանգամանքին, որ Հայաստանը չկա այս վարկանիշային ցուցակում, ըստ տեղի մասնագետների, մեր երկիրը բավականին մեծ ներուժ ունի էլեկտրոնային առևտրի զարգացման ոլորտում: Վերջին 4 տարիների ընթացքում նկատվեց ինտերնետի բավականին բուռն զարգացում, որն իր հերթին հանգեցրեց համացանցից օգտվողների թվի աճին: 2013 թվականից սկսած էապես ավելացել է ինտերնետ-խանութների քանակը, ինչպես նաև գրանցվել է այս ոլորտում դրամական միջոցների շրջանառության կտրուկ աճ:
Ըստ «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ Գլխավոր տնօրենի տեղակալ` Ռուբեն Խաչատրյանի, 2012թ. սեպտեմբերից սկսած մինչև 2013թ. ապրիլի վերջի դրությամբ ընդհանուր դրամական շրջանառությունը կազմել է 63 000 000 ՀՀ դրամ: Ընդ որում` 01.09.2012թ-ից 31.12.2012թ. ընկած ժամանակահատվածում այն կազմում էր ընդամենը 13 000 000 ՀՀ դրամ` 2013թ. 4 ամիսների ընթացքում հասնելով մոտ 50 000 000 ՀՀ դրամի: Վերոնշյալ ծառայությանը միջինը ամսական միանում են երկու առևտրային կետ: Էլեկտրոնային առևտրի ոլորտում կան նաև որոշակի խնդիրներ, մասնավորապես, կապված օրենսդրական դաշտի, հարկային, մաքսային ու վճարահաշվարկային խնդիրների հետ:
ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը նշեց, որ առաջին հերթին անհրաժեշտ է սահմանել, թե ինչ է էլեկտրոնային առևտուրը, զարգացնել այդ առևտրի համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները, ինչպես նաև ուսումնասիրել էլեկտրոնային առևտրի վերաբերյալ միջազգային փաստաթղթերը:
Ըստ ԻՏՁՄ գործադիր տնօրենի, Հայաստանն էլեկտրոնային առևտրի իրականացման երեք ուղղության կարիք ունի: Առաջինը՝ Հայաստանի ներսում առևտուրը, որը կարող է փոխել շրջանների հետ կապը՝ էականորեն մեծացնելով ներքին առևտրի ծավալները: Երկրորդ՝ մտավոր ռեսուրսի արտահանումն է երկրից, այսինքն՝ էլեկտրոնային առևտրի գործիքների ներդրումը թույլ կտա մեր մասնագետներին իրենց ստեղծած պրոդուկտները վաճառել էլեկտրոնային առևտրի ձևով: Երրորդ ուղղությունը ապրանքի ներմուծումն է Հայաստան, որի միջոցով մոնոպոլ շուկաններն արդեն չեն կարող այդ մոնոպոլ վիճակը երկար պահպանեն և գների բալանսավորում տեղի կունենա, հայտնում է panorama.am-ը:

27 Ноябрь 2013 - 08:50 AMT
В этом году список самых многообещающих с точки зрения интернет-торговли государств вновь возглавил Китай
В настоящее время одной из самых быстрорастущих отраслей мировой экономики является электронная торговля. Как свидетельствуют данные международной консалтинговой компании A.T.Kearney, за последние 5 лет выручка в этой сфере увеличивалась в среднем на 17% ежегодно, передает "Немецкая волна".
Наиболее высокие темпы наблюдались в Латинской Америке – 27% и Юго-Восточной Азии – 25%.
A.T.Kearney на основе изучения сферы электронной торговли в 186 государствах второй год подряд составляет глобальный рейтинг розничной онлайн-торговли (Global Retail E-Commerce Index). При этом учитываются такие факторы, как размеры рынка, поведение потребителей, инфраструктура и потенциал роста.
В этом году список 30 самых многообещающих с точки зрения интернет-торговли государств вновь возглавил Китай, затем идут Япония и США.
