ՀՀ կառավարությունը դեկտեմբերի 26-ին հաստատել է «Զվարթնոց» օդանավակայանի համար մշակված նոր «Մաստեր պլանը», ըստ որի օդանավակայանի պայմանների բարելավման և նոր շենքի համար 101,1 մլն դոլարի ներդրումներ կկատարվեն:
Նախագծի մասին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ այդ ներդրումները մի կողմից հնարավորություն կտան բարձրացնել մատուցվող ծառայությունների որակը, տուրիզմն և պահպանել այն, որպեսզի օդանավակայանը լինի լավագույնը: «Սա գերակա խնդիր է, և չենք կարող թերագնահատել օդանավակայանի կարևորությունը»,- ասաց նա:
Քաղավիացիայի վարչության պետ Արտյոմ Մովսիսյանի խոսքով՝ հիմնական ներդրումները կուղղվեն նստեցման հատվածի ընդլայնմանը. նստեցման ելքերի քանակը կավելանա ևս չորսով: Ընդհանուր առմամբ, օդանավակայանը կունենա 10 նստեցման ելք, կառամատույցի ամբողջ մակերեսը 50 քմ-ով կավելանա, որոնց համար ընդհանուր ծախսերը կկազմեն 40 մլն դոլար: «Պետական մարմինների համար է նոր շենք նախատեսված, ինչպես նաև ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման խնդիրն է դրված»,- ասել է նա, հայտնում է Tert.am-ը:
Կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է նաև «Զվարթնոցի» հին մասնաշենքի խնդրին: «Խոսքը կլոր մասնաշենքի քանդման վերաբերյալ ներկայացված առաջարկի մասին է: Հասկանալի է, որ այն նախատեսում է 15-20 մլն դոլարի ներդրում, ինչը բավականին շատ է: Այն սովետական մոդեռնիզմի ճարտարապետության շենք է, դրա համար մեր ճարտարապետները առաջարկում են նոր լուծումներ»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ օդանավակայանի տարածքում մի այգի կառուցելու հետաքրքիր առաջարկ կա, որտեղ ճարտարապետական լուծումով կարող են տեղավորվել բոլոր կոթողները:
Վարչապետի խոսքով՝ նման բան կա Բրյուսելում. «Միգուցե ճարտարապետների հետ գտնենք այնպիսի լուծումներ, որ կարողանանք պահպանել ճարտարապետական ժառանգությունը»:
Տիգրան Սարգսյանը նաև տեղեկացրել է, որ այդ շենքը ճարտարապետական յուրօրինակ կառույց է, որը մեր հուշարձանների շարքում ներառված չէ, բայց ճարտարապետները դա արժեքավոր ժառանգություն են համարում:
Նոյեմբերի 11-ին Հանրային խորհուրդը (ՀԽ) քննարկման էր դրել «Զվարթնոց» օդանավակայանի հին (կլոր) մասնաշենքի հետագա ճակատագրի հարցը: Հին շենքը քանդելուն դեմ էր քվեարկել խորհրդի 20 անդամ, 2-ը՝ կողմ:
Քննարկմանը օդանավակայանի հին մասնաշենքի համահեղինակ Արթուր Թարխանյանի դուստրը՝ ճարտարապետ Անահիտ Թարխանյանը հայտարարել էր, որ ընկերության պատճառաբանությունը, թե շենքը վթարային է, իրականությանը չի համապատասխանում:
Ճարտարապետի համար անհասկանալի պատճառներով շենքը ժամանակին հուշարձանների ցանկից հանվել է։ Նրա խոսքով, շենքը վարձակալության ստացած «Կորպորացիոն Ամերիկան» խախտել է պայմանագիրը, որը կնքվել էր 2001-ին, ուստի դրա իրական սեփականատերը՝ ՀՀ կառավարությունը, պետք է կազմակերպության ձեռքից վերցնի այն և տա այնպիսի ընկերության, որն ընդունակ է շահագործելու՝ պահպանելով այն:
Շահագործողը հանդես էր եկել հայտարարությամբ, թե հին համալիրի պահպանումն որպես խնդիր իրենց առջև դրված չի եղել և այժմ, երբ առաջացել է օդանավակայանի ընդլայնման հարցը, կոնցեսիոները նպատակահարմար է գտնում ընդլայնել այն հին մասնաշենքի հաշվին: Շահագործողը որպես հիմնավորում նշել էր նաև այն, որ հին համալիրը հնարավոր չէ օգտագործել ներկայիս ավիացիոն պահանջների համար: Հայաստանի քաղավիացիայի գլխավոր վարչությունը վերջերս դիմել էր Հանրային խորհուրդ` տեղեկացնելով, որ ՀՀ կառավարությունն ու «Զվարթնոց» օդանավակայանի կառավարիչ «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն քննարկում են օդանավակայանի առաջիկա 5 տարիների զարգացման խնդիրները, որի շրջանակներում անհրաժեշտություն է առաջացել վերջնական գնահատական տալու հին ուղևորային համալիրի հետագա պահպանման կամ քանդման խնդրին:
2013 թ. ապրիլի 29-ին ՀՀ ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանը մտավախություն էր հայտնել, որ արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանին պատկանող ընկերությունը, որի կառավարմանն է հանձնված օդանավակայանը, կարող է «ավելորդ» համարել հին շենքն ու քանդել այն: Ըստ նրա, ժամանակին շենքն արժանացել է համամիութենական մրցանակի և պատմամշակութային հուշարձան է:

