Գյուղնախարարությունը չի կանխատեսում ձվի պակաս Հայաստանի ներքին շուկայում, ինչպես նախատոնական օրերին, այնպես էլ հաջորդ տարվա ընթացքում:
Ըստ նախարարության, 2013 թվականին ձվի արտադրության ծավալները Հայաստանում կազմել են 690 մլն հատ ձու, ինչը 32 միլիոնով ավելի է, քան նախորդ տարում: Հայաստանի ներքին շուկայում ձվի պահանջարկը կազմում է օրական 800-900 հազար հատ, իսկ տոնական օրերին, մասնավորապես Ամանորին և Սբ Զատկին նախորդող օրերին, պահանջարկն աճում է: Ուստի, պակասից խուսափելու համար տոներից մի քանի ամիս առաջ երկիր են ներկրվում ածան հավերի նոր խմբաքանակներ, որոնք ապահավում են լրացուցիչ օրական 100-150 հազար ձու:
Եկող տարվա հունիսի ավարտին գյուղնախարարությունն ակնկալում է ձվի արտադրության ավելցուկ, արդյունքում ձվի գինը կարող է նվազել 6-7 տոկոսով:
Հավկիթի գնի աճը 2013թ. նոյեմբերին, 2012թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, կազմել է 30 տոկոս։ Հոկտեմբերի համեմատ հավկիթը թանկացել է 0,1 տոկոսով, իսկ հոկտեմբերին, 2012թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, գների աճը կազմել է 33,5 տոկոս։
Որոշ փորձագետներ այս թանկացումը բացատրեցին կերի գնի բարձրացմամբ, ինչպես նաև` արտադրության ծավալների նվազումով։
Հայաստանում հավկիթի թանկացումը պայմանավորված է էներգակիրների սակագների բարձրացմամբ, ասուլիսի ժամանակ տեղեկացրեց ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության անասնաբուծության և անասնաբուժության վարչության պետ Աշոտ Հովհաննիսյանը։ «Էներգակիրների սակագների բարձրացումից, հանրապետությունում այս տարի բարձրացել են նաև ձվերի կոնտեյներների գները, ինչն ազդել գնագոյացման վրա»,– ասաց Հովհաննիսյանը։
Խոշոր եղջերավոր անասունի գլխաքանակը Հայաստանում 2013 թ. ավելացել է 10 հազարով` կազմելով 671 հազար գլուխ, հայտնել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի առաջին տեղակալ Գրիշա Բաղիյանը։ Բաղիյանը, մասնավորապես, հայտնեց, որ 2013 թվականին ոչխարի և այծի գլխաքանակն ավելացել է շուրջ 40 հազարով` մինչև 705 հազար, իսկ խոզի գլխաքանակը մի փոքր ավելացել է նախորդ տարվա համեմատ` կազմելով 145 հազար։
Փոխնախարարը նշեց, որ անասունի գլխաքանակի աճը 2013 թվականին նպաստել է նաև խոշոր և մանր եղջերավոր անասունի և թռչնի մսի (կենդանի քաշով) իրացման ծավալների մեծացմանը։ Ըստ նրա, 2013 թվականին այդ ցուցանիշն ավելացել է մոտ 10-15 հազար տոննայով` կազմելով մոտ 145 հազար տոննա։
«2013 թվականին, ինչպես և նախորդ տարի, հանրապետությունում գրանցվել է անասունի գլխաքանակի աճ։ Գյուղատնտեսության նախարարությունը կշարունակի քայլեր կատարել այդ ցուցանիշների բարձրացման ուղղությամբ»,– ուրբաթ ասաց նա մամուլի ասուլիսում։
Անցնող տարում Հայաստանից շուրջ 100 հազար գլուխ ոչխար է արտահանվել։ «Անցյալ տարի այդ ցուցանիշը կազմել է շուրջ 75 հազար գլուխ»,– ասաց Բաղյանը։ Բաղյանը տեղեկացրեց, որ հիմնականում արտահանվել է Իրան, ոչ մեծ մաս էլ` Իրաք, հայտնում է «ԱՌԿԱ» գործակալությունը:
Միաժամանակ գյուղատնտեսության փոխնախարարը նշեց, որ ոչխարների արտահանման ծավալների ավելացումը պայմանավորված է ընթացիկ տարում դրանց գլխաքանակի ավելացմամբ։
Ըստ Գյուղատնտեսության նախարարության տվյալների, 2013թ.–ին ոչխարների և այծերի գլխաքանակն ավելացել է շուրջ 40 հազարով` կազմելով 705 հազար գլուխ։

Минсельхоз не прогнозирует дефицита яиц на внутреннем рынке Армении, как в предновогодние дни, так и в течение всего следующего года.
По данным Минсельхоза, в 2013 году объем производства яиц в Армении составил 690 млн. штук, что почти на 32 млн. больше, чем в предыдущем году. Спрос на яйца на внутреннем рынке Армении составляет 800-900 тысяч штук ежедневно, а в канун праздников (в частности, в Новый год и Пасху) он повышается, и во избежание дефицита за несколько месяцев до праздников в республику ввозятся новые партии кур-несушек, обеспечивающих дополнительные 100-150 тыс. штук яиц ежедневно.
В конце июня следующего года Минсельхоз ожидает избыток производства яиц, что может привести к снижению цен на яйца на 6-7%.
Тем не менее, надо отметить, что рост цен на яйца в ноябре 2013 года по сравнению с тем же периодом 2012 года составил 30%. По сравнению с октябрем яйца подорожали на 0,1%, а рост цен в октябре по сравнению с тем же периодом 2012 года составил 33,5%.
Как отмечают эксперты, подорожание яиц в Армении обусловлено повышением тарифов на энергоносители, повышением цен на корм, а также снижением объемов производства яиц. «Помимо повышения тарифов на энергоносители, в республике в этом году повысились также цены на контейнеры для яиц, что повлияло на ценообразование», – сказал на пресс-конференции в Ереване начальник зооветеринарного управления Минсельхоза Армении Ашот Ованнисян.
Что же касается поголовья крупного рогатого скота, то в Армении в 2013 году его численность увеличилась на 10 тысяч, составив 671 тысячу голов. Первый заместитель министра сельского хозяйства Армении Гриша Багиян сообщил, что в 2013 году поголовье овец и коз увеличилось порядка на 40 тыс. голов, до705 тыс. голов, а поголовье свиней ненамного превысило показатель прошлого года, составив 145 тысяч голов.
Замминистра отметил, что рост поголовья скота в 2013 году способствовал также увеличению объемов реализации мяса крупного и мелкого рогатого скота и птицы (в живом весе). По его словам, в 2013 году этот показатель увеличился примерно на 10-15 тыс. тонн, составив около 145 тыс. тонн.
Гриша Багиян также сообщил, что порядка 100 тыс. голов овец экспортировано из Армении в 2013 году по сравнению с 75 тыс. голов в 2012 году. Основная доля экспорта приходится на Иран, небольшая часть поступает также в Ирак, передает агентство АРКА.
В то же время замминистра сельского хозяйства отметил, что увеличение объемов экспорта овец обусловлено повышением их поголовья в текущем году. Потенциал же Армении позволяет ежегодно экспортировать из республики от 200 до 250 тысяч голов овец.
По данным Минсельхоза, в 2013 году поголовье овец и коз увеличилось порядка на 40 тыс. голов, составив 705 тыс. голов.