Դեկտեմբերի 6-ին Երևանում տեղի ունեցավ «Խաղողը կյանք է» բարեգործական աճուրդը, որին մասնակցում էին գինու արտադրությամբ ու ներմուծմամբ զբաղվող ընկերություններ, ինչպես տեղական, այնպես էլ արտասահմանյան՝ իտալական, իսպանական, չիլիական: Աճուրդում 20 լոտ էր ներկայացված՝ էլիտար բացառիկ խմիչքներ, որոնց մի մասը հատուկ բերվել էր Հայաստան աճուրդին ներկայացվելու համար: Մասնավորապես ներկայացվեցին` «ԱՐԱՐԱՏ Նոյան Տապան» կոնյակ` 70 տարեկան, Pian dell Vigne 2008թ. 5լիտր, Tignanello 2010թ. 6 լիտր, 1877թ. սպիտակ թնդեցված գինի Մադեռա, Cristal Rose Vintage 2005 և այլ յուրահատուկ խմիչքներ:
Միջոցառմանը մասնակցեց աշխարհահռչակ Անտինորի գինեգործական ընտանիքի ներկայացուցիչ, փորձագետ մենեջեր Գվիդո Վանուկկին, ինչպես նաև պրոֆեսիոնալ սոմելյե Ռիդլ գինու սպասքի մասնագիտացված հայտնի ընկերությունից, Ալեքսանդր Զորինը և խմիչքների արտադրության ոլորտում ճանաչված այլ մասնագետներ:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է այստեղ գտնվել՝ օգնելու համար հիվանդ երեխաներին»,-ասել է Գվիդո Վանուկկին: Ինչ վերաբերում է հայկական գինու որակին, ապա, ըստ նրա, մի քանի տարի առաջ նա եղել է Հայաստանում և այժմ կարելի է խոսել ակնհայտ առաջընթացի մասին: Սակայն, ըստ նրա, իտալական, ֆրանսիական գինու շուկաները շատ բարդ են հայկական գինու մուտքի համար, քանի որ այդ երկրներում նախապատվությունը տալիս են սեփական արտադրության գինիներին:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն, տնօրինության նախագահ Արտակ Հանեսյանը նշեց, որ ամեն աճուրդի հետ ավելանում է ինչպես գումարը, այնպես էլ մասնակիցների քանակը: Ըստ նրա, այս տարի աճուրդի ամբողջ հասույթը կհատկացվի 17 հիվանդ երեխաների բուժմանը, ավելին, բանկը կկրկնապատկի այն:
Բանկի նախագահը վստահություն հայտնեց, որ աճուրդի շրջանակներում «Ամերիա» ընկերությունների խմբին կհաջողվի հավաքել ավելի մեծ գումար նախորդ տարվա համեմատ:
2010 թվականին «Ամերիա» ընկերությունների խումբն առաջին աճուրդի արդյունքում հավաքեց 19 մլն դրամ, 2011-ին՝ 21 մլն դրամ, 2012-ին՝ 79 մլն դրամ:
Աճուրդում հաջողվեց հավաքել 27,1 մլն դրամ, 3, 473 մլն դրամ կազմեցին նվիրատվությունները: Արդյունքում 30, 573 մլն դրամը «Ամերիիա» ընկերությունների խումբը կրկնապատկեց, ուստի գումարը կազմեց 61, 146 մլն դրամ:
Աճուրդի ամբողջ գումարը կուղղվի քաղցկեղային, հեմատոլոգիական, իդեոպաթիկ արթրիտ և հրատապ բուժում պահանջող այլ հիվանդություններ ունեցող երեխաների բուժմանը:
Գումարը կհատկացվի 17 հիվանդ երեխաների, որոնք գրանցված են «Նվիրիր կյանք», «Օգնենք հայ մանուկներին», «Երեխաներ առանց ցավի» հիմնադրամներում և «Էխո» ՀԿ-ում: Նրանք գտնվում են բուժման մեջ և դրամական օգնության խիստ կարիք ունեն:
Այն անհատներն ու կազմակերպությունները, որոնք ցանկություն ունեն մասնակցելու Ամերիայի նախաձեռնությանը, կարող են գումարները փոխանցել Ամերիաբանկում բացված 1570036910764400 բարեգործական հաշվեհամարին:

6 декабря в Ереване прошел благотворительный аукцион под названием «Виноград – это жизнь», собравший производителей и импортеров вина, как среди местных компаний, так и среди иностранных – итальянских, испанских, чилийских. На аукционе было представлено 20 лотов – эксклюзивные элитарные напитки, часть из которых специально доставлена в Армению для участия в аукционе. Среди них можно отметить коньяк «АРАРАТ Ноян тапан» 70-летней выдержки, Pian dell Vigne (2008 год, 5 литров), Tignanello (2010, 6 литров), белое крепленое вино Мадера 1877 года, Cristal rose Vintage (2005) и другие особые напитки.
В мероприятии принял участие представитель известной семьи виноделов Антинори эксперт-менеджер Гвидо Ванукки, а также профессиональный сомелье из известной компании Ридл, специализирующейся в производстве винных бокалов, Александ Зорин, а также известные в сфере производства напитков специалисты.
«Для нас большая честь находиться здесь для оказания помощи больным детям», – сказал Гвидо Ванукки. Что же касается непосредственно качества Армянского вина, то он сообщил, что несколько лет назад был в республике и сейчас можно говорить об очевидном прогресс в во вкусе армянского вина. Однако, по его словам, такие рынки, как итальянский, французский очень сложны для вхождения армянского вина, поскольку в этих странах предпочитают использовать свои местные вина. Генеральный директор – председатель директората ЗАО «Америабанк» Артак Анасен подчеркнул, что от одного аукциона к другому увеличивается как сумма, так и количество его участников. По его словам, в этом году итоговая сумма от проведенного аукциона пойдет на лечение 17 детей, более того, банк со своей стороны удвоит ее. При этом глава банка высказал уверенность, что в рамках этого аукциона ГК «Амрия» удастся собрать сумму большую по сравнению с прошлым годом. В 2010 году ГК «Америя» в рамках проведенного первого аукциона собрала 19 млн драмов, в 2011 году – 21 млн драмов, в 2012 году – 79 млн драмов. По итогам состоявшегося аукциона удалось собрать 27, 1 млн драмов, 3, 473 млн драмов составили пожертвования. В итоге сумма в 30, 573 млн драмов была удвоена со стороны Группы компаний «Америя» и составила 61, 146 млн драмов.
Вся сумма будет направлена на лечение детей, страдающих онкологическими, гематологическими заболеваниями, идиопатическим артритом, а также другими болезнями, требующими неотложного лечения.
Сумма будет направлена на помощь 17-ти детям, которые зарегистрированы в фондах «Подари жизнь», «Поможем армянским детям», «Дети без боли» и в общественной организации «Эхо» и которые в настоящее время находятся на лечении и остро нуждаются в финансовой помощи.
Все те люди и организации, которые хотят участвовать в инициативе «Америя», могут перечислять суммы на благотворительный счет 1570036910764400, открытый в «Америабанке».