2013-ի հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին Հայաստանում արտադրվել է 73 572 կարատ ադամանդ 2012-ի նույն շրջանի 49 778 կարատ ադամանդի փոխարեն: Ինչպես հայտնում են Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայություն արտադրման աճը կազմել է 47,8%:
Բացի այդ, հաշվետու շրջանում երկրում արտադրվել է 879,6 կգ ոսկերչական արտադրանք 2012-ի նույն շրջանի 759,7 կգ փոխարեն: Այսպիսով, 2012-ի ցուցանիշի համեմատ այս արտադրությունում 2013թ. առաջին 10 ամսում 15,8 տոկոս աճ է գրանցվել:
Բացի այց, ըստ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության կողմից PanARMENIAN.Net-ին տրամադրած տեղեկությունների համաձայն, 2013 թ, երրորդ եռամսյակի տվյալներով «ԱԼՌՈՍԱ»-ն Հայաստան է արտահանել 4,851 մլն ԱՄՆ դոլարի 40 233 կարատ ադամանդ 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի 7, 586 մլն դոլարի 34 769 կարատի դիմաց:
Ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում գործում է 27 ոսկերչական ընկերություն, որտեղ աշխատում է մոտ 230 մարդ:

В январе-октябре 2013 года в Армении было произведено 73 572 карата бриллиантов, против 49 778 карата в аналогичном периоде 2012 года. Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, рост в этом производстве был обеспечен на 47,8%.
Кроме того, за отчетный период в стране было произведено 879,6 кг ювелирных изделий против 759,7 кг за аналогичный период 2012 года. Таким образом, в данном производстве за десять месяцев 2013 года по сравнению с показателем 2012 года был зафиксирован рост на 15,8%.
Согласно информации, предоставленной PanARMENIAN.Net в Министерстве экономики Армении, по данным на третий квартал 2013 года АЛРОСА экспортировала в Армению 40 233 карат алмазов на сумму в 4,851 млн долларов США против 34 769 карат алмазов на сумму в 7, 586 млн долларов США в аналогичном периоде 2012 года.
В Армении, по официальным данным, насчитывается 27 ювелирных компаний, в которых работает порядка 230 человек.