Աշխատատեղերի ստեղծման մարտահրավերը Հայաստանում լուծելու համար անհրաժեշտ է աճի մեկ այլ մոդել, որը կտարբերվի համաշխարհային ճգնաժամից առաջ գործող տարբերակից: Քաղաքային վայրերում գործազրկության մակարդակը հասնում է 28 տոկոսի, ինչը չափազանց մեծ ցուցանիշ է:
Համաշխարհային բանկի հայաստանյան ներկայացուցչության ավագ տնտեսագետ Գոհար Գյուլումյանն այսօր Երևանում ներկայացրել է «Հայաստանի Հանրապետություն. Կուտակում, մրցակցություն, միակցելիություն» նոր զեկույցի առանցքային դրույթը:
Մասնավորապես խոսքը գնում է առաջարկով պայմանավորված մոդելից դեպի պահանջարկով պայմանավորված մոդելի անցնելու մասին:
Ըստ նրա, տարածաշրջանի այլ երկրների համեմատ Հայաստանում մենաշնորհների թիվն ավելի բարձր է:
Շուկաների 60 տոկոսում գերիշխում են մենաշնորհները կամ օլիգոպոլիաները: Ավելին, որոշ ոլորտներում առկա են օտարերկրյա սեփականության սահմանափակումներ: Օրինակ, վառելիք/գազ և տրանսպորտ ոլորտում 49% սահմանափակում, անտառային տնտեսության ոլորտում՝ 100%:

Для решения вызова по созданию рабочих мест Армении нужна новая модель, которая будет отличаться от действующей до мирового кризиса. Уровень безработицы в городах достигает 28%, что является очень высоким показателем.
В своем докладе ведущий специалист ереванского офиса Всемирного банка Гоар Гюлумян представила сегодня разработку новой модели развития экономики Армении – «Республика Армения: сбережение, конкуренция и связь».
В частности речь идет о переходе на модель развития экономики страны, обусловленную на спросе вместо раннее действующей модели, обусловленной предложением. Одной из проблем экономики Армении продолжает оставаться защита конкуренции. По сравнению с другими странами региона в Армении насчитываемся большое число монополистов. Порядка 60% рынков принадлежит монополистам или олигархам. Более того, в определенных сферах есть ограничения для иностранной собственности. Так, в сфере горючего/газ и транспорт ограничения составляют 49%, лесного хозяйства – 100%.