19 Դեկտեմբեր 2013 - 07:31 AMT
ԵՄ երկրների նախարարները պայմանավորվել են բանկային միության մասին, հայտնում է ВВС-ին: Բանակցությունների արդյունքում, որոնք շարունակվել են Բրյուսելում գրեթե 12 ժամ, ԵՄ երկրների ֆինանսների նախարարները համաձայնեցրել են բանկային միության մասին համաձայնության վերջին առանցքային կետը՝ Խնդիրների հանգուցալուծման միասնական մեխանիզմը (SRM), որը թույլ է տալիս փակել սնանկության շեմին գտնվող բանկերը ու գործարկել ներդրողների պաշտպանության ռեժիմը: Բանկային միության մասին համաձայնագիրը կստորագրեն ԵՄ երկրների ղեկավարները դեկտեմբերի 19-20-ին կայանալիք գագաթաժողովին:
2013 թվականի հոկտեմբերին ԵՄ երկրների ֆինանսների նախարարներին հաջողվեց պայմանավորվել բանկային միության ևս մեկ առանցքային տարրի՝ Հսկողության միասնական մեխանիզմի (SSM) մասին, որը պետք է հսկի ֆինանսական կազմակերպությունների գործունեությունը: Հսկողության միասնական մեխանիզմի հսկողությունը կիրականացնի Եվրոպական Կենտրոնական բանկը, ինչը կնշանակի այդ կազմակերպության լիազորությունների ընդլայնում: ԵՄ ֆինանսների նախարարները պայմանավորվել են նաև ավանդների ապահովագրության միասնական եվրոպական համակարգի ստեղծման մասին:
Բանկային միության կանոնները պարտադիր կլինեն ԵՄ 17 երկրներում, որոնք մտնում են եվրոյի գոտու մեջ, ևս 11 անդամներ, որոնք սեփական արժույթից են օգտվում, կարող են միանալ համակարգին ըստ ցանկության:
Նախապատրաստումը բանկային միությանը սկսվել էր 2008 թ. համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամից հետո, երբ մի շարք խոշոր եվրոպական բանկերի փրկությունը հարկ եղավ իրականացնել հարկատուների հաշվին:

Министры стран-членов ЕС достигли договоренности о создании банковского союза, сообщает ВВС. По итогам переговоров, продолжавшихся в Брюсселе почти 12 часов, министры финансов ЕС согласовали последний ключевой пункт соглашения о банковском союзе — Единый механизм разрешения проблем (SRM), который позволит закрывать находящиеся на грани банкротства банки и запускать режим защиты вкладчиков.
Соглашение о банковском союзе будет подписано лидерами стран ЕС на саммите 19-20 декабря.
В середине октября 2013 года министрам финансов стран ЕС удалось договориться о создании еще одного ключевого элемента банковского союза — Единого механизма надзора (SSM), предназначенного за контролем за деятельностью финансовых организаций. Следить за работой Единого механизма надзора будет Европейский Центробанк, что станет значительным расширением полномочий этой организации. Кроме того, министры финансов Евросоюза договорились о создании единой европейской системы страхования вкладов.
Правила банковского союза будут обязательны к исполнению в 17 странах ЕС, входящих в зону евро, еще 11 членов Евросоюза, использующих собственную валюту, могут присоединиться к этой системе по желанию.
Подготовка соглашения о банковском союзе была начата после мирового финансового кризиса 2008 года, когда спасение ряда крупных европейских банков пришлось осуществлять за счет налогоплательщиков.