Հայաստանի ՏՏ ոլորտում գործող հայ-ամերիկյան Technology and Science Dynamics Inc․/Armtab Technologies ընկերությունը Հայաստանում առաջին հայկական պլանշետների արտադրություն է նախաձեռնել: Արտադրության շրջանակում արդեն կան Android համակարգով փորձնական հավաքված պլանշետներ՝ 7.85, 9, 9.7 և 10.1 դյույմանոց էկրանով, 3G և WiFi հնարավորություններով, ինչպես նաև առաջին հայկական հեռախոսը՝ Արմֆոն (Armphone):
Ընկերության տնօրինության խոսքով, որակի առումով պլանշետները ոչնչով չեն զիջում համաշխարհային հայտնի ապրանքանիշերին, իսկ արժեքը վերջիններիս գնի համեմատ կլինի էականորեն ցածր: Պլանշետների ծրագրային և սարքային ապահովման (software և hardware) դիզայնն արվում է Հայաստանում, իսկ հավաքվում ԱՄՆ–ում և Հոնկոնգում:
Նախատեսվում է հայկական պլանշետների զանգվածային արտադրությունն և վաճառքը սկսել 2014-ի հունվար-փետրվարին՝ արտադրությունում ներգրավելով 25-50 հայաստանյան մասնագետ: Երկրի ներքին շուկայում ու տարբեր ոլորտներում այդ պլանշետների կիրառումից բացի միջազգային շուկա դրանց արտահանումը կազմակերպելու հեռանկարներ կան:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ով նաև առաջինը կփորձարկի Armtab-ը, հանձնարարել է շնորհանդես կազմակերպել ու հանրությանը ներկայացնել հայկական արտադրության առաջին դյուրակիր համակարգիչները:
Հայ–ամերիկյան համատեղ առաջին պլանշետները դեռ հոկտեմբերին Հայաստանում ներկայացվել էին Digitec Expo 2013-ին:Ինչպես «ԱՌԿԱ» գործակալությանը ցուցահանդեսին պատմել էր ընկերության փոխնախագահ Վահան Շաքարյանը, Հայաստանում պլանշետների արտադրությունը կազմակերպելու համար ներդրողների որոնման հարցում բարդություններ չեն առաջանում, քանի որ ընկերությունը մտադիր է ինքնուրույն իրականացնել բոլոր ներդրումները։
Սկզբնական փուլում նախատեսում են ամսական 30–50 հազար պլանշետ արտադրել, այնուհետև ամեն ինչ կախված կլինի պահանջարկից։ Այսօրվա դրությամբ ԱՄՆ–ում և Չինաստանում արտադրված արտադրանքն իրացվում է ԱՄՆ–ի, Հարավային Ամերիկայի և եվրոպական երկրների շուկաներում:
Անդրադառնալով ընկերության գնային քաղաքականությանը, Շաքարյանը նշել էր, որ, օրինակ, Cortex 4–միջուկային պրոցեսորով, 2 ԳԲ հիշողությամբ և ներկառուցված 16 ԳԲ հիշողությամբ 9,7 դյույմ անկյունագծով պլանշետը կարժենա մոտ 100 հազար դրամ (մոտ 247 դոլար), իսկ 7,85 դյույմ անկյունագծովը` 85 հազար դրամ ( մոտ 210 դոլար):

Армения уже с января следующего года намерена наладить производство собственных смартфонов и планшетов. Как сообщает Общественное радио Армении, эта тема обсуждалась на заседании промышленного совета при премьер-министре Армении.
Новые гаджеты под названиями "Армфон" и "Армтаб" на базе Android – плод трудов совместной армянско-американской компании "Technology and Science Dynamics Inc/Armtab Technologies". Директор компании Ваан Шакарян рассказал, уже собраны пробные версии планшета с размером экрана 7,85; 9, 97 и 10,1 дюймов, которые оснащенные модулями 3G и WiFi. "По качеству армянские планшеты не уступают известным на международном рынке планшетам, а по цене будут существенно ниже", – сказал Шакарян. Дизайном и программным обеспечением устройства будут заниматься в Армении, сборкой – в США и Гонконге, пишет «Интерфакс».
Отмечается, что программное обеспечение сделано армянскими специалистами, а компоненты смартфона и планшета будут поставляться из США и Гонконга.
По сообщению Armenia Today, предусматривается начать массовое производство и продажу армянских планшетов в январе-феврале 2014 года при вовлечении 25-50 лучших армянских специалистов в производство. Участники заседания промышленного совета обсудили и перспективы применения армянских планшетов на армянском рынке в разных сферах, а также организации экспорта на международный рынок.
Пользуясь случаем, Шакарян подарил премьеру Саргсяну первый планшет армянского производства и выразил надежду, что он поможет ему в повседневной работе. Глава правительства поручил организовать презентацию и представить общественность первые армянские планшеты.
Как передает Panorama.am, на брифинге в Национальном Собрании Армении депутат фракции АРФ «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян заявил, что цена планшетов и телефонов армянского производства будет доступной и составит 55-66% от цены продукции зарубежных стран. «Это очень радостная новость. Появится новое предприятие, базирующиеся на системе Android», – отметил Арцвик Минасян, добавив, что узнал об этом немногим ранее на промышленном форуме.