Ըստ բորսաների տվյալների Սբ Ծննդյան սակարկությունների ավարտից առաջ ոսկու գինն աճել է: Փակման շեմին ոսկու փետրվարյան ֆյուչերսը Նյու Յորքի Comex բորսայում թանկացել է 6,3 դոլարով, կամ 0,5 տոկոսով՝ հասնելով 1.203,30 դոլարի մեկ տրոյան ունցիայի դիմաց:
«Որպես կանոն, նման տոնական օրերին շուկան հզորանում է»,-գտնում է Kitco Metals-ի առևտրի գծով տնօրեն Փիթեր Հագը, որին մեջբերում է MarketWatch գործակալությունը:
Այս տարի ոսկու գներն անկում ապրեցին, իսկ փորձագետներից շատերը գտնում են, որ այն կորցրեց հուսալի ակտիվի կարգավիճակը: Հունվարից ոսկու գինը նվազել է 28 տոկոսով, ըստ վերլուծաբանների, ոսկին 2013 թվականին էժանացել է ողջ տարվա ընթացքում, ինչն առաջին անգամ է տեղի ունենում վերջին 13 տարում, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը: Սակայն ոսկու գները մոտ են 1.200 դոլարին և կարող են նվազել մինչև վեցամսյա մինիմումը, քանի որ ԱՄՆ-ում անձնական ծախսերի մասին զեկույցը նվազեցրել է ոսկու հուսալիությունն որպես ակտիվի:
«Գները, հավանաբար, ճնշման տակ կմնան առաջիկայում, քանի որ ԱՄՆ ուժեղ մակրոտնտեսական վիճակագրության, ֆոնդային բորսաների աճի ու ոսկով ապահովված բորսաներից միջոցների արտահոսքի համակցությունը կազդի ներդրողների տրամադրությունների վրա 2014 թվականի սկզբին»,-ասել է INTL FCStone վերլուծաբան Էդվարդ Մեյրը:
ԱՄՆ բնակչության անձնական ծախսերը նոյեմբերին ավելացել են 0,5 տոկոսով հոկտեմբերի համեմատ՝ հաստատելով վերլուծաբանների կարծիքները: Աշխարհում ոսկով ապահովված խոշորագույն բորսային հիմնադրամի SPDR Gold Trust (ETF) պաշարները նվազել են 8,4 տոննայով՝ հասնելով 805,72 տոննայի, որը նվազագույն ցուցանիշն է վերջին հինգ տարիների համար, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը:

25 Декабрь 2013 - 06:37 AMT
К закрытию торговой сессии февральский фьючерс на золото на нью-йоркской бирже Comex подорожал на 6,3 доллара, или на 0,5%, — до 1.203,30 доллара за тройскую унцию.
"Как правило, в такие праздничные дни рынок обычно крепнет", — считает глобальный директор по торговле Kitco Metals Питер Хаг (Peter Hug), которого цитирует агентство MarketWatch.
Золото в текущем году сильно снизилось в цене, а многие эксперты полагают, что оно потеряло статус надежного актива. С января цена драгметалла сократилась на 28% и, по мнению аналитиков, золото подешевеет за весь 2013 год, что произойдет впервые за 13 лет, передает РИА Новости.
Однако цены на золото держатся вблизи $1.200 и могут снизиться до шестимесячного минимума, так как отчет о личных расходах в США понизил привлекательность золота как надежного актива.
"Цены, вероятно, останутся под давлением в ближайшее время, так как сочетание сильной макроэкономической статистики США, роста фондовых рынков и оттока средств из обеспеченных золотом биржевых фондов будет влиять на настроение инвесторов в начале 2014 года", – сказал аналитик INTL FCStone Эдвард Мейр.
Личные расходы населения США в ноябре увеличились на 0,5 процента к октябрю, совпав с прогнозом аналитиков. Запасы крупнейшего в мире обеспеченного золотом биржевого фонда (ETF) SPDR Gold Trust в понедельник снизились на 8,4 тонны до 805,72 тонны – минимального уровня почти за пять лет, передает Reuters.
"Следующий уровень поддержки для золота – $1.180. Если рынок пройдет этот уровень, он может дойти до $1.150", – говорится в отчете HSBC.