ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի, Մշակույթի նախարարության և «Պրոլայթինգ» ընկերության համագործակցության արդյունքում` թվայնացվել է Արամ Խաչատրյանի բազմաժանր ստեղծագործական ժառանգությունը: 9 ձայնասկավառակ, 1 տեսասկավառակ և բուկլետ ներառող հավաքածուն ստեղծվել է Հայաստանի հանրային ռադիոյում պահպանվող ձայնագրությունների և Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի տրամադրած նյութերի հիման վրա, ասվում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հաղորդագրության մեջ:
Մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի 110-ամյակին նվիրված հոբելյանական հրատարակության թողարկումը նախատեսված է 1000 օրինակով: Երկերի թվայնացված անթոլոգիան լույս է տեսել առաջին անգամ: Բազմաժանր ստեղծագործությունների կատարողական կազմում ընդգրկվել են համաշխարհային հռչակ վայելող, հայ և օտարազգի պրոֆեսիոնալ երաժիշտներ: Իսկ սիմֆոնիկ ժանրի բազմաթիվ ստեղծագործություններ հնչում են իր` հեղինակի ղեկավարությամբ:
«Ժամանակն առաջ է շարժվում… տեխնոլոգիաները զարգանում են` սերունդներին առաջարկելով նոր լուծումներ: Իսկ մնայուն արժեքները շարունակում են փայլել անկախ ժամանակներից` լուսավորելով մարդկության ճանապարհը: Մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործական ժառանգությունն այդ արժեքներից է: Այն թույլ է տալիս կյանքն ընկալել հոգու աչքերով և զգալ երաժշտության անսահման մեծ ուժը:
Հպարտ ենք այս նախագծի իրականացմանն աջակցելու համար»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ինքնատիպ այս հավաքածուն թողարկվել է ոչ կոմերցիոն նպատակով և նախատեսված չէ վաճառքի համար: Ակնկալվում է այն տրամադրել աշխարհի խոշոր համալսարանների գրադարաններին, երաժշտական փառատոներին և հաստատություններին, կոմպոզիտորական միավորումներին և դասական երաժշտություն պրոպագանդող ռադիոկայաններին: Սերունդներին հղվող պատգամը կարևոր է. սիրով փափայել մեզ հասած փայլուն ստեղծոգործական ժառանգությունը:

The legacy of great composer Aram Khachaturian has been digitalized owing to the cooperation between VivaCell-MTS, Ministry of Culture and Prolighting company.
The set comprising 9 audio discs, 1 video disc and a booklet has been created using the recordings in possession of the Public Radio of Armenia and the materials provided by the Aram Khachaturian house-museum.
The set produced on the occasion of the 110th birth anniversary of the great composer will come up in 1000 copies. This is the first digitalized version of Khachaturian’s works. The recordings include famous pieces of a variety of genres performed by world-known Armenian and foreign musicians. Many of the symphonic performances appear under the conductorship of the author.
“Time moves forward … technologies develop, offering new solutions to the future generations. But real values continue to shine regardless of time. Aram Khachaturian's cultural heritage is one of these values: it allows us to perceive life through the eyes of our soul and feel the immense power of music. We are proud to support this project,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian commented.
This unique collection is not aimed for commercial purposes or for sale. It is expected to be distributed to the libraries of the largest universities of the world, music festivals and institutions, as well as composers’ unions and radio stations popularizing the classical music.