Китай, который авторы исследования называют "расширяющейся онлайн-империей", уже сейчас обладает самым большим после США рынком розничной электронной торговли. Здесь больше всего в мире пользователей интернета (517 млн) и больше всего онлайн-покупателей (220 млн). В условиях растущего благосостояния населения и целенаправленных действий властей по подключению к интернету сельских районов объемы китайского рынка в ближайшие пять лет вырастут с $64 млрд до $271 млрд, полагают эксперты A.T.Kearney.
В десятку самых перспективных рынков планеты они включили и три западноевропейских – британский (4-е место), германский (6-е место) и французский (7-е место). При этом наиболее быстрые темпы роста в регионе ожидаются до 2017 года в ФРГ, где оборот будет расти в среднем на 12% в год.
В рейтинге стран с наибольшим потенциалом в сфере электронной торговли A.T.Kearney поставили Россию на 13-е место – после Сингапура и Аргентины и перед Гонконгом и Италией. Размеры российского рынка составляют сейчас $10 млрд, ожидаемые до 2018 года ежегодные темпы роста оцениваются в 18%. Уже сейчас 33 млн россиян совершают покупки в интернете.
Эксперты A.T.Kearney разделили вошедшие в рейтинг 30 стран на три группы. Россия вместе с Китаем, Бразилией, Аргентиной, Италией, Словакией, Чили, Турцией, Венесуэлой, ОАЭ, Ирландией и Малайзией причислена к "новому поколению" онлайн-рынков. У них – большие перспективы, но имеются и серьезные проблемы в одной или сразу нескольких из трех ключевых сфер: доступ населения к интернету, транспортная инфраструктура, финансовая система.
США, Германия и другие страны Западной Европы и Скандинавии отнесены к "сформировавшимся и растущим рыкам". Их характерная черта – широкая доступность интернета и высокая активность пользователей, что открывает большие возможности для увеличения онлайн-продаж в случае применения новых маркетинговых стратегий.
В отдельную группы выделены государства Азиатско-Тихоокеанского бассейна с высокоразвитой электронной инфраструктурой – Япония, Южная Корея, Сингапур, Гонконг и Новая Зеландия. Население этих стран охотно пользуется новыми технологиями и инновационными моделями электронной торговли. Рынки уже относительно насыщены, поэтому темпы их роста уже не столь высоки, зато потребители отлично разбираются в онлайн-шопинге.
Международная консалтинговая компания A.T.Kearney работает с 1926 года, имеет офисы в крупных деловых центрах в 39 странах, передает finmarket.ru.
Несмотря на то, что в этом списке нет Армении, согласно мнениям специалистов, у армянского рынка электронной коммерции большой потенциал. За последние 4 года в республике отмечалось достаточно бурное развитие Интернета, что естественным образом привело к увеличению интернет-пользователей. С начала 2013 года значительно увеличилось количество интернет-магазинов, зафиксирован также и резкий рост объема оборота средств в этой сфере.
По словам заместителя генерального директора ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» Рубена Хачатряна, с сентября 2012 года по конец апреля 2013 года общий оборот средств составил более 63 000 000 драмов. Причем, в период с 01.09.2012 по 31.12.2012 оборот составлял всего 13 000 000 драмов, а за 4 месяца 2013 года уже почти 50 000 000 драмов. В среднем мы подключаем к данной услуге по две торговые точки в месяц.
Тем не менее, в сфере электронной торговли есть определенные проблемы, в частности связанные с законодательным полем, налоговые, таможенные и платежные проблемы.
По словам исполнительного директора армянского Союза предприятий информационных технологий (UITE/СПИТ) Карена Варданяна, в первую очередь, нужно дать определение «электронной коммерции», развивать соответствующую инфраструктуру, а также изучить международные документы касательно сферы электронной торговли.
Исполнительный директор UITE обозначил три направления реализации электронной коммерции, в которых нуждается Армения. Первое – электронная торговля внутри страны, которая может изменить связь с регионами и существенно увеличить товарооборот внутри страны. Второе – возможность экспорта интеллектуальных ресурсов, то есть внедрение механизмов электронной торговли позволит нашим специалистам продавать свою продукцию. Третье – импорт продукции в Армению, что позволит успешно бороться с монополией на рынке, передает panorama.am.