Սերժ Ավեդիքյաանի ու Ելենա Ֆետիսովայի հեղինակած «Փարաջանով» կենսագրական դրաման չի ընդգրկվել 86-րդ «Օսկարի» «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմերի» շորթ-լիսթում: Ինչպես գրում է kinopoisk.ru-ն, դրանում 9 ֆիլմ է, դրանք են.
Ֆելիքս վան Գրոենգինենի «Կոտրված շրջանակը» (The Broken Circle Breakdown), Բելգիա, Դանիս Տանովիչի «Հատված երկաթ հավաքողի կյանքից» (Epizoda u zivotu beraca zeljeza), Բոսնիա և Հերցեգովինա, Յանոշ Սասի «Հաստ տետրը» (A nagy füzet), Հունգարիա, Գեորգ Մաասի ու Յուդիտ Կաուֆմանի «Երկու կյանքը» (Zwei Leben), Գերմանիա, Վոնգ Կար-Վայի «Մեծ վարպետը» (Yi dai zong shi), Հոնկոնգ, Թոմաս Վինտերբերգի «Որսը» (Jagten), Դանիա, Պաոլո Սորենտինոյի «Մեծ գեղեցկությունը» (La grande bellezza), Իտալիա, Ռիտի Փանխի «Անհետացած պատկերը» (L'image manquante), Կամբոջա, ու Խանի Աբու-Ասադի «Օմար»-ը (Omar), Պաղեստին:
«Փարաջանովն» «Օսկարի» էր նոմինացվել Ուկրաինայի կողմից:
Այս տարի անվանակարգում ընդգրկված ֆիլմերի քանակը լոնգ-լիսթում ռեկորդային էր՝ 75: Շորթ-լիսթի 9 ֆիլմից կընտրվի 5-ը, որոնցից մեկն էլ արդյունքում կստանա մրցանակը:
«Փարաջանով» լիամետրաժ ֆիլմը նկարահանվել է Ուկրաինայի, Ֆրանսիայի, Վրաստանի ու Հայաստանի համատեղ ուժերով։ Այն ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի մասին է, որի վարքագիծը չէր համապատասխանում խորհրդային համակարգին։
Իր էքսցենտրիկ բնավորության պատճառով ռեժիսորը հայտնվում է բանտում, որտեղի կյանքին նրան օգնում է դիմակայել սերը գեղեցիկի հանդեպ։ «Փարաջանովի» հայաստանյան պրեմիերան կայացել էր այս տարվա հուլիսին՝ «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի փակման օրը, իսկ Ուկրաինայում այն էկրան բարձրացավ սեպտեմբերի 26-ին: Ֆիլմի բյուջեն կազմել էր 1 մլն 980 հազար եվրո, որի կեսը տրամադրել էր Կինոյի հարցերով Ուկաինայի պետական գործակալությունը:

Биографическая драма «Параджанов» режиссеров Елены Фетисовой и Сержа Аведикяна не попала в шорт-лист «Оскара» в номинацию «Лучший фильм на иностранном языке».
Как пишет kinopoisk.ru, в шорт-лист кандидатов на номинацию в категории «Лучший фильм на иностранном языке» вошли:
Бельгия — «Разорванный круг», режиссер Феликс ван Гроенгинен
Босния и Герцеговина — «Эпизод из жизни сборщика железа», режиссер Данис Танович
Венгрия — «Толстая тетрадь», режиссер Янош Сас
Германия — «Две жизни», режиссеры Георг Маас и Юдит Кауфман
Гонконг — «Великий мастер», режиссер Вонг Кар-Вай
Дания — «Охота», режиссер Томас Винтерберг
Италия — «Великая красота», режиссер Паоло Соррентино
Камбоджа — «Исчезнувшее изображение», режиссер Рити Панх
Палестина — «Омар», режиссер Хани Абу-Ассад
«Параджанов» был номинирован на “Оскар” от Украины.
В этом году был установлен рекорд по количеству фильмов, которые попали в лонг-лист на премию «Оскар» Американской академии кинематографических искусств и наук в номинации «Фильм на иностранном языке» – 75 фильмов, из которых было выбрано 9. Из этой девятки будет выбрано пять фильмов, которые и получат номинацию на «Оскар». Объявление номинантов состоится 16 января.
86-я церемония вручения премии «Оскар» за заслуги в области кинематографа за 2013 год состоится 2 марта 2014 года в Dolby Theatre в Лос-Анджелесе.
Фильм «Параджанов» – дебютный полнометражный фильм сорежиссера Фетисовой (Украина) и Аведикяна (Франция), снятый в копродукции Украины, Франции, Грузии и Армении при поддержке Государственного агентства Украины по вопросам кино, ARTE FRANCE, Грузинского и Армянского Национальных киноцентров. С украинской стороны фильм представляет киностудия «Интерфильм». Бюджет фильма которой составил 1 млн. 980 тыс. евро.
Мировая премьера «Параджанова» состоялась на одном из самых престижных международных кинофестивалей группы А в Карловых Варах (Чехия) в июле 2013 года, где «Параджанов» представлял Украину в основной международной конкурсной программе East of the West . На Одесском международном кинофестивале в этом же году фильм получил приз «Золотой Дюк» за Лучший украинский полнометражный фильм.