2013-ի նոյեմբերին Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 0,8 տոկոսով 2012թ. նույն շրջանի համեմատ: Միաժամանակ, ինչպես հաղորդում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, 2013-ի նոյեմբերին հոկտեմբերի համեմատ այս ցուցանիշն աճել է 10,3 տոկոսով: Միաժամանակ 2013-ի հունվար- նոյեմբերին 2012-ի նույն շրջանի համեմատ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 3,1 տոկոսով:
Միաժամանակ, 2013-ի նոյեմբերին 2012-ի նույն շրջանի համեմատ Հայաստանում սպառողական գներն աճել են 6,6 տոկոսով: Միժամանակ 2013թ. նոյեմբերին հոկտեմբերի համեմատ արձանագրվել է 0,9 տոկոս գնանկում: Միաժամանակ 2013թ. հունվար- նոյեմբերին 2012թ. նույն ժամանակաշրջանի համեմատ գրանցվել է 5,8 տոկոս գների աճ սպառողական շուկայում:
2013 թ. նոյեմբերին 2012թ. նույն շրջանի համեմատ աճն արդյունաբերության ոլորտում կազմել է 1,2 տոկոս, իսկ ամսական կտրվածքով անկումը կազմել է 2,9 տոկոս: Ընդ որում 2013 թ. հունվար- նոյեմբերին 2012 թ. նույն շրջանի համեմատ աճն արդյունաբերության մեջ գրանցվել է 7,1 տոկոսի մակարդակով:
2013 թ. նոյեմբերին 2012 թ. նույն շրջանի համեմատ աճը գյուղատնտեսության ոլորտում կազմել է 9 տոկոս, ամսական կտրվածքով՝ անկումը 9,4 տոկոսով: 2013 թվականի հունվար- նոյեմբերին 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճը կազմել է 6,1 տոկոս:
Հատկանշական է այն փաստը, որ շինարարության ոլորտում, որն ամենից շատ տուժեց ճգնաժամից և այժմ դանդաղ վերականգնվում է, ամսական կտրվածքով աճն արձանագրվել է 25,5 տոկոսի մակարդակում, իսկ 2013 թ. հունվար- նոյեմբերին՝ 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ անկումն այդ ոլորտում կազմել է 8,5 տոկոս, տարեկան կտրվածքով անկումը կազմել է 7,3 տոկոս:
Ապրանքաշրջանառությունը Հայաստանում 2013 թ. նոյեմբերին 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 0,2 տոկոսով, ծառայությունների ոլորտում աճ է գրանցվել՝ 4 տոկոս, էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը կրճատվել է 7,6 տոկոսով:
Ըստ պաշտոնակնա վիճակագրական տվյալների, 2013թ. նոյեմբերին Հայաստանի արտաքին առևտրի շրջանառության տարեկան ցուցանիշը կազմել է 586,8 մլն դոլար (237,7 մլրդ դրամ)՝ 2012թ. նույն շրջանի համեմատ ավելանալով 11,3 տոկոսով: Ընդ որում, ամսական կտրվածքով այս ցուցանիշն աճել է 0,1 տոկոսով: Միաժամանակ, 2013-ի հունվար-նոյեմբերին 2012-ի նույն շրջանի համեմատ այս ցուցանիշի աճը կազմել է 5,2 տոկոս՝ 5 342,7 մլն դոլար (2 188,9 մլրդ դրամ):
Ինչպես հայտնում է Հայաստանի ազգային վիճակագրական ծառայությունը, 2013թ նոյեմբերին 2012-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ արտահանման ծավալը կազմել է 133,2 մլն դոլար (53,9 մլրդ դրամ)` աճելով 5,9 տոկոսով: Ընդ որում, ամսվա կտրվածքով այն աճել է 4,9 տոկոսով: Իսկ 2013թ. հունվար-նոյեմբերին 2012թ. նույն շրջանի համեմատ արտահանումը կազմել է 1 348 մլն դոլար (552,8 մլրդ դրամ), աճը՝ 8,4 տոկոս:
Ներկրման ծավալը 2013թ. նոյեմբերին 2012-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 453,6 մլն դոլար (183,8 մլրդ դրամ)՝ աճելով 13,1 տոկոսով, իսկ ամսական կտրվածքով անկումը կազմել է 1,2 տոկոս: Իսկ 2013-ի հունվար-նոյեմբերին 2012-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ներկրումը կազմել է 3 993 մլն դոլար (1 636,1 մլրդ դրամ)` աճելով 4.2 տոկոսով:
Արտաքին առևտրի բացասական սալդոն 2013թ. հունվար-նոյեմբերին 2013-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, կազմել է 2 645 մլն դոլար կամ 1083,3 մլրդ դրամ:

