Ռուսաստանցի փորձագետ Իգոր Լեոնիդովը վերլուծել է ԱՊՀ երկրների տնտեսական զարգացումը 2013 թվականին: Մասնավորապես, ըստ նրա, առաջատարների շարքում են հայտնվել ԱՊՀ հարավի երկրները, որտեղ պետությունը շարունակում է խթանել ներքին պահանջարկը, ստեղծել նոր աշխատատեղեր ու նպաստում է սոցիալ-տնտեսական նախագծերի բանկային ֆինանսավորմանը: Համագործակցության այլ երկրներում էկոնոմիկան, պատկերավոր ասած, միայն գոյատևում է: Այդպիսին են «Մակրոմոնիտորինգ ԱՊՀ» Եվրասիական զարգացման բանկի հետազոտման արդյունքները, նշել է նա, հայտնում է «Ստոլետիե» Պատմական հեռանկարների հիմնադրամի տեղեկատվական, վերլուծական պարբերականը:
Եթե ԱՊՀ տնտեսական աճի առավելագույն տեմպերը 2013 թվականին գրանցվել են Միջին Ասիայում, ապա նվազագույնը՝ Ռուսաստանում, Հայաստանում ու Բելառուսում: Իսկ Ուկրաինայում տնտեսությունն առավել ևս «անկում է» ապրել:
Ինչպես նշել է Իգոր Լեոնիդովը, Ադրբեջանում ՀՆԱ աճը գնահատվում է մոտ 5 տոկոս, Հայաստանում՝ մոտ 2 տոկոս: Սակայն, ինչպես ենթադրում են փորձագետները, տնտեսական իրավիճակը Հայաստանում կարող է բարելավվել Մաքսային միությանն անդամակցելուց հետո:
Փոխարենը Միջին Ասիայի երկրներում ՀՆԱ աճը ավելի բարձր է եղել, քան ԱՊՀ մյուս երկրներում: Ղազախստանում այդ ցուցանիշը կազմել է 5,7 տոկոս, իսկ Թուրքմենստանում ու Ուզբեկստանում՝ համապատասխանաբար, 10 և 8 տոկոս: Ըստ հետազոտության, տնտեսական աճի նման տեմպերն այդ երկրներում «կապված են կայուն ներքին պահանջարկի հետ, որը խթանում է պետությունը, էկոնոմիկայի բանկային վարկավորման շահավետ պայմանների հետ», ինչպես նաև պայմանավորված է պետական տնտեսական ծրագրերի իրականացմամբ: Եվ, կրկին, նավթագազային գործոնը՝ ըստ ՎԶԵԲ հետազոտության, գազի արտահանման երթուղիների ընդլայնումը (Ղազախստանը, Թուրքմենստանն ու Ուզբեկստանը գազի ու նավթի խոշոր արտահանողներ են) լրացուցիչ խթան հանդիսացավ նույն երկրներում տնտեսական դինամիկայի համար:
Մինչդեռ նոր աշխատատեղերի ստեղծման տեմպերով արդյունաբերության, էներգետիկայի ու գյուղատնտեսության մեջ Ղազախստանն ու Թուրքմենստանը նախկինի պես առաջատարի դիրքերում են ԱՊՀ-ում:
Ինչպես հավելել է ռուս փորձագետը, նշված հետազոտությունը կրկին հաստատեց, որ ԱՊՀ երկրների տնտեսություններում վճռորոշ գործոնը շարունակում է մնալ պետության տնտեսական քաղաքականության բնույթը և նրա ապահովվածությունը հումքային, մասնավորապես, նավթային և գազային, ռեսուրսներով:

9 Январь 2014 - 13:24 AMT
Эксперты предполагают, что экономическая ситуация в Армении может улучшиться после ее вступления в ТС
Российский эксперт Игорь Леонидов проанализировал экономическое развитие стран СНГ в 2013 году. В частности, по его словам, впереди оказались страны Юга СНГ, где государство продолжает стимулировать внутренний спрос, создавать новые рабочие места и способствует банковскому финансированию социально-экономических проектов. В других же странах Содружества экономика, образно говоря, лишь оставалась на плаву. Таковы оценки исследования Евразийского банка развития «Макромонитор СНГ», завершенного к концу декабря прошлого года, отметил он, передает Информационно-аналитическое издание Фонда исторической перспективы “Столетие”.
Если максимальные темпы экономического роста в СНГ в 2013-м наблюдались в странах Средней Азии, то минимальные – в России, Армении и Белоруссии. А в Украине экономика, что называется, и вовсе «упала».
Как отметил Игорь Леонидов, в Азербайджане увеличение ВВП оценивается примерно в 5%, в Армении – не больше 2%. Но, как предполагают эксперты, экономическая ситуация в Армении может улучшиться после ее вступления в Таможенный союз.
Зато в странах Средней Азии темпы роста ВВП оказались намного выше, чем в других странах СНГ. В Казахстане этот показатель составил 5,7%, а в Туркменистане и Узбекистане – превысил, соответственно, 10 и 8%. Согласно исследованию, столь высокие темпы экономического роста в этих странах «связаны с крепким внутренним спросом, стимулируемым государством, с выгодными условиями банковского кредитования экономики», как и с реализацией государственных экономических программ. И, опять же, – сказывается нефтегазовый фактор: по данным исследования ЕАБР, расширение экспортных маршрутов газа (Казахстан, Туркменистан и Узбекистан, – крупные экспортеры газа и нефти) придало дополнительный импульс экономической динамике в тех же странах.
Между тем по темпам создания новых рабочих мест в промышленных отраслях, энергетике и сельском хозяйстве Казахстан и Туркменистан по-прежнему занимают лидирующие места в СНГ.
Словом, добавил российский эксперт, упомянутое исследование вновь подтвердило, что стратегическими, решающими факторами в экономике стран СНГ остаются характер экономической политики государства и его обеспеченность сырьевыми, особенно нефте- и газовыми ресурсами.