26 Декабрь 2013 - 10:32 AMT
Правительство Армении на заседании 26 декабря одобрило «Масетр-план» концессионера ЗАО «Международные аэропорты – Армения» («Звартноц»), по которому в течение 2013-2017гг в развитее аэропорта будет инвестировано 101,1 млн долларов.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян сказал, что инвестиции позволят повысить качество предоставляемых аэропортом услуг, превратив его в один из лучших, а также развивать туризм. «Это для нас приоритетная задача, и мы не можем недооценивать важность аэропорта», – сказал премьер.
Со своей стороны начальник Главного управления гражданской авиации Армении Артем Мовсесян добавил, что выделенные средства в основном будут направлены на расширение посадочных полос, их число увеличится на 4 – до 10, на что будет выделено 40 млн долларов. В «Мастер-плане» поставлен также вопрос о свободной экономической зоне.
Что же касается укрепления старого «круглого» здания аэропорта «Звартноц», которое может обойтись в15-20 млн долларов, то Саркисян сказал, что архитекторы должны найти какое-то новое решение.«Одно из предложений является достаточно интересным: предлагается создать на территории аэропорта архитектурный парк, где будут размещены памятники, когда-то являвшиеся лицом нашего города. Подобный опыт есть в Брюсселе – это квартал «Мини-Европа», весьма привлекательный для туристов. Возможно, в результате обсуждений с нашими архитекторами мы сможем найти наилучшее решение», – сказал Саркисян.
Раннее на обсуждении подкомиссии Комиссии по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта ОС дочь соавтора данного сооружения Артура Тарханяна – Анаит Тарханян – заявила, что данный вопрос озвучивался еще в 2003г., после чего соавторы проекта здания в судебном порядке добились решения о том, что ни одна компания не имеет права на разрушение или изменение внешнего облика строения. «Поскольку компания отказалась от своих обязанностей, мы считаем необходимым представить договор, подписанный между правительством Армении и концессионером в 2001 году, по которому они арендовали территорию сроком на тридцать лет, обязуясь надлежащим образом эксплуатировать здание», – отметила она.
Согласно договору, компания при желании может осуществлять инвестиции и строительство. То, что будет построено, будет собственностью компании, а старое здание аэропорта как здание, имеющее стратегическое значение, останется государству, передает Panorama.am. «Облицовка здания варварски была разрушена, видны арматуры, но это не имеет отношения к сейсмостойкости. Нужно просто отремонтировать стены. Существуют серьезные сейсмические комиссии, которые могут вынести заключение», – подчеркнула Анаит Тарханян, добавив, что здание некогда было включено в список охраняемых памятников.
«Старый корпус аэропорта «Звартноц» на сегодняшний день является очень опасным сооружением», – с подобным заявлением ранее выступило ЗАО «Армения – Международные аэропорты», сообщив, что отныне не будет предоставлять ресурсы на сохранение здания, а также снимает с себя ответственность за любую аварийную ситуацию. «Мы намерены и готовы модернизировать международный аэропорт «Звартноц», но не будет тратить ресурсы и время на сохранение аварийного и неиспользуемого сооружения, которое не соответствует современным аэронавигационным стандартам», – говорилось в сообщении компании. Аэропорт «Звартноц» в 2002 году был передан в концессионное управление ЗАО «Армения – Международные аэропорты» сроком на 30 лет.