Показатель экономической активности в Армении в ноябре 2013 года увеличился по сравнению с аналогичным периодом 2012 года на 0,8%. При этом, как сообщает Национальная статистическая служба Армении, в ноябре по сравнению с октябрем 2013 года был зафиксирован спад показателя на 10,3%. Одновременно в январе-ноябре 2013 года показатель экономической активности в республике по сравнению с аналогичным периодом 2012 года увеличился на 3,1%.
В ноябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года потребительские цены в Армении выросли на 6,6%. При этом в ноябре по сравнению с октябрем 2013 года в республике была зафиксирована 0,9%-ая инфляция. Одновременно в январе-ноябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года на потребительском рынке республики был зафиксирован рост цен на 5,8 %.
В ноябре 2013 года по сравнению с тем же периодом 2012 года в стране было произведено на 1,2% больше промышленной продукции, в месячном разрезе спад составил 2,9%. При этом в январе-ноябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года рост в сфере промышленности зафиксирован на уровне 7,1%.
Рост в сфере сельского хозяйства республики в ноябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом зафиксирован на уровне 9%, в месячном разрезе был зафиксирован спад на 9,4%, а в январе-ноябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года рост в сфере составил 6,1%.
Примечательным является и то, что в сфере строительства, которая больше всех пострадала от кризиса и сейчас восстанавливается, в месячном разрезе был зафиксирован рост на уровне 25,5%, а в январе-ноябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года спад в этой сфере составил 8,5%, в годовом разрезе спад составил 7,3%.
Розничный товарооборот в Армении в ноябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года увеличился 0,2%, сфера услуг зафиксировала рост – на 4%, производство электроэнергии за год сократилось на 7,6%.
Согласно официальным статистическим данным, в ноябре 2013 года внешнеторговый оборот Армении составил $586,8 млн. (237,7 млрд драмов), увеличившись по сравнению с аналогичным периодом 2012 года на 11,3%. При этом в месячном разрезе этот показатель увеличился на 0,1%. Одновременно в январе-ноябре 2013 года по сравнению с тем же периодом 2012 года рост данного показателя составил 5,2% – $5 342,7 млн. (2 188,9 млрд драмов).
Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, в ноябре 2013 года по сравнению с тем же периодом 2012 года объем экспорта составил $133,2 млн (53,9 млрд драмов), увеличившись на 5,9%. При этом данный показатель в месячном разрезе увеличился на 4,9%. А вот в январе-ноябре 2013 года по сравнению с тем же периодом 2012 года экспорт обеспечил рост на 8,4%, составив $1 348 млн (552,8 млрд драмов).
Объем импорта в ноябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года увеличился на 13,1% и составил $453,6 млн (183,8 млрд драмов), а вот в месячном разрезе показатель обеспечил спад на 1,2%. В январе-ноябре 2013 года по сравнению с тем же периодом 2012 года импорт увеличился на 4,2% – до $3 993 млн (1 636,1 млрд драмов).
Отрицательное сальдо внешнеторгового баланса в январе-ноябре 2013 года по сравнению с тем же периодом 2012 года составило $2 645 млн или 1083,3 млрд. драмов.