Հայաստանում միջին ամսական աշխատավարձը 2013 թ. նոյեմբերին կազմել է 150 960 դրամ՝ 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 6,1 տոկոսով: Ընդ որում նոյեմբերին՝ հոկտեմբերի համեմատ աշխատավարձի մակարդակը նվազել է 0,1 տոկոսով: Միաժամանակ 2013 թ հունվար-նոյեմբերին աշխատավարձը կազմել է 147 285 դրամ, ինչն ավելի է 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից 4,4 տոկոսով:
Ինչպես հայտնում է Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, պետական հաստատություններում միջին ամսական աշխատավարձը նոյեմբերին 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 5,4 տոկոսով՝ կազմելով 120 889 դրամ, իսկ նոյեմբերին 2013 թ. հոկտեմբերի համեմատ աճը կազմել է 0,5: Միաժամանակ 2013 թ հունվար- նոյեմբերին ՝ 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աշխատավարձի աճը կազմել է 3,1 տոկոս՝ 117 305 դրամ:
Ոչ պետական կազմակերպություններում միջին աշխատավարձի աճը 2013 թ. նոյեմբերին 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 8,1 տոկոս, հասնելով 184 479 դրամի: Ըդն որում նոյեմբերին 2013 թվականի հոկտեմբերի համեմատ 1.5 տոկոս անկում է գրանցվել: Միաժամանակ 2013 թ հունվար- նոյեմբերին ՝ 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աշխատավարձի աճը կազմել է 6,8 տոկոս՝ 181 233 դրամ:
«Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն 2013 թ. հուլիսի 1-ից նվազագույն ամսական աշխատավարձը բարձրացել է 30 տոկոսով՝ կազմելով 45 հազար դրամ, ինչը պահանջեց պետբյուջեից լրացուցիչ 6 մլրդ դրամ: Աշխատավարձերի հաշվարկի նոր համակարգը կներմուծվի 2014 թ. հունվարի 1-ից, ինչը բյուջեից կպահանջի լրացուցիչ 50 մլրդ դրամ:

Average monthly salary totaled AMD 150 960 in Armenia in November 2013 increasing by 6,1%, as compared with the same period in 2012.
As the RA National Statistical Service reported, 5,4% and 8,1% growth was recorded in salaries of budgetary and private organizations in November 2013 against 2012 results, totaling AMD 120 889 and AMD 184 479 respectively.
The 2013-2017 governmental program envisages annual salary increase to AMD 50 thous. in 2014, AMD 55 thous. in 2015, AMD 62,5 thous. in 2016, AMD 70 thous. in 2017.
According to amendments to the Law on minimum monthly salary, the minimum salary amount was increased by 30% to AMD 45 thous. which required allocation of additional budget funds to the amount of AMD 6 billion. The new salary system will be implemented in Armenia starting January 1, 2014 with AMD 50 billion in budgetary funds to be extended.
On August 28, President Serzh Sargsyan stated that in 2017, the minimal salary in Armenia will reach AMD 90 thous.
Nevertheless, according to World Bank data, 32,5% of Armenia’s population are beyond the poverty line. Armenia’s Finance Ministry put the poverty rate in 2012 at 33,1%, with a 1% drop forecasted in 2013.