ԱՄՆ-ում վախճանվել է հանրահայտ ջազմեն և կոմպոզիտոր Ֆորեսթսթորն Չիկո Համիլթոնը: Նա վախճանվել է երկուշաբթի երեկոյան Նյու Յորքի իր տանը 92 տարեկանում, հայտնում է Associated Press-ը:
Ֆորեսթսթորն Չիկո Համիլթոնը ծնվել է 1921 թվականին Լոս Անջելեսում: Դեռ դպրոցական տարիներին նա ջազ համույթ կազմակերպեց, որտեղ նվագում էր սաքսոֆոնահար Դեքստեր Գորդոնի ու բասիստ Չարլզ Մինգուսի հետ: Ինքը զբաղեցրեց թմբկահարի տեղը: 1955 թ. նա կվինտետ ստեղծեց, որը գոյություն ունեցավ 10 տարի, մի քանի ալբոմ թողարկելով, իսկ նրա անդամները համաշխարհային աստղեր դարձան: 1948-1955թթ. Համիլթոնը հյուրախաղերով հանդես է եկել ամբողջ երկրով մեկ՝ ամերիկացի հայտնի ջազային կատարող Լինա Հորնի հետ, իսկ 1951-1952թթ. նվագել է ջազային սաքսոֆոնահար Ջերի Մալիգենի հետ:
Իր կարիերայի ընթացքում Համիլթոնը 60 ալբոմ է թողարկել: Համիլթոնը նաև նկարահանվել է կինոյում՝ «Ջազն ամառային մի օր» և «Հաջողության քաղցր համը» ֆիլմերում: Նա նաև մի քանի ֆիլմերի երաժշտության հեղինակ է:

27 Ноябрь 2013 - 09:42 AMT
В США скончался известный джазовый музыкант и композитор Форестсторн "Чико" Гамильтон. Он умер в понедельник вечером в своем доме в Нью-Йорке от естественных причин в возрасте 92 лет, сообщает Associated Press.
Форестсторн «Чико» Гамильтон родился в сентябре 1921 г. в Лос-Анджелесе. Еще в школе он собрал джазовый ансамбль, в котором играл вместе с саксофонистом Декстером Гордоном и басистом Чарльзом Мингусом. Сам он занял место барабанщика. В 1955 г. он собрал квинтет, который просуществовал более десяти лет, выпустив несколько альбомов, а его участники стали мировыми звездами.
Всего за свою карьеру Гамильтон записал свыше 60 альбомов. Он выступал на сцене совместно с вокалисткой Линой Хорн, саксофонистом Джерри Маллигэном, флейтистом Бадди Коллеттом, гитаристом Джоном Пизано и многими другими.
Гамильтон также снялся в картинах "Сладкий привкус успеха" и "Джаз в летний день". Он является автором музыки к фильму "Отвращения" режиссера Романа Полански и к мультфильму MCBoeing-Boeing Show.